Vokiečiai išsigando slovakų?

Kokia bus naujosios Slovakijos vyriausybės politika? Nors išrinktas premjeras Robertas Fico žada paramą eurui, vokiečiai mano, kad jis žengs kolegos iš Vengrijos Viktoro Orbáno pėdomis.

Įtikinama pergalė

Didžiausią nerimą kai kuriems vokiečių leidiniams sukėlė tai, kad absoliuti pergalė parlamento rinkimuose R.Fico suteikia neribotą valdžią.

Esą Slovakijos vyriausybės vadovas gali imtis panašių reformų, kaip Vengrijos vyriausybės vadovas V.Orbánas, kurio dešinioji "Fidesz" partija taip pat triuškinamai laimėjo rinkimus.

Kairiosios pakraipos Slovakijos partija "Kryptis – socialinė demokratija" ("Smer-SD") per šeštadienį vykusius rinkimus užsitikrino 45 proc. rinkėjų paramą ir gavo 83 iš 150 vietų parlamente.

Nuo 1993 m., kai Slovakija atsiskyrė nuo Čekijos, tai pirmas kartas, kai viena politinė jėga užsitikrino nepriklausomą daugumą parlamente.

Antroji partija po "Smer-SD" – dešiniosios pakraipos "Paprasti žmonės". Tiesa, ši partija tegavo 16 vietų parlamente, o iki tol valdžiusi dešiniosios pakraipos Slovakijos demokratinė krikščionių sąjunga-Demokratinė partija – vos 11 vietų.

Laukia rūpesčiai

R.Fico laukia daug darbų. Slovakijoje nedarbo lygis siekia 13 proc., be to, šalis yra įsipareigojusi ES iki 2013 m. apkarpyti šalies biudžeto deficitą iki 3 proc. BVP. Tačiau kai kurie analitikai jau perspėjo, kad vyriausybei bus sunku įgyvendinti pažadus.

p>Rinkimai Slovakijoje buvo pirmalaikiai. Jų prireikė po to, kai ankstesnė vyriausybė, vadovaujama Ivetos Radičovos, žlugo dėl ginčo, ar Slovakija turėtų mokėti į Europos finansinės pagalbos fondą.

R.Fico yra viešai reiškęs nepritarimą JAV vadovaujamam karui Irake ir iš šios šalies išvedė slovakų karius. Taip pat jis yra sakęs, kad neleis Slovakijoje dislokuoti jokios JAV administracijos persvarstyto Europos raketinio skydo dalies.

Lygina su vengrais

Tiesa, R.Fico pažadėjo, kad Slovakijos politinis kursas bus proeuropietiškas, nors Bratislava – vienintelė iš visų euro zonos šalių, nepritarusi pagalbos paketui Graikijai.

"Ši programa bus proeuropietiška... Norime, kad euro zona būtų išsaugota, o euras būtų stipri Europos valiuta", – tvirtino 47 metų R.Fico, kurio ankstesnei vyriausybei valdant (2006–2010 m.) Slovakija 2009 m. įstojo į euro zoną.

Tačiau vokiečių komentatoriai suskubo tvirtinti, kad Slovakija suka vengrų keliu. Esą, pasak vokiečių spaudos, tiek vengrų "Fidesz", tiek Slovakijos "Smer-SD" nevengia populistinių šūkių.

Antai kairiosios pakraipos vokiečių dienraštis "Die Tageszeitung" pabrėžė, kad R.Fico nėra pavojingas politikas, tačiau jo partijos triuškinama pergalė kelia nuogąstavimų.

"Po Vengrijos Slovakija yra antra centrinės Europos šalis, kurioje dominuos viena stipri partija", – pabrėžė leidinys, nevengdamas partijų vadinti populistinėmis.

Centro pažiūrų dienraštis "Süddeutsche Zeitung" priminė, kad ankstesnė R.Fico vyriausybė dirbo prieštaringai.

Dešinysis "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pabrėžė, kad "slovakų politikai padarė lemtingą klaidą skelbdami pirmalaikius rinkimus, nes po įtikinamos R.Fico pergalės Slovakija gali nesiimti būtinų finansinių reformų".



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių