Vokietijos kraštutinių dešiniųjų lyderė džiaugiasi rinkimų rezultatais Pereiti į pagrindinį turinį

Vokietijos kraštutinių dešiniųjų lyderė džiaugiasi rinkimų rezultatais

2025-02-23 21:13
BNS inf.

Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) sekmadienį džiaugėsi rekordiniais rinkimų rezultatais, kurie dar labiau sustiprino jos drąsiausias viltis vieną dieną patekti į vyriausybę, o tai kelia siaubą daugeliui jos priešininkų.

Alice Weidel
Alice Weidel / AP nuotr.

Kaip rodo balsavusiųjų apklausos, prieš imigraciją nusistačiusi partija surinko 19,5–20 proc. balsų, o tai reiškia, kad ji tapo antra stipriausia politine jėga po Friedricho Merzo (Frydricho Merco) konservatyvaus aljanso CDU/CSU, surinkusio mažiausiai 28,5 proc. balsų.

„Mes pasiekėme istorinį rezultatą“, – per rinkimų nakties vakarėlį Berlyne džiūgaudama ir mojuodama Vokietijos nacionaline vėliava partijos rėmėjams sakė 46 metų partijos lyderė Alice Weidel (Alis Veidel).

Daugeliui Vokietijos piliečių ir pagrindinių partijų tai buvo numatomas, bet vis tiek šokiruojantis rezultatas, atvėręs kelią minčiai, kad šalis, vis dar siekianti atpirkti kaltę dėl Holokausto, nėra atspari kraštutinių dešiniųjų atgimimui.

Mes pasiekėme istorinį rezultatą.

A. Weidel tvirtino, kad partija dabar yra įsitvirtinusi politinėje erdvėje ir „dar niekada nebuvo tokia stipri nacionaliniu lygmeniu“.

Ji dar kartą pasiūlė CDU/CSU dirbti kartu vyriausybėje, o F. Merzas šią idėją griežtai atmetė.

Pati AfD kartais pabrėžia esanti „konservatyvioji libertarinė“ ir ideologiškai gimininga JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), kurio kabineto nariai ir sąjungininkas milijardierius Elonas Muskas (Ilonas Maskas) išreiškė jai visokeriopą paramą.

A. Weidel prognozavo, kad jei CDU/CSU ir toliau atsisakys bendradarbiauti su jos partija, kad būtų „įgyvendinta žmonių valia“, AfD aplenks juos per kitus rinkimus, kurie turėtų įvykti po ketverių metų.

Ultrakonservatyvi platforma

A. Weidel vadovaujama AfD stengėsi sušvelninti kai kuriuos savo griežčiausius revizionistinius pareiškimus.

Dėl bandymų išbalinti Vokietijos nacių ir Holokausto istoriją valstybės saugumo tarnybos ėmė stebėti partiją ir ji tapo masinių gatvės protestų taikiniu.

Kampanijos metu A. Weidel stengėsi, kad AfD labiau taptų viena iš pagrindinių partijų, kas primena kitų dešiniųjų populistų lyderių pastangas užsienyje. Jos pastangoms padėjo gautas eterio laikas televizijos debatuose su kitais svarbiausiais kandidatais.

Daugeliui vokiečių AfD kelia pasibjaurėjimą, nes atvirai pasisako prieš neteisėtus migrantus, islamą ir multikultūrizmą.

Socialinių tinklų kurstomuose kultūriniuose karuose, kurie vis labiau skaldo Vakarų liberaliąsias demokratijas, AfD išreiškia priešiškas „woke“ (perdėtai jautrias socialiniams, kultūriniams ir rasiniams klausimams) pažiūras, abejoja klimato kaita ir linksta palaikyti Maskvą dėl karo Ukrainoje.

Su Rusija susijusios dezinformacijos kampanijos labai palaikė AfD palankias pažiūras ir naratyvus.

Didelėse buvusios komunistinės Rytų Vokietijos teritorijose, kur jaučiama nostalgija sovietmečiui ir pasipiktinimas dėl to, kad 1990-aisiais turtingieji Vakarai juos faktiškai absorbavo, AfD surinko daugiau nei 30 proc. balsų.

Tačiau ir vakariniuose rajonuose vis daugiau rinkėjų mano, kad griežčiausi AfD bruožai sušvelnėjo, iš dalies dėl asmeninės A. Weidel istorijos, kuri prieštarauja ultrakonservatyviai partijos šeimos vertybių platformai.

A. Weidel gyvena su Šri Lankoje gimusia partnere, su kuria augina du vaikus, kitapus sienos esančiame Šveicarijos miestelyje, bei moka mandarinų kalbą, mat per savo karjerą verslo pasaulyje kelerius metus praleido Kinijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų