Indonezijos ugnikalnis išsviedė kilometro aukščio pelenų debesį Pereiti į pagrindinį turinį

Indonezijos ugnikalnis išsviedė kilometro aukščio pelenų debesį

2025-05-19 09:57
Viljama Sudikienė (ELTA)

Pirmadienį Indonezijos rytuose išsiveržęs ugnikalnis išsviedė į orą daugiau nei kilometro aukščio pelenų debesį, šalies valdžia pavojaus lygį padidino iki aukščiausiojo.

Indonezijos ugnikalnis išsviedė kilometro aukščio pelenų debesį
Indonezijos ugnikalnis išsviedė kilometro aukščio pelenų debesį / Scanpix nuotr.

Indonezijos vulkanologijos agentūra pranešė, kad Levotobio Laki-Laki ugnikalnis turistinėje Floreso saloje išsiveržė netrukus po vidurnakčio ir pasiskleidė pelenų debesį į 1,2 kilometro aukštį virš viršūnės. Antrą kartą ugnikalnis išsiveržė 9.36 val. vietos (4.36 val. Lietuvos) laiku, pranešė agentūra.

Sekmadienio vakarą pavojaus lygis dėl 1 584 metrų aukščio dvi viršūnes turinčio ugnikalnio suaktyvėjimo buvo padidintas iki aukščiausiojo keturių pakopų sistemoje. „Levotobio Laki-Laki aktyvumas vis dar yra didelis“, – sekmadienį perspėjo Indonezijos geologijos agentūros vadovas Muhammadas Wafidas. „Gali įvykti didesnis nei anksčiau išsiveržimas“, – sakoma jo pranešime.

Vulkanologijos agentūros duomenimis, per sekmadienio išsiveržimus ugnikalnis išspjovė pelenus net į šešių kilometrų aukštį virš viršūnės. Gyventojai buvo paraginti dėvėti veido kaukes, kad apsisaugotų nuo vulkaninių pelenų, žmonėms liepta nevykdyti jokios veiklos bent šešių kilometrų atstumu nuo kraterio.

Geologijos agentūros vadovas taip pat perspėjo, kad gali išsilieti pavojingi purvo ar nuolaužų srautai, jei prapliuptų smarkiai lyti, tai ypač pavojinga bendruomenėms, gyvenančioms prie upių, tekančių nuo ugnikalnio viršūnės.

Lapkričio mėnesį Levotobis Laki-Laki išsiveržė kelis kartus, žuvo devyni žmonės, buvo atšaukta daugybė tarptautinių skrydžių į Balį,  tūkstančiai žmonių buvo priversti evakuotis.

Viena Levotobio viršūnė vadinasi Laki-Laki, indoneziečių kalba tai reiškia vyrą, o kita ramesnė, bet aukštesnė 1 703 metrų aukščio viršūnė pavadinta indoneziečių kalbos žodžiu Perempuan, reiškiančiu moterį. Indonezija, didžiulė salų valstybė, dažnai patiria seisminį ir vulkaninį aktyvumą dėl savo padėties Ramiojo vandenyno „ugnies žiede“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų