- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) ketvirtadienį pranešė kartu su karine prokuratūra sulaikiusi Rusijos tanklaivį „Nejma“, pernai lapkritį blokavusį ukrainiečių karinius laivus per incidentą Kerčės sąsiauryje, o Maskva pareiškė, kad Kijevas dėl šio žingsnio greitai sulauks „pasekmių“.
Ukrainos sienų apsaugos tarnyba nurodė, kad trečiadienį į Izmajilo uostą pietinėje Odesos srityje atplaukė Rusijos tanklaivis „Nika Spirit“. Ukrainiečių pareigūnai sakė nustatę, kad šis laivas yra pervadintas tanklaivis „Nejma“, panaudotas Kerčės sąsiauriui blokuoti. Manoma, kad laivą valdanti Rusijos bendrovė pakeitė jo pavadinimą, siekdama nuslėpti ryšį su minėtu incidentu.
Per incidentą, įvykusį lapkričio 25 dieną, Rusija sulaikė Ukrainos karinius laivus „Nykopol“, „Berdiansk“ ir vilkiką „Jany Kapu“, mėginusius iš Juodosios jūros nuplaukti į Azovo jūrą per Kerčės sąsiaurį šalia Maskvos aneksuoto Krymo. Rusija taip pat sulaikė 24 šių laivų įgulų narius ir ruošiasi juos teisti už „neteisėtą valstybės sienos kirtimą“.
Ukrainiečių jūreiviams gresia įkalinimas iki šešerių metų, sako advokatai.
Kremliaus kritikai perspėjo, kad Rusija rengia parodomąjį jų teismo procesą. Ukrainos pareigūnai nurodė, kad Rusijos tanklaivis „Nejma“ dalyvavo blokuojant Ukrainos karinių laivų judėjimą.
SBU ir karinės prokuratūros pareigūnai bei pasieniečiai sulaikė „Nika Spirit“ Izmajile ir atliko jame kratą, siekdama rasti su incidentu Kerčės sąsiauryje susijusių dokumentų, radijo pokalbių įrašų ir laivo žurnalų. Taip pat buvo apklausti įgulos nariai, o laivas buvo pripažintas daiktiniu įkalčiu, todėl teismo bus prašoma leisti jį areštuoti, sakoma SBU pranešime.
Saugumo tarnybos atstovė Olena Hitlianska sakė, kad daugiau informacijos apie Rusijos laivo sulaikymą bus paskelbta vėliau, kad nebūtų pakenkta tyrimui. „Gerbiami žurnalistai, suprantu jūsų smalsumą sužinoti detalių apie Rusijos tanklaivio sulaikymą! Tarnyba šiandien pateikė informaciją, nepakenksiančią tyrimui. Visas detales, įskaitant susijusias su įgulą, papasakosime vėliau“, – ji parašė socialinio tinklo paskyroje „Facebook“.
„Piratiškas užgrobimas“
Maskva savo ruožtu pagrasino Kijevui, kad jis gali patirti neįvardytų „pasekmių“. „Aiškinamės, kas įvyko, kad galėtume imtis atitinkamų priemonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė viena Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.
„Jeigu yra įkaitais paimta Rusijos piliečių, tai bus interpretuota kaip šiurkščiausias tarptautinės teisės pažeidimas, o pasekmių nereikės ilgai laukti“, – pridūrė atstovė.
Rusija ir Ukraina konfrontuoja nuo 2014 metų, kai Maskva aneksavo Krymo pusiasalį ir ėmėsi teikti pagalbą prorusiškiems separatistams Rytų Ukrainoje. Per šį separatistinį konfliktą vadinamajame Donbase žuvo daugiau kaip 13 tūkst. žmonių.
SBU paskelbė vaizdo įrašą, rodantį tanklaivyje su Rusijos vėliava išsilaipinusius ukrainiečių pareigūnus.
Lapkritį prie Kerčės sąsiaurio įvykęs buvo pirmoji atvira abiejų šalių ginkluotųjų pajėgų konfrontacija. Sulaikyti ukrainiečių jūreiviai tebėra laikomi Maskvoje. Tarptautinis jūrų teisės tribunolas, įsikūręs Vokietijos Hamburgo uostamiestyje, ragino Rusiją paleisti jūreivius ir grąžinti juos Ukrainai. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Ukrainos naujasis vadovas Volodymyras Zelenskis anksčiau šį mėnesį telefonu aptarė galimą apsikeitimą kaliniais.
Vienas Rusijos senatorius ketvirtadienį pareiškė, kad tanklaivio sulaikymas yra „piratiškas užgrobimas“.
„Dabar Jungtinių Tautų jūrų tribunolas visokeriopai gali aiškintis, nes tai – svetimų laivų užgrobimas – yra būtent jo kompetencija. Štai tegul ir aiškinasi“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Džabarovas.
„To negalima tapatinti su įvykiais Kerčės sąsiauryje. Tada Ukrainos laivai įvykdė Rusijos valstybės sienos pažeidimą, o šiuo atveju mūsų laivas („Nejma“) buvo uoste. Jį sulaikė ir užgrobė“, – piktinosi senatorius.
Tuo metu Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pabrėžė, kad įvykio aplinkybes būtina ištirti. „Aplinkybes būtina patikslinti. Išsiaiškinti Zelenskio poziciją. Kas dabar yra tikroji Ukraina? Kai ji toliau žvangina ginklais, ar kai siekia taikos?“ – rašoma K. Kosačiovo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.
Pasak senatoriaus, jeigu SBU veikia leidus prezidentui, tuomet „Volodymyras Zelenskis faktiškai tęsia provokaciją, surengtą jo pirmtako (Petro) Porošenkos dėl savosios rinkimų kampanijos“.
„Ir tai labai blogai – tiek Ukrainai, tiek santykiams su Rusija, tiek visiems žmonės, labai laukusiems iš Zelenskio naujos politikos“, – pridūrė K. Kosačiovas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sikorskis teigia, kad ne Ukraina, o Rusija turėtų būti „verčiama“ derėtis dėl taikos
Lenkija pirmadienį pareiškė, kad ne Ukraina, o Rusija turėtų būti „priversta“ derėtis dėl taikos, baiminantis, kad išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas spaus Kyjivą sudaryti paliaubų susitarimą Maskvos sąlygomis. ...
-
Kanados premjero pavaduotoja traukiasi iš pareigų dėl nesutarimų su Trudeau1
Kanados vicepremjerė, finansų ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) pirmadienį netikėtai paskelbė apie pasitraukimą iš pareigų dėl nesutarimų su ministru pirmininku Justinu Trudeau (Džastinu Triudo) dėl kanadiečių atsako į i&scaro...
-
Trumpas žada kalbėtis su Putinu ir Zelenskiu dėl karo Ukrainoje užbaigimo
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pirmadienį pažadėjo kalbėtis su Rusijos ir Ukrainos vadovais, siekdamas užbaigti Maskvos sukeltą karą. ...
-
Kinijos verslininkas, siejamas su princu Andrew, neigia, kad yra šnipas
Kinijos verslininkas, kuris įgijo nepaprastą jaunesniojo karaliaus Charleso III (Karolio III) brolio, princo Andrew (Endriaus), pasitikėjimą, pirmadienį paneigė kaltinimus, kad jis yra šnipas. ...
-
Kallas: po Assado nuvertimo Rusijai ir Iranui Sirijoje neturėtų likti vietos4
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Kaja Kallas (Kaja Kalas) pirmadienį pareiškė, kad Rusijai ir Iranui, pagrindiniams nuverstojo Sirijos lyderio Basharo al Assado (Bašaro Asado) rėmėjams, dabar, kai jo nebėra, „neturėt...
-
ES paskelbė naujų sankcijų Baltarusijai, artėjant prezidento rinkimams šioje šalyje6
Europos Sąjunga (ES) pirmadienį įvedė daugiau sankcijų Baltarusijai dėl vyriausybės susidorojimo su opozicija prieš kitą mėnesį vyksiančius prezidento rinkimus, per kuriuos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka sieks septint...
-
Scholzas pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, bus rengiami pirmalaikiai rinkimai
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas parlamente pralaimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo savo mažumos vyriausybe, taip atverdamas kelią pirmalaikiams rinkimams kitų metų vasario 23 dieną. ...
-
Tiesioginių investicijų srautai į Kinija šiemet sunyko beveik trečdaliu1
Kinijos ekonomika per 11 šių metų mėnesių pritraukė 749,7 mlrd. juanių (98 mlrd. eurų) vertės tiesioginių užsienio investicijų – 27,9 proc. mažiau nei per tą patį laikotarpį pernai, skelbia valstybinė naujienų agentūra „Xin...
-
Kone kas ketvirtas Europos darbuotojas yra migrantas3
Pirmadienį Ženevoje paskelbtais Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) duomenimis, migrantai vaidina vis svarbesnį vaidmenį dideles pajamas gaunančiose darbo rinkose. ...
-
ES paduos Jungtinę Karalystę į teismą dėl piliečių teisių po „Brexito“
Europos Sąjunga (ES) pirmadienį pareiškė, kad paduos Jungtinę Karalystę į ES Teisingumo Teismą dėl to, kad ji pažeidė taisykles dėl laisvo bloko piliečių ir jų šeimos narių judėjimo po „Brexito“. ...