„Atsižvelgiant į tai, kad derybos dėl susitarimo dėl Ukrainos neutralumo ir nebranduolinio statuso rengimo perėjo į praktinį etapą... buvo priimtas sprendimas radikaliai, kelis kartus sumažinti karinius veiksmus Kyjivo ir Černihivo srityse“, – pareiškė Rusijos gynybos viceministras Aleksandras Fominas.
Ukrainos kariuomenė pranešė pastebėjusi Rusijos pajėgų atitraukimą nuo Kyjivo ir Černihivo, nors Pentagonas sakė negalintis patvirtinti šio pranešimo.
Vladimiro Putino į Ukrainą siųstų sausumos pajėgų veržimasis įstrigo dėl stipresnio nei tikėtasi Ukrainos pasipriešinimo. Vakarų pareigūnų teigimu, įtakos taip pat turėjo Rusijos taktinės klaidos, žema karių moralė, maisto, degalų trūkumas, šalti orai bei kitos problemos.
Reaguodama Rusija, iš pažiūros, labiau koncentruojasi į Donbasą – daugiausia rusakalbių gyvenamą Ukrainos regioną, kur Maskvos remiami prorusiški sukilėliai jau aštuonerius metus kariauja separatistiniame kare.
Tai patvirtina ir Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu antradienį ištarti žodžiai, kad „Donbaso išlaisvinimas“ yra Maskvos pagrindinis karinis tikslas.
Šį mėnesį mažai viešumoje matytas S. Šoigu, sukėlęs klausimų dėl jo sveikatos būklės ir buvimo vietos, aukščiausio rango kariuomenės pareigūnams sakė, jog Rusija iš esmės baigė pirmąjį savo operacijos etapą ir pereina prie „pagrindinio tikslo – Donbaso išlaisvinimo“.
Nors tai gali būti laikoma V. Putino vardą gelbstinčia atsitraukimo strategija, ukrainiečiai nerimauja, kad Kremlius siekia suskaldyti jų šalį ir priversti atiduoti dalį jos teritorijos. Visgi –V. Zelenskio pareiškimas, kad jis yra pasirengęs eiti į kompromisą dėl šio regiono, rodo, kuriuo keliu gali pasukti derybos.
Rusijos vyriausiasis derybininkas Vladimiras Medinskis nurodė, kad derybų metu vyko „prasminga diskusija“, o per jas pateikti pasiūlymai bus perduoti Rusijos prezidentui V. Putinui.
Jis pridūrė, kad gali būti susitarta dėl V. Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio susitikimo.
„Po šiandienos reikšmingų diskusijų susitarėme ir siūlome sprendinį, pagal kurį valstybių vadovų susitikimas gali įvykti kartu su užsienio reikalų ministrų susitikimu sutarčiai inicijuoti“, – aiškino V. Medinskis.
„Su sąlyga, kad rengiant susitarimą ir ieškant būtino kompromiso bus sparčiai dirbama, tikimybė sudaryti taiką tampa vis artimesnė“, – teigė jis.
Kyjivo derybininkai ragina sudaryti „tarptautinę“ sutartį Ukrainos saugumui garantuoti
Ukrainos derybininkai, dalyvaujantys Turkijoje vykstančiose derybose su Rusija, nurodė raginantys sudaryti tarptautinę sutartį, pagal kurią kitos šalys turėtų tapti Ukrainos saugumo garantėmis.
„Norime tarptautinio saugumo garantijų mechanizmo, pagal kurį garantuojančios šalys veiktų panašiai kaip NATO [sutarties] 5-asis straipsnis – ir netgi dar griežčiau“, – po diskusijų su Rusijos delegacija žurnalistams sakė ukrainiečių derybininkas Davydas Arachamija.
Ukrainos prezidento patarėjas Mychailo Podoliakas paaiškino, kaip bus įgyvendinama ši sutartis.
„Šio susitarimo įgyvendinimas vyks tokia tvarka: pirmiausia bus referendumas, kuriame visi Ukrainos piliečiai išsakys savo poziciją dėl šios sutarties ir dar prieš tai, kai ji pradės veikti. Po to vyks (sutarties) ratifikavimas garantuojančių šalių parlamentuose ir Ukrainos parlamente. Tai yra esminis dalykas. Turime gauti visuomenės palaikymą, kad sutartis tikrai būtų sudaryta mums“, – pabrėžė jis.
Pasak M. Podoliako, Rusijos aneksuoto Krymo klausimas bus atskiras šio susitarimo punktas. Ukrainos pusė siūlo fiksuoti Ukrainos ir Rusijos poziciją, 15 metų vesti dvišales derybas dėl Krymo ir Sevastopolio statuso.
Atskiru punktu Ukraina siūlo Rusijai numatyti, derybų laikotarpiu Ukraina ir Rusija nenaudos karinių arba ginkluotųjų pajėgų Krymo klausimui spręsti.
Kalbant apie padėtį prorusiškų separatistų iki karo kontroliuotose teritorijose Rytų Ukrainoje, „šie klausimai perkelti į atskirą punktą, kuris bus aptartas Ukrainos ir Rusijos prezidentų derybose. Tai yra, visi ginčytini klausimai jau daugiau ar mažiau aptarti, mūsų pasiūlymai pateikti“, sakė M. Podoliakas.
Tuo metu D. Arachamija, Ukrainos valdančiosios partijos „Liaudies tarnas“ („Sluha narodu“) parlamento frakcijos lyderis, pažymėjo, kad referendumas gali vykti tik taikos sąlygomis.
Pasak jo, Rusija pareiškė pripažįstanti Vienos konvenciją, kurios vienas iš straipsnių numato, kad jeigu tarptautinė sutartis sudaroma kuriai nors iš šalių patiriant spaudimą, tuomet sutartis negalioja.
„Tai yra, norint, kad sutartis tikrai veiktų, Ukrainoje turi būti visiška taika... Jeigu visos šalys pritars šiai pozicijai, tai reikš karo pabaigą, pajėgų išvedimą, o išvažiavę žmonės turės grįžti iš užsienio, ir tada jau bus paleidžiami mechanizmai... kuriuos reikės paleisti“, – patikslino D. Archamija.
Turkija: derybos Stambule žymi didžiausią pažangą nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios
Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) pareiškė, kad antradienį Stambule įvykusios Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybos žymi „reikšmingiausią pažangą“ mėginant užbaigti šių abiejų šalių karą.
Po tris valandas trukusių Maskvos ir Kyjivo delegacijų derybų M. Cavusoglu sakė, kad šios diskusijos yra „reikšmingiausia pažanga nuo derybų pradžios“, Maskvai pasiuntus savo pajėgas į Ukrainą.
Ministras pridūrė, kad derybos trečiadienį nebus tęsiamos.