Pirmadienį beveik visoje Ispanijoje ir Portugalijoje buvo dingusi elektra. Dėl to neveikė telefono ryšys ir internetas, sustojo transportas. Sutrikimų priežastys kol kas neaiškios.
Tačiau vasarį paskelbtoje REE patronuojančiosios kompanijos „Redeia“ 2024 metų finansinėje ataskaitoje buvo įspėta, kad Ispanijoje didelė energijos gamyba iš atsinaujinančiųjų šaltinių be būtinų techninių pajėgumų adekvačiai spręsti sutrikimus gali nulemti gamybos nutrūkimus.
Tokie atvejai gali būti ir rimti, net nulemti gamybos ir poreikio disbalansą, o tai reikšmingai paveiktų elektros tiekimą, rašyta ataskaitoje.
Trečiadienį interviu žinių radijui „Cadena Ser“ paklausta apie šią ataskaitą, „Redeia“ prezidentė Beatriz Corredor sakė, kad neteisinga sieti pirmadienio didžiulio masto sutrikimą su dideliu atsinaujinančiųjų šaltinių naudojimu Ispanijoje.
Energijos gamyba iš atsinaujinančiųjų šaltinių yra saugi, pridūrė B. Corredor.
Pasak jos, 380 puslapių metinėje finansų ataskaitoje buvo tik išvardytos potencialios rizikos, kaip reikalaujama pagal įstatymą.
„Energija iš atsinaujinančiųjų šaltinių veikia stabiliai, jie jau turi mechanizmus, sudarančius sąlygas jiems veikti praktiškai“ taip, kaip veikia „įprastinės“ technologijos, teigė B. Corredor.
„Redeia“ savo ataskaitoje įspėjo, kad uždarius „įprastines“ – dujomis ir anglimis kūrenamas – elektrines ir nelikus pastovios gamybos, ateityje gali būti sunkiau eksploatuoti sistemą, gali didėti gamybos ir techniniai apribojimai, gali būti paveiktas tiekimas.
Ataskaitoje taip pat įspėjama dėl „išpuolio ar incidento, paveikiančio IT sistemas, rizikos“ ir sakoma, kad tokios atakos galėtų paveikti elektros tiekimą Ispanijoje bei sukelti finansinę ir reputacinę žalą „Redeia“.
Ispanijos aukščiausios instancijos baudžiamasis teismas tiria, ar pirmadienio elektros tiekimo sutrikimas buvo „kompiuterinės diversijos aktas“, bet REE atmetė kibernetinės atakos galimybę.
(be temos)