Pereiti į pagrindinį turinį

Sraigtasparnio katastrofoje žuvus Irano prezidentui, šalių lyderiai reiškia užuojautą

2024-05-20 12:32

Iranui sekmadienį pranešus, kad sudužo prezidentą Ebrahimą Raisi (Ebrahimą Raisį) skraidinęs sraigtasparnis, o pirmadienį šalies žiniasklaidai paskelbus apie jo žūtį, lyderiai visame pasaulyje, įskaitant Irano dvasinei vadovybei artimas šalis, pradėjo reikšti užuojautą.

Kartu su E. Raisi sraigtasparnyje buvo Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amirabdollahianas (Hoseinas Amirabdolahianas), Irano Rytų Azerbaidžano provincijos gubernatorius ir keli kiti pareigūnai bei asmens sargybiniai, nurodė valstybinė naujienų agentūra IRNA.

Visi jie po kelias valandas trukusių paieškų kalnuotame šalies šiaurės vakarų regione buvo surasti negyvi, pranešė valstybinė žiniasklaida ir iraniečių Raudonojo Pusmėnulio vadovas. Sraigtasparnio katastrofos priežastis kol kas neaiški.

Europos Sąjunga pirmadienį išreiškė nuoširdžią užuojautą dėl E. Raisi ir kitų pareigūnų žūties per sraigtasparnio katastrofą.

„Mintimis esame su [žuvusiųjų] šeimomis“, – sakoma Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles'io Michelio (Šarlio Mišelio) pareiškime.

Draugiškų šalių užuojauta

Pasipylė Iranui draugiškų šalių lyderių užuojautos pareiškimai.

Kinijos vadovas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) teigė, kad Irano prezidento žūtis yra didelė netektis Irano žmonėms.

„Prezidentas Xi Jinpingas atkreipė dėmesį į tai [...], kad jo tragiška mirtis yra didelė netektis Irano žmonėms, o Kinijos žmonės neteko gero draugo“, – per eilinę spaudos konferenciją sakė kinų Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Wang Wenbinas (Vang Venbinas).

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrė E. Raisi kaip išskirtinį politiką ir sakė, kad jo žūtis yra neatitaisoma netektis.

„Raisi buvo iškilus politikas, visą savo gyvenimą paskyręs tarnystei tėvynei, – sakė V. Putinas. – Būdamas tikras Rusijos draugas, jis įnešė neįkainojamą asmeninį indėlį plėtojant gerus kaimyninius santykius tarp mūsų šalių.“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad E. Raisi ir H. Amirabdollahianas buvo tikri Maskvos draugai.

„Rusijoje prezidentas Raisi ir užsienio reikalų ministras Amirabdollahianas buvo laikomi tikrais ir patikimais mūsų šalies draugais“, – sakė S. Lavrovas. Jis juos apibūdino kaip „patriotus [...], tvirtai gynusius savo valstybės interesus ir nesavanaudiškai paskyrusius savo gyvenimą tarnystei tėvynei“.

Sirijos prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas) dėl nelaimės pareiškė užuojautą Irano aukščiausiajam vadovui ajatolai Ali Khamenei (Ali Chamenėjui). Irano įsikišimas į Sirijos pilietinį karą padėjo B. al Assadui išsilaikyti valdžioje.

„Su velioniu prezidentu dirbome, kad strateginiai Sirijos ir Irano santykiai visada išliktų klestintys, ir visada prisiminsime jo vizitą į Siriją kaip svarbų etapą šiame kelyje, taip pat visas vizijas ir idėjas, kurias jis pateikė siekdamas praturtinti santykius viskuo, kas naudinga Sirijos ir Irano tautoms“, – sakoma B. al Assado biuro pareiškime.

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas (Ilchamas Alijevas) pareiškime nurodė, kad jis ir jo vyriausybė yra „giliai sukrėsti sunkios netekties, kuri ištiko brolišką ir draugišką Irano Islamo Respubliką ir jos žmones“.

„Irano žmonės neteko išskirtinio valstybės tarnautojo, kuris visą gyvenimą nesavanaudiškai ir ištikimai tarnavo savo šaliai. Šviesus jo atminimas visada gyvens mūsų širdyse“, – sakė I. Aliyevas.

Šiuo sielvarto metu Indija palaiko Iraną.

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sissi (Abdel Fatahas Sisis) išreiškė savo šalies solidarumą su „Irano vadovybe ir žmonėmis dėl šios didelės netekties“, o Pakistano ministras pirmininkas Shehbazas Sharifas (Šehbazas Šarifas) paskelbė gedulo dieną.

„Kartu su Pakistano vyriausybe ir žmonėmis reiškiu gilią užuojautą Irano tautai dėl šios baisios netekties. Tegul kankinių sielos ilsisi dangiškoje ramybėje. Didi Irano tauta įveiks šią tragediją su įprasta drąsa“, – pirmadienį socialiniame tinkle „X“ rašė jis.

Sh. Sharifas, kuris neseniai buvo priėmęs Pakistane viešėjusius E. Raisi ir H. Amirabdollahianą, sakė, kad „jie buvo geri Pakistano draugai“.

„Nesuvokiama tragedija“

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) pareiškė, kad jį labai nuliūdino ir šokiravo žinia apie katastrofą, ir pareiškė užuojautą E. Raisi šeimai bei Irano žmonėms.

„Šiuo sielvarto metu Indija palaiko Iraną“, – pirmadienį „X“ paskelbtame pranešime sakė N. Modi.

Liūdesį ir sielvartą išreiškė ir Irako ministras pirmininkas Mohamedas Shia al Sudani (Mohamedas Šija Sudanis), kurio vyriausybinė koalicija yra artima Teheranui.

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentas Cyrilas Ramaphosa (Sirilas Ramafosa), neseniai pakvietęs Iraną prisijungti prie BRICS šalių grupės, išreiškė didelį apgailestavimą.

„Tai nepaprasta, nesuvokiama tragedija, nusinešusi tautos, su kuria Pietų Afrika palaiko tvirtus dvišalius santykius, puikaus lyderio gyvybę“, – sakė C. Ramaphosa.

Turkija pareiškė, kad ją labai nuliūdino Irano prezidento žūtis.

Užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas (Chakanas Fidanas) teigė, kad Turkija „dalijasi draugiškos ir broliškos Irano tautos skausmu“.

Liūdesį išreiškė ir Malaizijos ministras pirmininkas Anwaras Ibrahimas (Anvaras Ibrahimas), pažymėjęs jų bendrą įsipareigojimą stiprinti ryšius.

„Man labai liūdna dėl tragiškos prezidento Ebrahimo Raisi, užsienio reikalų ministro Hosseino Amirabdollahiano ir kelių kitų Irano Islamo Respublikos pareigūnų žūties“, – sakoma jo pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.

Prancūzija pirmadienį taip pat išreiškė užuojautą.

„Prancūzija reiškia užuojautą Irano Islamo Respublikai dėl prezidento Ebrahimo Raisi, užsienio reikalų ministro Hosseino Amiro Abdollahiano ir juos lydėjusių asmenų žūties“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime, kuriame taip pat reiškiama „užuojauta šios nelaimės aukų šeimoms“.

„Pasipriešinimo judėjimų globėjas“

Palestiniečių islamistų organizacija „Hamas“ sakė gedinti šio „gerbiamo palaikytojo“.

Teherano remiama „Hamas“ nurodė vertinanti E. Raisi „paramą palestiniečių pasipriešinimui ir nenuilstamas pastangas solidarizuojantis su palestiniečiais“ per Izraelio ir „Hamas“ karą Gazos Ruože. Karas kilo po beprecedenčio „Hamas“ spalio 7-osios išpuolio Izraelio teritorijoje.

Tuo metu Teherano remiama Libano grupuotė „Hezbollah“, reikšdama gedulą dėl E. Raisi ir kelių kitų Irano pareigūnų žūties sudužus jų sraigtasparniui, vadino velionį prezidentą antiizraelietiškų grupių regione globėju.

„Libane „Hezbollah“ reiškia nuoširdžiausią užuojautą“, – sakoma grupuotės pareiškime.

Jame nurodoma, kad „Hezbollah“ seniai ir artimai pažinojo E. Raisi, kad jis buvo „tvirtas mūsų žygių rėmėjas ir [...] gynėjas, pasipriešinimo judėjimų globėjas“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų