Pakistanas ant pilietinio karo slenksčio: buvusio premjero šalininkai šturmu ima sostinę

  • Teksto dydis:

Kalinamo buvusio pakistaniečių premjero Imrano Khano šalininkai, siekiantys jo paleidimo, antradienį prasiveržė pro laivybos konteinerių žiedą, įrengtą aplink sostinę Islamabadą, o per smurtą, susijusį su protestais, žuvo mažiausiai šeši žmonės.

Protestuotojai susirėmė su saugumo pajėgomis ignoruodami vyriausybės grasinimą atsakyti ugnimi.

Tarp žuvusiųjų yra keturi saugumo tarnybų nariai ir vienas civilis, į kuriuos gatvėje tyčia įsirėžė automobilis. Premjeras Shehbazas Sharifas (Šehbazas Šarifas) pasmerkė šį išpuolį ir sakė, kad „anarchistų grupė“ tyčia taikėsi į teisėsaugos pareigūnus. Atsakomybės išpuolį kol kas niekas neprisiėmė.

Per kitą incidentą žuvo policijos pareigūnas.

Netrukus po vidurnakčio vidaus reikalų ministras Mohsinas Naqvipagrasino, kad saugumo pajėgos atsakys ugnimi, jei protestuotojai į jas šaudys.

„Jei jie vėl paleis kulkų, į kulką bus atsakyta kulka“, – sakė jis.

Policija minias bandė vaikyti ašarinėmis dujomis. Buvo sužeista dešimtys žmonių, įskaitant I. Khano šalininkų užpultus žurnalistus. Dešimtys I. Khano šalininkų sumušė videografą, filmavusį protestą naujienų agentūrai AP, ir atėmė jo kamerą. Videografas sužeistas į galvą ir yra gydomas ligoninėje.

Pakistano žiniasklaida iš esmės liovėsi filmuoti ir fotografuoti mitingą, ir vietoje to didžiausią dėmesį skiria saugumo priemonėms bei ištuštėjusioms miesto gatvėms.

I. Khanas, kuris jau daugiau kaip metus sėdi už grotų ir kuriam iškelta daugiau kaip 150 baudžiamųjų bylų, išlieka populiarus. Jo partija „Pakistan Tehreek-e-Insaf“ (PTI) sako, kad jam iškeltos bylos yra politiškai motyvuotos.

Pareigūnų teigimu, tik teismai gali nurodyti paleisti I. Khaną, nušalintą 2022 metais per parlamento balsavimą dėl nepasitikėjimo. Jis kalinamas nuo pirmojo apkaltinamojo nuosprendžio vienoje kyšininkavimo byloje 2023 metų rugpjūtį. Buvęs premjeras jau yra nuteistas keliose bylose.

I. Khano šalininkai buvo už maždaug 10 km nuo savo tikslo – miesto Raudonosios zonos, kur yra svarbiausi vyriausybės pastatai. M. Naqvi sakė, kad I. Khano partija atmetė vyriausybės pasiūlymą mitinguoti miesto pakraštyje.

Protestui vadovaujanti I. Khano žmona Bushra Bibi (Bušra Bibi) paragino žmones toliau taikiai žygiuoti Raudonosios zonos link. Ji sakė, kad protestuotojams bus praneštas kitas veiksmų planas, jei I. Khanas nebus paleistas. Ji taip pat paragino vyriausybę nekenkti demonstrantams.

Siekdama sukliudyti protestui policija nuo penktadienio sulaikė daugiau kaip 4 tūkst. I. Khano šalininkų ir sustabdė mobiliojo ryšio bei interneto paslaugų teikimą kai kuriose šalies dalyse. Ketvirtadienį teismas uždraudė mitingus sostinėje, o M. Naqvi sakė, jog tie, kas nepaisys draudimo, bus sulaikyti.

Kelionės tarp Islamabado ir kitų šalies miestų tapo praktiškai neįmanomos, nes keliai buvo užblokuoti laivybos konteineriais. Visos švietimo įstaigos lieka uždarytos. Sostinėje smarkiai trinka mobilusis internetas ir susirašinėjimo platformos.

PTI labai kliaujasi socialiniais tinklais, reikalaudama buvusio premjero paleidimo, ir dalijasi informacija – taip pat ir apie renginius – per tokias platformas kaip „WhatsApp“. „X“, kuri Pakistane yra uždrausta, nebegalima pasiekti net su virtualiaisiais privačiais tinklais (VPN).

Smurtas Pakistane įsiplieskė per oficialų autoritarinio Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos vizitą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių