Tardymo metodai sukėlė audrą JAV Pereiti į pagrindinį turinį

Tardymo metodai sukėlė audrą JAV

2009-08-26 23:59
Išradingumas: JAV tardytojai prieš įtariamus teroristus naudojo ne tik skandinimo metodą, bet ir kitas priemones – grasino susidoroti su šeima arba panaudoti grąžtą.
Išradingumas: JAV tardytojai prieš įtariamus teroristus naudojo ne tik skandinimo metodą, bet ir kitas priemones – grasino susidoroti su šeima arba panaudoti grąžtą. / "Reuters" nuotr.

Baltieji rūmai negali atsikratyti praeities šleifo. JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) grasino prievartauti moteris, žudyti vaikus, nušauti įtariamuosius ir net kankinti vieną jų panaudojant elektrinį grąžtą.

Tyrimas – ne be pagrindo

Dėl prezidento George'o W.Busho laikų kovos su terorizmu metodų teisingumo ministras Ericas Holderis paskyrė prokurorą, kad šis ištirtų įtarimus dėl blogo CŽV elgesio su kaliniais. Johnas Durhamas aiškinsis, ar CŽV pareigūnai ir jų samdyti asmenys pažeidė JAV įstatymus, kai bandė bauginti užsienyje sulaikytus įtariamuosius.

Veiksmų ėmėsi ir prezidentas Barackas Obama, kai Teisingumo departamentas pirmadienį paskelbė CŽV generalinio inspektoriaus Johno Helgersono ataskaitos detales. Dokumentai rodo, kad tardytojai slaptuose CŽV kalėjimuose grasindavo nužudyti rugsėjo 11-osios atakų organizatoriaus Khalido Sheikho Mohammedo vaikus. Kitiems sulaikytiesiems būdavo grasinama išžaginti šeimos narius, egzekucijomis, juos sušaudyti ir kankinti.

"Padariau išvadą, kad man žinoma informacija duoda pagrindą pradėti preliminarų patikrinimą dėl to, ar buvo pažeisti federaliniai įstatymai, susiję su konkrečių sulaikytų asmenų tardymu užsienyje", – sakė E.Holderis. Kol kas neaišku, ar teisingumo ministras, jei J.Durhamas atlikęs tyrimą padarys išvadą, kad JAV įstatymai buvo pažeisti, nuspręs pradėti baudžiamąjį kaltųjų persekiojimą.

B.Obama anksčiau leido suprasti, kad CŽV tardytojai, kurie vadovavosi G.W.Busho administracijos parengtomis teisinėmis gairėmis, įstatymo rūstybės nepatirs. "Prezidentas sutinka su teisingumo ministru, kad tie, kurie veikė sąžiningai ir neviršijo teisinių įgaliojimų, neturėtų būti persekiojami, – sakė prezidento atstovas Robertas Gibbsas. – Galiausiai tai, ar kas nors pažeidė įstatymą, nepriklausomai nustato teisingumo ministras."

Nauja tardytojų komanda

Baltieji rūmai taip pat paskelbė, kad B.Obamos nurodymu buvo suburta ir nauja rinktinių tardytojų komanda. Jos nariai tardys įtariamuosius teroristine veikla prižiūrint Baltiesiems rūmams. CŽV atleidžiama nuo šios veiklos.

Šie žingsniai yra naujausias administracijos bandymas atsikratyti politiškai pražūtingo G.W.Busho kovos su terorizmu priemonių, kurios dabar uždraustos, palikimo. Suburti tardymo grupę B.Obamai rekomendavo tarpžinybinė darbo grupė. Ji remia prezidento pastangas parengti naujas teisines įtariamų teroristų tardymo, sulaikymo ir teisimo gaires uždarius Gvantanamo kalėjimą.

Vertina skirtingai

B.Obamos oponentai piktai reagavo į šiuos žingsnius ir siekia dar labiau pakenkti administracijai, ir taip sukrėstai, kad nebuvo pritarta jos sveikatos apsaugos reformos planui. Įtakingas Senato respublikonas Mitchas McConnellis E.Holderio sprendimą pavadino prastu ir neprotingu.

"Privalome ir toliau atminti, kad dar esame valstybė, labai kariaujanti su teroristais, kurie kiekvieną savo dienos valandą planuoja, kaip pakenkti Amerikai ir amerikiečiams", – sakė jis.

Kiti respublikonai senatoriai, tarp jų – tokie partijos sunkiasvoriai kaip Jonas Kylas, Kitas Bondas ir Jeffas Sessionsas, parašė E.Holderiui skundą. Šis sprendimas, anot jo, be kitų dalykų, galėtų atšaldyti žvalgybininkų ryžtą dirbti, nes agentai bijos galimo baudžiamojo persekiojimo.

Tačiau kai kuriems B.Obamos rėmėjams demokratams E.Holderis atrodo padaręs per mažai. "Tie piktnaudžiavimo atvejai, kurie buvo oficialiai sankcionuoti, prilygo kankinimui, ir tie pačioje viršūnėje, kurie davė leidimą, įsakė ar siekė suteikti jiems teisinę priedangą, turėtų būti laikomi atsakingi, – sakė demokratų senatorius Russas Feingoldas. – Negalime paprasčiausiai nepaisyti to piktnaudžiavimo."

CŽV – atpirkimo ožys

Pranešimas, kurio laukta jau seniai, neturėjo sprogimo efekto. Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad jie seniai žinojo apie naudojamus kankinimo metodus.

"Šis pranešimas yra patvirtinimas, kad reikalingas visapusiškas tyrimas", – sakė Amerikos piliečių laisvių grupės advokatas Amritas Singhas.

Anot jo, tyrimas turi prasidėti nuo žmonių, kurie leido naudoti tokius metodus, t. y. nuo Baltųjų rūmų. Tačiau manoma, kad kaltininkus rasti bus labai sunku. Mat CŽV, kurią dabar visi kritikuoja, gali būti tik viena iš ilgos grandinės grandžių.

Buvęs CŽV pareigūnas Artas Kelleris mano, kad iš žvalgybos nederėtų daryti atpirkimo ožio. "Bet koks tyrimas turi būti vykdomas trimis kryptimis. Jis turi prasidėti nuo žmonių, kurie leido naudoti metodus, tada turi būti atkreiptas dėmesys į tuos, kurie juos pateisino, ir tuos, kurie rengė kankinimus, – sakė jis. – Tik tada turi būti tiriama CŽV pareigūnų, kurie vykdė įsakymus, veikla."


Kaip kankino

2004 m. CŽV generalinio inspektoriaus Johno Helgersono pagrindiniai ataskaitos teiginiai:

Abd al Rahimui al Nashiri, įtariamam dėl 17-os amerikiečių karių gyvybę nusinešusio JAV karo laivo "USS Cole" sprogdinimo Jemene 2000-aisiais, buvo pasakyta, kad jei neatskleis informacijos, jam matant gali būti išprievartauta jo motina. "Galime atgabenti čia tavo motiną", – Abd al Rahimui al Nashiri sakė tardytojas. "Galime atgabenti čia tavo šeimą", – tęsė tardytojas. Kitame ataskaitos fragmente rašoma, kad CŽV tardytojas parodė Abd al Rahimui al Nashiri šautuvą, siekdamas jį įbauginti ir priversti patikėti, kad tuojau bus nušautas. Šalia įtariamojo taip pat buvo laikomas elektrinis grąžtas, kuris buvo nuolat įjungiamas ir išjungiamas. 2002 m. lapkritį sulaikytas Abd al Rahimas al Nashiri, kuris ketverius metus buvo laikomas slaptame CŽV kalėjime, buvo vienas iš trijų įtakingiausių "Al Qaedos" veikėjų, kuriuos tardant buvo naudojamas skandinimo metodas.

Kitas tardytojas 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro išpuolių organizatoriui Khalidui Sheikhui Mohammedui pareiškė: "Jei dar kas nors nutiks Jungtinėse Valstijose, mes nužudysime tavo vaikus." Iš anksčiau paviešintų dokumentų jau žinoma, kad šis sulaikytasis daugiau nei 180 kartų buvo tardomas skandinant.

J.Helgersono 2004 m. ataskaitoje taip pat rašoma, kad buvo naudojami nesankcionuoti, savavališki, nehumaniški ir nepatvirtinti areštai, tardymo metodai. Dokumente taip pat cituojamas kitas operatyvininkas, kuris sakė: "Praėjus dešimčiai metų mes gailėsimės dėl to, ką dabar darome... Tačiau tai turi būti padaryta."

Nepaisant šių faktų, J.Helgersono ataskaitoje reiškiamas atsargus pritarimas. "Šiuo atžvilgiu nėra abejonių, kad programa buvo efektyvi. Vis dėlto "griežtų tardymo metodų" efektyvumo vertinimas yra daugiau subjektyvus procesas ir kelia tam tikrą rūpestį", – rašoma jame.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų