Meilės ligomis sergama net ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), kai net kalbos apie abortą yra tabu? Taip, tai tiesa. Tai patvirtina ir daug šokiruojančių faktų pateikia ten akušere-ginekologe jau penktus metus dirbanti Lina Škutaitė-Chauhary.
Ant aukščiausio laiptelio
"Al Salamu Alaykum, Doctora Lina", – su 54-erių lietuve sveikinasi Dubajaus ligoninėje "Emirates Hospital" dirbančios L.Škutaitės-Chauhary pacientės.
Dažniausiai jų veidus slepia šydai ir matyti tik akys. Moteris atlydėję vyrai, į priimamąjį įžengus gydytojai, pagarbiai atsistoja. Jų pavyzdžiu paseka ir moterys. Dažniausiai ligones lydi ir seserys bei senelės.
Linos pacientės – labai skirtingos, iš įvairių pasaulio kontinentų, todėl itin skiriasi jų požiūris į sveikatą ir mediciną. Tai priklauso ir nuo socialinio sluoksnio.
"Užtenka pasakyti, kad esi doctora, arabų akyse iškart pakyli ant aukščiausio visuomenės laiptelio", – neslepia Lina.
Ji pasakoja, kad arabės pagarbiai žvelgia į baltaodes gydytojas, bet kitaip – į indes, juolab šios tautybės slaugytojas. Turtingų Dubajaus gyventojų žmonos itin ignoruoja filipinietes medikes.
"Emirates Hospital", kur jau metus dirba Lina, ir NMC Abu Dabyje, kur dirbo anksčiau, – privačios gydymo įstaigos. Tokių šalyje dauguma, valstybinių tėra tik kelios.
Dabartinėje, maždaug prieš 30 metų įkurtoje daugiaprofilinėje ligoninėje, yra ir kardiologijos, ir mikrochirurgijos skyriai, atliekamos organų transplantacijos operacijos.
"Apleistų ligoninių čia nėra. Jos nuolat renovuojamos, aparatūra moderni, – konstatuoja L.Škutaitė-Chauhary. – Mūsų ligoninės šeimininkai – amerikiečiai. Iš kiekvieno ligonio reikalaujama sveikatos draudimo. Jo neturintįjį JAE, kaip ir JAV, gali palikti mirti prie durų."
Be draudimo – tuščia vieta
Kartą, kai dirbo Abu Dabyje, lietuvė suteikė pagalbą kraujuojančiai nėščiai moteriai. Išgelbėjo jos ir vaisiaus gyvybę.
"Buvome laimingi, kad pasisekė. Tačiau kitą dieną buvau šokiruota: iškviesta pas ligoninės vadovą vietoj pagyrimo buvau apkaltinta. Vadovas ant stalo padėjo 15 tūkst. litų sąskaitą. Kas už tai mokės, paklausė, – įsimintiną epizodą pasakoja lietuvė gydytoja. – Esi naujokė, atleisime, bet jei taip atsitiks kitą kartą – sumokėsi pati."
Pasirodo, komercinė medicina neturi sentimentų ir nepriima pacientų, neturinčių draudimo, o valstybinė ligoninė nepriima neturinčių JAE pilietybės.
Gydytojų pacientės arabės labai kuklios. L.Škutaitė-Chauhary jau įprato, kad iš jų informaciją tenka traukti žodis po žodžio. Jos drovisi nusirengti, prašo pasakyti diagnozę, jų net neapžiūrėjus.
"Moterys labai tvarkingos, švarios. Rengiasi už dvigubos širmos. Intymią vietą prisidengia paklode, net ir prieš mane, moterį, varžosi nuogo kūno. Įpratau, kad reikia daug kantrybės, kol pacientė nusirengia", – pasakoja gydytoja iš Lietuvos.
Už konsultaciją arabės labai dėkoja, nediskutuoja dėl skiriamo gydymo.
"Gimdymo metu arabės garsiai šaukia ir meldžia Alacho pagalbos, keikia savo vyrą, – šypsosi medikė. – Gimdyme dažniausiai dalyvauja 3–4 giminaitės. Jos garsiai meldžiasi. Paprašius nutilti, nuščiūva, kaip burtų lazdele pamojus, bet tyla trunka ne ilgiau kaip penkias minutes."
Vyrai delikatūs ir mandagūs
Gydytojams įprastai visos giminės vardu dėkoja vyro arba gimdyvės sesuo. Itin nuoširdžiai ir šiltai, dažniausiai įteikia padėklą su saldumynais.
Gimus kūdikiui ir verkiama, ir džiaugiamasi, ir meldžiamasi. Dažnai vyresnės moterys klaupiasi ant kelių čia pat, gimdykloje, ir dėkoja Alachui bei gydytojams.
Beje, lietuvei teko priimti didžiausią natūraliu būdu gimusį naujagimį Abu Dabyje. Jis svėrė 5730 g. Dėl šio fakto į kliniką kelias dienas plūdo žurnalistai.
Kiekvieno kūdikio gimimas arabų šeimose yra pati didžiausia šventė po vestuvių. Tai vadinama Dievo dovana, stebuklu. Giminaičiai neša dovanas, gėles ir saldumynus.
"Labai gražu ir graudu matyti nuoširdžius arabų jausmus, – pripažįsta akušerė-ginekologė. – Po gimdymo gimdyvė apiprausiama, iškvepinama, perrengiama gražiais drabužiais, kad būtų pasirengusi priimti po kelių valandų atvyksiančius lankytojus. Beje, nesvarbu, kelintas vaikas gimė – pirmas ar dešimtas. Arabai vyrai itin džiaugiasi gimus mergaitei. Jei dukros gražios – jis bus turtingas žmogus. Berniuko nori mama, nes jis rūpinsis ja iki gyvenimo pabaigos."
Arabai vyrai mandagūs, guodžia, masažuoja gimdyvę, labai pasitiki gydytojais.
Jei atsitinka nelaimė ir naujagimis miršta, reaguoja skausmingai, bet išgyvena mažiau nei mes. Sako, tokia Alacho valia. Niekada ligoninėje nepalieka neišnešioto kūdikio.
Seksas – mėnuo po vestuvių
Daugpatystė JAE egzistuoja, tačiau tai gali sau leisti tik itin turtingi arabai. Juk jie visoms žmonoms turi skirti vienodai pinigų, dėmesio, meilės.
"Šiuolaikinės arabės žino savo teises, gali apskųsti vyrą šariatui – Bažnyčios teismui, – aiškino gydytoja L.Škutaitė-Chauhary. – Ir vargšas sutuoktinis privalės taisyti savo klaidas. Arabai prieraišūs, myli savo šeimą, rūpinasi žmonomis ir vaikais."
Ne kartą pasitaikė, kai, skyrus gydymą ir parašius vaistų receptą, pacientės vyras ateina po 10 minučių ir prašo dar vieno recepto.
"Gydytoja, tikriausiai vaistų reikia ir kitai mano žmonai", – sako.
Kartą pas lietuvę gydytoją atėjo vyras su žmona, kuri kraujavo. Pasirodo, pirmuosius santykius jie turėjo praėjus daugiau nei mėnesiui po vestuvių.
"Jaunosios nepažinojau, susipažinome po vestuvių, tad bendravome, ėjome į kiną, neskubinau įvykių, nes jai buvau pirmas vyras", – akušerei-ginekologei atviravo kultūringas ir delikatus JAE pilietis.
Moterys vis dar apipjaustomos
"Pirmą kartą išvydusi randuotą pacientę galvojau, kad tai – apleistas vėžys, ir nuskubėjau pas kolegę, – lietuvė pasakoja, kad ją šokiravo kai kurios pacientės iš Sudano, Somalio, Etiopijos, Nigerijos ir Kenijos. – Pasitikslinusi, iš kokios šalies pacientė, kolegė atsiprašė, kad manęs nebuvo perspėjusi."
Tose šalyse dar egzistuoja gili tradicija – moterų išorinių lyties organų apipjaustymas. Tai griežtai uždrausta įstatymais, todėl šį baisų veiksmą atlieka bobutės. Pirmą kartą mergaites apipjausto prieš prasidedant mėnesinėms, 8–10 metų amžiaus. Tai, anot Rytų religiją, istoriją ir politiką studijavusios bei už indų tautybės vyro ištekėjusios lietuvės, nesusiję su islamu – tai senas kai kurių Šiaurės Afrikos tautų paprotys."
Gydytoja L.Škutaitė-Chauhary pasakojo, kad, likus porai dienų iki santuokos, merginą apžiūri būsimo vyro šeimos moterys ir parengia ją santykiams. Jeigu po vestuvių sutuoktinis pareiškia turintis problemų, jas šalina vėlgi primityviu chirurginiu būdu.
"Artėjant gimdymui šiam veiksmui moterį parengia gydytojas, dalyvaujant giminaitei. Deramasi, kiek galima praplatinti vargšei pacientei intymią vietą", – pasakoja gydytoja.
Tokias egzekucijas turi ištverti ne tik tarnaitėmis dirbančios afrikietės, bet ir profesinį išsilavinimą turinčios moterys.
"Ką jaučia moteris, kuri gimdo trečią, ketvirtą kartą? – retoriškai klausia medikė. – Viena gimdyvė sudanietė maldavo atlikti Cezario pjūvį, nes ketvirtą kartą tokių prakirpimų ir susiuvimų išgyventi nebenori."
Populiarios skaistybės operacijos
"Siuvu kaip batsiuvys, – nusikvatoja medikė, neslėpusi, kad JAE atliko jau mažiausiai šimtą plastinių mergystės plėvės operacijų. – Skaistybė po vestuvių joms labai svarbu, tačiau šiuolaikinės Dubajaus gyventojos, ypač išvykusios mokytis į užsienį ir grįžusios namo su savo sužadėtiniais kartais pažaidžia iki vestuvių. Ir tai daro kas antra."
Nukritau nuo arklio, nuo kėdės, paslydau. Tokiais naiviais argumentais guodžiasi Dubajaus gyventojos ir prašo patikrinti, ar jos dar skaisčios. Jei ne, gydytoja siuva mergystės plėvę.
Tai aktualu ne tik JAE gyventojoms, bet ir alžyrietėms, marokietėms, tunisietėms. Gydytoja turi ir labai turtingų pacienčių. Jos puikiai žino savo teises, pačios vairuoja milijonus kainuojančius automobilius, po veidą slepiančiais apdangalais – puošnūs, seksualūs ir tik vyrui skirti drabužiai.
Pas vieną tokių pacienčių L.Škutaitė-Chauhary lankėsi jos namuose. Visą jų teritoriją dengia aukšta siena.
"Prasivėrus vartams pirmiausiai turėjau pravažiuoti pro zoologijos sodą su žirafomis, stirnomis, zebrais, kupranugariais. Ir taip yra Abu Dabio centre, – pasakoja gydytoja. – Ten yra ne tik atskiri rūmai vyrams, moterims, bet ir vaikams su auklėmis, tarnaitėmis bei auklių padėjėjoms."
Naujagimį apvyniojo virve
Pacientės iš Indijos ir Pakistano – nesivaržančios, labiau supranta savo kūno fiziologiją, dažnai familiarios ir klausinėja patarimų seksualiniais klausimais. Rūpinasi kontracepcija, tarp šių šalių moterų net populiari sterilizacija.
"Itin dėmesingai reikia būti su pakistanietėmis. Šioje šalyje vis dar populiarios santuokos tarp artimų giminaičių, todėl labai daug apsigimimų, – teigia L.Škutaitė-Chauhary. – Gimdymo metu šios moterys paklusnios, ramios, labai susikaupusios, klauso visų nurodymų, nuolat atsiprašinėja."
Tačiau pagimdžiusios laikosi senos tradicijos – guli lovoje nejudėdamos. Gimdyves reikia lepinti, maitinti su šaukštu, nes jos labai pavargusios. Jeigu buvo operuotos – nesikels tris dienas, o atsikėlusios tik dejuos.
Naujagimį maitina nenoriai, nes tai, anot jų, vargina. Pagal senąsias tradicijas gimdyvę reikia aptarnauti ir ji turi gulėti lovoje maždaug mėnesį. Kuo žemesnis socialinis sluoksnis, tuo šios tradicijos gilesnės.
"Kartą palatoje radau naujagimį, apvyniotą virve nuo galvos iki kojų. Man paaiškino, kad kūdikiui reikia ramybės, poilsio, todėl jį suvyniojo kaip šilko kokoną", – pasakoja lietuvė.
Jai sunkiausia dirbti su menkai išsilavinusiomis pacientėmis iš Palestinos, Jordanijos, Sirijos, Afganistano. Šių šalių moterys neretai būna konfliktiškos, priekabios, nevykdo medikų nurodymų.
Maloniausios – filipinietės ir indonezietės. Visada šypsosi, joms viskas gerai. Labai rūpinasi savo sveikata. Dėl mažo ūgio, kuris vidutiniškai yra 145–155 cm, joms dažnai atliekamas Cezario pjūvis. Naujagimiai gimsta 3,5–4 kg svorio. JAE šeimose įprasta turėti 1–2 vaikus, todėl medikų prašoma patarti kontracepcijos klausimais.
Nėštumo nutraukimas – tabu
Prakalbus apie abortus, akušerė-ginekologė sudraudžia: "Vaiko žudymas – baisus dalykas. Apie tai šioje šalyje negalima net kalbėti, nes Alachas viską girdi ir mato."
Prieš kelerius metus ginekologė iš Rusijos sutiko padėti arabei – nutraukė nėštumą. Už tai ji privalės kalėti aštuonerius metus. Šią istoriją žino visi JAE dirbantys medikai. Visi, atvykstantys dirbti į šalį, būna griežčiausiai perspėti apie tai.
Ir Abu Dabyje, ir Dubajuje lietuvę tikrino, ar ji neatliktų aborto.
"Ateina arabė ir prašo padėti nutraukti nėštumą, nes pastojo neištekėjusi. Griežtai atsakau, kad esu krikščionė ir mano religija draudžia žudyti gyvybę. O ji kalba, kad gal jos garbę išgelbėtų kita gydytoja? Nesileidau į kalbas ir mandagiai, bet griežtai paprašiau išeiti", – dalijasi patirtimi L.Škutaitė-Chauhary.
Moters garbė JAE neretai svarbiau net už gyvybę. Jeigu moteris pastoja, porai nesusituokus, užsieniečiai deportuojami iš šalies per 48 val. be teisės atvykti bent penkerius metus.
"Jei taip atsitiktų arabei, naujagimis būtų atiduotas kūdikio tėvo šeimai, o moterį teistų šariato teismas, – pasakoja medikė. – Moters šeimai skiriama didelė piniginė bauda, jos tėvai netenka darbo valstybinėse įstaigose, broliai ir seserys – teisės mokytis valstybiniuose universitetuose."
Moterį tėvai dažniausiai išsiunčia į užsienį, ji savo šalyje negali tikėtis ištekėti ir būti grąžinta atgal į visuomenę.
Turbūt šioje šalyje meilės ligomis beveik nesergama? Gydytoja iš Lietuvos šypsosi: "Sergama. Ir ne taip retai."
Nejaugi turtuolius arabus tuo užkrečia rusės?
"Taip, – nusijuokia medikė. – Rusės, baltarusės, ukrainietės. Apgydau moteris, bet po trijų savaičių ir vėl tas pats. Jos žino apie vyro nuotykius. Bet tyli."
Naujausi komentarai