Ukrainos sostinės gyventojai ir šalies valdžia ruošiasi blogiausiai žiemai gyvenime

Ukrainos sostinėje Kyjive, kur dažnai dingsta elektra, vienas daugiaaukštis daugiabutis su vaizdu į miestą – kaip ir daugelis kitų – atrodo tarsi atsidūręs mirties spąstuose.

Nėra šviesos, vandens ir galimybės pasigaminti maisto. Neveikia liftas, kuriuo būtų galima pabėgti iš 21-ojo aukšto, jei smogtų Rusijos raketa. Net vėl atsiradusi elektra niekada nedega ilgai.

„Rusijos smūgiai bloškia Ukrainą į akmens amžių“, – sako Anastasija Pyroženko.

Per pastarąsias 24 valandas jos 26 aukštų daugiabutyje elektra buvo atsiradusi tik pusvalandžiui. A. Pyroženko sako, kad „karinės gyvenimo sąlygos“ ją ir jos vyrą privertė palikti savo butą. 

„Mūsų pastatas aukščiausias rajone ir yra puikus taikinys rusų raketoms, todėl palikome savo butą ir persikraustėme pas tėvus... Ruošiamės blogiausiai žiemai savo gyvenime“, – sakė 25 metų moteris.  

Padėtis Ukrainos sostinėje ir kituose didžiuosiuose miestuose smarkiai pablogėjo po to, kai antradienį buvo įvykdyta didžiausia raketų ataka prieš šalies energetikos sistemą.

Ukrainos valstybinė elektros tinklų operatorė „Ukrenerho“ nurodo, kad apie 40 proc. ukrainiečių patiria sunkumų dėl mažiausiai 15 visoje šalyje pažeistų svarbių energetikos mazgų.

„Ukrenerho“ įspėjo, kad elektros tiekimo sutrikimai gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų, ir pridūrė, kad „šią žiemą mums reikia atsparumo ir drąsos“.

Kyjivo meras Vitalijus Klyčko taip pat pabrėžė, kad reikia būti pasirengusiems galimam elektros tiekimo nutraukimui. 

„Blogiausias scenarijus. Tiesą sakant, nemėgstu apie tai kalbėti, bet turiu būti pasirengęs, jeigu [neturėsime] elektros, jei bus tamsa, nebus vandens, šildymo, paslaugų ir ryšio“, – penktadienį naujienų agentūrai AP sakė V. Klyčko. 

„Ukrenerho“ išplatintame pranešime teigia, kad „neveikia tūkstančiai kilometrų svarbiausių aukštos įtampos linijų“ ir kad tai paveikė visą šalį. 

Valstybinė operatorė taip pat paskelbė transformatorinės, kurią sunaikino Rusijos raketa, nuotrauką. Dėl šio raketos smūgio be elektros liko apie 400 tūkst. gyventojų. 

Išplatintame pranešime teigiama, kad „dabar elektros sistemoje yra dešimtys tokių transformatorinių" ir kad "įrangos neįmanoma greitai pakeisti“. 

Šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis po praėjusios savaitės Rusijos raketų smūgių sakė, kad daugiau nei 10 mln. ukrainiečių liko be elektros. Sekmadienį jis pranešė, kad kai kur padėtis pagerėjo. 

„Tinklų ir techninio aprūpinimo pajėgumų atkūrimas, elektros perdavimo linijų išminavimas, remontas – viskas vyksta visą parą“, – savo vakaro kreipimesi sakė V. Zelenskis. 

Prezidentas sakė, kad sekmadienį vakare elektros tiekimas turėjo būti nutrauktas 15 šalies regionų ir Ukrainos sostinėje. „Ukrenerho“ paskelbė, kad pirmadienį elektros energijos tiekimo sustabdymų bus visuose Ukrainos regionuose. 

Smarkus atšalimas ir iškritęs pirmasis sniegas gerokai apsunkino padėtį Kyjive. Šaltis verčia žmones įjungti šildytuvus, o tai tik dar labiau padidina tinklo apkrovą ir ilgina elektros tiekimo sutrikimus. Atsižvelgdama į krintančią temperatūrą, Kyjivo valdžia paskelbė, kad steigia bendrus šildomus punktus. 

Mieste, kuriame gyvena 3 mln. gyventojų, jau įrengti 528 punktai, kur gyventojai galės sušilti, atsigerti arbatos, įkrauti savo telefonus ir gauti visą reikiamą pagalbą. Šiuose punktuose bus sumontuoti automatiniai energijos šaltiniai, taip pat specialios katilinės. 

V. Klyčko taip pat užsiminė apie priemones, kurių buvo imtasi siekiant pasirengti energijos tiekimo nutraukimui atvėsus orams: „Mes pasiruošėme ir [paprašėme] elektros generatorių [iš] savo partnerių ir jie jų mums atsiuntė. Šiam atvejui turime dyzelio, mazuto rezervą. Turime daug šiltų daiktų. Turime medikamentų.“ 

Daugelis šalies sostinės gyventojų liftuose palieka dėžutes su maistu, žibintuvėlius, baterijas tiems atvejams, jei kas nors lifte įstrigtų ilgesniam laikui. Dėl elektros trūkumo sutriko viešojo transporto eismas, taip pat negali veikti daugelis mažų parduotuvių, o kai kurios medicinos įstaigos gali dirbti tik labai ribotu pajėgumu.

Odontologas Viktoras Turakevičius sakė, kad šiuo metu yra priverstas „neribotam laikui“ atidėti savo pacientų vizitus, nes be elektros jo klinika Kyjivo centre negali veikti net dienos metu, o generatorius į kliniką bus atgabentas tik po kelių savaičių. 

„Negalime priimti pacientų net su ūmiu dantų skausmu, žmonės turi kentėti ir ilgai laukti, o šviesa atsiranda tik kelioms valandoms per dieną“, – sakė jis ir pridūrė, kad „generatorių kainos smarkiai išaugo, bet net ir turint pinigų, juos nelengva gauti“. 

Dauguma ligoninių Kyjive jau gavo generatorių ir nepatiria energijos tiekimo sutrikimų. Didžiausia ir seniausia Oleksandrivkos ligoninė, esanti Ukrainos sostinės centre, pranešė, kad neatšaukia operacijų, nes iš Prancūzijos gavo elektros generatorių. Jie taip pat tiekiami švietimo įstaigoms bei socialinėms tarnyboms. 

„Tokie objektai yra mūsų prioritetas ir dauguma jų turi autonominius energijos šaltinius“, – penktadienį teigė „Ukrenerho“ vadovas Volodymyras Kudryckis. 

Tačiau daugelyje Kyjivo mokyklų mokymosi procesas smarkiai sutriko, kai dėl elektros tiekimo sutrikimų nutrūksta ir interneto ryšys. Dėl šios priežasties nuotolinis mokymasis tapo beveik neįmanomas. 

Aštuonerių Jaroslavas nustojo lankyti savo mokyklą Kyjive po to, kai per raketų ataką buvo išdaužti visi jo ugdymo įstaigos langai ir apgadinta priedanga. 

„Dauguma vaikų mokėsi nuotoliniu būdu, tačiau dabar to daryti nebeįmanoma“, – interviu telefonu sakė Jaroslavo motina Olena, paprašiusi neskelbti jos pavardės.

„Stengiamės apsaugoti vaikus nuo karo baisumų, tačiau šaltis ir elektros energijos trūkumas tam labai trukdo“, – pridūrė ji. 

Analitikai teigia, kad Maskvos raketų atakos prieš Ukrainos energetiką neturi jokios įtakos šalies kariuomenės sėkmingam judėjimui pietuose ir bendrai padėčiai karo lauke. 

„Rusai negali laimėti karo lauke ir todėl jie šaltį ir tamsą naudoja kaip ginklą prieš civilius gyventojus, bandydami pasėti paniką, depresiją, demoralizuoti ukrainiečius“, – naujienų agentūrai AP sakė Kyjivo analitinio centro „Penta Center“ analitikas Volodymyras Fesenka. 

„[Rusijos prezidentas Vladimiras] Putinas patiria karinius pralaimėjimus ir jam labai reikia karinės pauzės, todėl jis taip beatodairiškai verčia Zelenskį pradėti derybas“, – teigė V. Fesenka. 

Analitikas mano, kad Kremlius bando daryti spaudimą ir Vakarams, dėl jų paramos Ukrainai, nes Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos bus priverstos didinti pagalbos paketus Ukrainai. 

„Putinas stengiasi, kad paramos Ukrainai kaina būtų per didelė – tai susiję ir su pinigais, ir su galimu nauju pabėgėlių srautu į Europą iš šąlančios šalies“, – sakė „Penta Center“ analitikas. 

A. Pyroženko, kuri paliko savo butą daugiaaukštyje, apsigyveno su motina mažame bute Kyjive. Šiame bute šiuo metu gyvena penki žmonės. Šeima turi medinį namą kaime netoli sostinės ir jau yra pasiruošusi malkų priverstinės evakuacijos atvejui. 

„Suprantame, kad žiema gali būti ilga, šalta ir tamsi, bet esame pasirengę ją ištverti“, – sakė A. Pyroženko ir pridūrė: „Esame pasirengę gyventi be šviesos, bet ne su rusais.“ 

 


Šiame straipsnyje: karas UkrainojeKyjivasVitalijus Klyčkoblogiausia žiemaUkraina

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių