TBT prokurorė siekia išsamaus karo nusikaltimų Ukrainoje tyrimo

  • Teksto dydis:

Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) vyriausioji prokurorė Fatou Bensouda (Fatu Bensuda) penktadienį pranešė, kad Ukrainoje nuo 2014 metų įvykdyta „įvairaus pobūdžio“ karo nusikaltimų ir pareikalavo atlikti visapusišką tyrimą.

Hagoje dirbančio TBT prokurorai preliminarų tyrimą pradėjo 2015-aisiais, gavę Kijevo sutikimą tirti įtarimus, kad per Maidano protestus, kulminaciją pasiekusius 2014 metų vasarį, kai buvo nuverstas promaskvietiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, galėjo būti įvykdyta nusikaltimų. 

Ukraina, kuri nėra TBT narė, vėliau taip pat suteikė F. Bensoudai leidimą išplėsti tyrimo apimtį, įtraukiant ir kruviną konfliktą šalies rytuose.  

Vyriausioji prokurorė paskelbė baigusi pradinį tyrimą.

„Mano biuras padarė išvadą, kad šiuo metu yra pagrindo manyti, kad padėties Ukrainoje kontekste įvykdyta įvairaus pobūdžio veikų, kurios yra karo nusikaltimai ir nusikaltimai žmoniškumui bei priklauso teismo jurisdikcijai“, – sakė ji.

TBT tyrėjai „be to, nustatė, kad šie nusikaltimai, įvykdyti įvairių konflikto šalių, yra pakankamai sunkūs ir sudaro pagrindą mano biurui atlikti tyrimą“, – sakoma jos pranešime.

Pasak F. Bensoudos, toliau bus prašoma TBT teisėjų leidimo pradėti visavertį tyrimą.

„Išnagrinėjęs turimą informaciją mano biuras padarė išvadą, kad atvejai, kurie galėtų būti atskleisti tiriant situaciją Ukrainoje, būtų priimtini“ nagrinėti TBT, sakė ji.

TBT buvo įsteigtas 2002 metais siekiant ištirti labai sunkius nusikaltimus, tokius kaip  genocido nusikaltimai, karo nusikaltimai ir nusikaltimai žmoniškumui.

„Teisingumas – neišvengiamas“

Kijevas penktadienį pasveikino šį žingsnį ir pareiškė, kad TBT prokurorai „paskelbė istorinį sprendimą“.

„Tarptautinis teisingumas galbūt nevykdomas greitai, bet jis tikrai neišvengiamas“, – tviteryje parašė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba. 

Nuo prorusiškų separatistų sukilimo Rytų Ukrainoje pradžios 2014 metais žuvo tūkstančiai žmonių. Įsisiūbavęs konfliktas dar labiau atšaldė Rusijos ir Vakarų santykius.

Tarp aukų –  298 žmonės, daugiausia Nyderlandų piliečiai, žuvę per Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofą 2014-ųjų liepą.

Nyderlandų tyrėjai nustatė, kad reisu MH17 skridęs laineris buvo numuštas raketa „žemė–oras“, kuri buvo paleista iš separatistų kontroliuojamos Rytų Ukrainos teritorijos ir kurią separatistai gavo iš Rusijos.   

Maskva griežtai neigia kaip nors prisidėjusi prie lėktuvo numušimo.

Kol kas neaišku, ar TBT tyrimas apims ir MH17 katastrofą.

Nyderlandų teismas šių metų kovą pradėjo nagrinėti keturių asmenų, įtariamų dėl lėktuvo numušimo, bylą. Trys iš įtariamųjų yra rusai, o  vienas – ukrainietis. 

Besitęsiantis karas tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir separatistų jau pareikalavo apie 13 tūkst. žmonių gyvybių, o 1,5 mln. gyventojų buvo priversti palikti savo namus.

Gambijoje gimusi F. Bensouda neseniai taip pat paskelbė, kad prašys teisėjų leidimo jos biurui pradėti išsamų tyrimą dėl tebesitęsiančio smurto Nigerijoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kijevo fašistus galima visus iš eilės statyti prie sienos ir šaudyti. Tik šovinių visiems gali neužtekti.

ZradoPeremoga

ZradoPeremoga portretas
Besitęsiantis karas tarp Kijevo vyriausybės pajėgų ir separatistų!!! Taip dabar vadinamas pilietinis karas:) O ukrainos pacreotai gales ta teiseja patalpinti i "mirotvorec" saraša kaip neigenčia Rusijos Ukrainos kara:):):)

ALGIS

ALGIS portretas
Lietuvos prokurorai tuojau nuteis Baltarusiją ir , įgavę patyrimo , imsis teismų Ukrainai .
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

Daugiau straipsnių