Ką tai keistų kare, kokios tos raketos savybės, plačiau papasakojo ginkluotės ekspertas Artur Plokšto.
– Žodis raketa šiek klaidina. Nesunku atskirti droną nuo raketos. Tai yra ginklas, varomas raketiniu varikliu. Jo skrydžio nuotolis priklauso nuo kuro bako tūrio.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kuo daugiau užpili, tuo toliau skrenda?
– Taip. Raketos paprastai skrenda žemai, gerai matosi, galima pastebėti iš tolo. Jų pagrindinis pliusas, kad skrenda žemai ir sunku pamatyti radarais. Kuo aukščiau, tuo geriau mato radaras.
– 700 nuskristų kilometrų – ar tai daug?
– Rusų raketos skrenda ir po tūkstantį. Jei norime, kad nuskristų toli, reikia sumažinti kovinės galvutės dydį ir svorį. Jeigu tai klasikinis dronas, kuris sukonstruotas kaip manevruojanti raketa, 700 km nėra daug.
– Į kokius taikinius galima pataikyti už 700 km? Ar Ukrainai svarbus toks atstumas?
– Pskovo ataka įvyko todėl, kad ten perkelti strateginiai bombonešiai, kurie anksčiau buvo Kursko pakilimo take, kuris buvo atakuotas kartoniniais dronais. Tikslas nebuvo transportiniai lėktuvai, o būtent strateginiai bombonešiai. Jie naudojami paleidžiant manevruojančias raketas. Ši ataka rodo, kad turint geras žvalgybos žinias ir precizinį užvedimą, Rusijoje nėra saugios vietos, kur galima pasislėpti.
– Tai reiškia, kad būtų galima sunaikinti kitus strateginius bombonešius?
– Taip. Reikia turėti žvalgybos duomenis, kad bombonešis tuo metu ten stovi.
– Kas dar gali būti taikiniai?
– Karas rodo, kad ukrainiečiai taikosi taip, kad nesukeltų didelio aukų skaičiaus, bet parodytų, kad niekur nėra saugu arba tiksliai sunaikina jų ginklus.
– Jei atakos į Maskvą buvo neutralizuotos numušus tuos dronus, tai reiškia, kad ukrainiečiai bandė pataikyti į pastatus ir sukelti didesnių nuostolių?
Šis karas, kaip ir kiekvienas didesnis karas, duoda galimybę atsirasti naujiems ginklams.
– Ataka buvo naktį, tada, kai žmonės nedirba ir nebuvo pastatuose. Bet tai buvo jiems ženklas. Tai psichologinio ginklo elementas parodyti Rusijos visuomenei, kad karas iš tikrųjų vyksta. Daugelis Maskvoje apie tai ir nežino. Bet kas liečia tikrus karinius taikinius ir nesu tikras, kad tie dronai, kurie atakavo Pskovą, pakilo iš Ukrainos.
– Iš kur dar jie galėjo pakilti?
– Mano versija, kad tai buvo tie patys kartoniniai dronai. Iš išorės jie atrodo kaip kartono dėžutė. Niekas nesupras, kad tai ginklas. Juos galima sulankstyti kažkur viduje ir paleisti. Aš labiau žiūrėčiau į kažkokius partizanus, kurie naktį padarė tokią ataką.
– Ar šie australiški kartoniniai dronai yra svarbus ginklas?
– Šis karas, kaip ir kiekvienas didesnis karas, duoda galimybę atsirasti naujiems ginklams. Mano nuomone, dronų turi būti daug ir jie turi būti pigūs. Šie australiški dronai kainuoja 3,5 tūkst. dolerių. Tai beveik už dyką, bet tikslą pasiekia. Kadangi jis iš kartono, jis praktiškai radarų nematomas.