Maskva ir Kijevas planuoja derybų dėl konflikto „antrą ratą“ Pereiti į pagrindinį turinį

Maskva ir Kijevas planuoja derybų dėl konflikto „antrą ratą“

Ukrainos  prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius informavo, kad Kijevas derybose su Maskva reikalauja ugnies nutraukimo ir Rusijos pajėgų atitraukimo iš Ukrainos teritorijos. Ukrainos ir Rusijos derybininkai sugrįš į savo sostines konsultacijoms ir planuoja naują derybų ratą, pirmadienį, po pirmų savo derybų nuo karo pradžios, paskelbė abi šalys.

Rusijos ir Ukrainos derybos Rusijos ir Ukrainos derybos Rusijos ir Ukrainos derybos

O. Arestovyčius televizijos „Nastojaščeje Vremia“ eteryje sakė, kad vadovaujantis tarptautinėmis konvencijomis, įskaitant Vienos konvenciją dėl diplomatinių santykių, Baltarusijoje vykstančių derybų eiga nenušviečiama, kol šalys paskelbs bendrą pareiškimą. 

„Nepažeidinėkime to. Mūsų pozicija daugmaž aiški: jokių sąlygų ir ultimatumų“, – sakė jis. 

Pasak O. Arestovyčiaus, Ukraina ragina nutraukti ugnį ir išvesti iš šalies teritorijos visas Rusijos pajėgas. 

„Tai padėta ant stalo Ukrainos pusėje“, – sakė jis.

Paprašytas patikslinti, O. Arestovyčius sakė, jog galvoje turimas ir Rusijos pajėgų išvedimas iš Maskvos aneksuoto Krymo bei Donbaso.

Maskvos ir Kijevo delegacijos pirmadienį susitiko derybų prie Ukrainos ir Baltarusijos sienos, šalia Pripetės upės. 

Rusijos delegaciją sudaro Užsienio reikalų ir Gynybos ministerijų, prezidento administracijos ir kitų žinybų atstovai. Delegacijai vadovauja Vladimiro Putino patarėjas Vladimiras Medinskis.   

Ukrainos prezidentūros spaudos tarnyba informavo, kad Kijevo delegaciją sudaro  valdančiosios partijos „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) frakcijos parlamente lyderis Davydas Arachamija, gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, užsienio reikalų viceministras Mykola Točyckis, prezidentūros patarėjas Mychailo Podoliakas, Ukrainos delegacijos Trišalėje kontaktinėje grupėje vadovo pavaduotojas Andrijus Kostinas, Aukščiausiosios Rados narys Rustemas Umerovas.  

J. Borrellis: Maskvos ir Kijevo derybos Baltarusijoje – „pirmas žingsnis“

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) išreiškė paramą pirmadienį Baltarusijoje prasidėjusioms Ukrainos ir Rusijos atstovų deryboms ir sakė, jog tai yra „pirmasis žingsnis“.    

„Tai pirmas žingsnis. Mes palaikome šį susitikimą“, – sakė J. Borrellis žurnalistams.

Kinija ragina deeskaluoti krizę

Kinija pirmadienį paragino mažinti įtampą ir laikytis santūrumo tęsiantis Ukrainos krizei, Maskvos ir Kijevo delegacijoms susitikus pirmų derybų.

Kinija per šią krizę laikosi atsargaus diplomatinio požiūrio, bandydama balansuoti tarp savo seniai deklaruojamos užsienio politikos pozicijos, kad šalies suverenitetas neliečiamas ir niekas negali kištis į jos vidaus reikalus, ir paramos artimai sąjungininkei Maskvai.

Pekinas ragino atsižvelgti į „pagrįstus“ Maskvos nuogąstavimus dėl saugumo ir nekart atsisakė pasmerkti V. Putino veiksmus ar pavadinti Rusijos pradėtą puolimą „invazija“.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas (Vang Venbinas) pirmadienį paragino abi konflikto šalis „išlikti ramias ir elgtis santūriai, kad būtų užkirstas kelias tolesnei padėties eskalacijai“.

„Kinija atidžiai stebi Ukrainos padėties pokyčius ir remia visas pastangas deeskaluoti padėtį ir išspręsti visa tai politiniu keliu“, – sakė jis per įprastą spaudos konferenciją.

Tarp virtinės sankcijų, kurių Rusijos atžvilgiu dėl agresijos prieš Ukrainą ėmėsi Vakarai, yra sprendimas atkirsti kai kuriuos Rusijos bankus nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymų sistemos SWIFT ir blokuoti Rusijos centrinio banko prieigą prie jo atsargų.

Kinija nepalaiko sankcijų taikymo, sakė Wang Wenbinas ir pridūrė, jog „dar griežčiau Pekinas pasisako prieš vienašališkas sankcijas, nepagrįstas tarptautine teise“.

Sankcijos Rusijai gali „trukdyti politinio sureguliavimo procesui“, sakė kinų URM atstovas ir pridūrė, kad Kinija toliau palaikys normalius prekybos ryšius su Maskva.

Pekinas per penktadienį surengtą Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl rezoliucijos, smerkiančios Rusijos veiksmus Ukrainoje, susilaikė. Rusija vetavo tą dokumentą.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) praėjusią savaitę per pokalbį telefonu su V. Putinu išreiškė viltį, kad krizę pavyks išspręsti derybų keliu, sutarus dėl „subalansuoto, veiksmingo ir tvaraus Europos saugumo mechanizmo“.

Pekinui stengiantis laikytis neutralios pozicijos, Ukrainoje esantys kinai skundžiasi susiduriantys su vis didesniu priešiškumu dėl neigiamo visuomenės požiūrio į šią Azijos šalį, paskatinto jos oficialios pozicijos dėl invazijos.

Kinijos ambasada Kijeve sekmadienį įspėjo piliečius „neprovokuoti“ vietos gyventojų ir stengtis neatskleisti savo tautybės. Anksčiau ambasada ragino iš Kijevo išvykstančius kinus ant automobilių pritvirtinti Kinijos vėliavėlę.

Ketvirtadienį ambasada paskelbė, jog bus organizuoti užsakomieji skrydžiai kinams evakuoti, tačiau vėliau pareiškė, jog tai per daug nesaugu.

Aptarė galimybę susitikti antram derybų ratui

Ukrainos ir Rusijos derybininkai sugrįš į savo sostines konsultacijoms ir planuoja naują derybų ratą, pirmadienį, po pirmų savo derybų nuo karo pradžios, paskelbė abi šalys.

„Delegacijos grįžta į savo sostines konsultacijoms ir aptarė galimybę netrukus susitikti antram derybų ratui“, – sakė ukrainiečių derybininkas Mychailo Podoliakas.

„Sutarėme tęsti derybas“, – sakė rusų delegacijos vadovas Vladimiras Medinskis.

Rusų delegacijos narys, Valstybės Dūmos deputatas Leonidas Sluckis pareiškė, kad Rusijos pozicija po derybų su ukrainiečiais artimiausiomis dienomis bus suderinta su šalies vadovybe.

„Daugiau kol kas nepasakosiu, nes tai būtina sutikrinti su vadovybe, su mūsų šalies vadovybe... Tai bus padaryta per artimiausias paras. Po to grįšime prie kontaktų su ukrainiečiais ir jau galėsime tiksliai paskirti kito derybų rato datą ir laiką“, – sakė L. Sluckis televizijai „Rossija 24“.

 

Daugiau naujienų