Taip jis penktadienį kalbėjo viešėdamas Airijoje po susitikimo su šios šalies teisingumo, vidaus reikalų ir migracijos ministru Jimu O’Callaghan (Džimu Okalaganu).
„Speciali darbo grupė dėl specialiojo tribunolo Rusijos agresijos nusikaltimui prieš Ukrainą steigimo, apimanti teisės ekspertus iš 38 valstybių, pasiekė bendrą kompromisinį susitarimą dėl tribunolo steigimo dokumentų ir šiuo metu svarbu šalims priimti neatidėliotinus politinius sprendimus“, – ministerijos pranešime cituojamas R. Mockus.
Ministro teigimu, Lietuvai pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai perėmus iš Airijos, kurios pirmininkavimas numatytas kitų metų liepos–gruodžio mėnesiais, bus „svarbu užtikrinti veiklų tęstinumą ir prioritetų išgryninimą“.
Anot R. Mockaus, Lietuvos pirmininkavimo metu teisingumo atstatymo ir kaltųjų už karo nusikaltimus atsakomybės užtikrinimo klausimai bus vieni svarbiausių pagalbos Ukrainai kontekste.
Kaip rašoma pranešime, siekiant įsteigti specialųjį tribunolą, Ukraina turės kreiptis į Europos Tarybą dėl specialiojo tribunolo sutarties sudarymo. Kitos valstybės, įskaitant Lietuvą ir Airiją, prie šio susitarimo galės prisijungti per išplėstinį dalinį susitarimą.
BNS rašė, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas 2023 metų kovą išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl Ukrainos vaikų grobimo. Tuo pat metu Ukrainos tarptautiniai tyrėjai toliau rinko įrodymus apie karo metu įvykdytus nusikaltimus.
Kyjivas yra paskelbęs, kad vyksta daugiau kaip 140 tūkst. galimų karo nusikaltimų tyrimai.