Taikdarys ar naujo šaltojo karo karys? Pereiti į pagrindinį turinį

Taikdarys ar naujo šaltojo karo karys?

2008-05-17 09:00

Į Lietuvą atvyksiantis Rusijos ambasadorius Vladimiras Čchikvadzė suteikia viltį, kad šalims pavyks pagerinti santykius

Trečiadienį su Lietuvos Prezidentu Valdu Adamkumi atsisveikino Rusijos ambasadorius Borisas Cepovas. Diplomato išleistuvių pokylis Rusijos ambasadoje numatytas poryt, gegužės 19-ąją, o jo įgaliojimai baigsis gegužės 23 d.

Lietuvą skandalų mėgėjų sambūriu išvadinusį ambasadorių pakeis karjeros diplomatas Vladimiras Čchikvadzė. Jam pirmtakas paliko nepavydėtiną palikimą. Rusijos ir Lietuvos santykiai dabar kaip niekad šalti, kai kurie juos net vadina nauju šaltuoju karu.
Vilnius per ES bando spausti Rusiją, Maskva į tai atsako grasinimais niekada nebeatnaujinti naftotiekio „Družba“ veiklos ar Kaliningrado srityje statyti atominę elektrinę. Tad su kokia užduotimi atvyksta naujasis Rusijos ambasadorius Lietuvoje?

Širdžių užkariauti nepavyko

Nesutariantis su Lietuvos žurnalistais ir politikais, mėgstantis pamokyti, ką reikia ir ko nereikia sakyti – taip galima būtų apibūdinti ambasadorių B.Cepovą.
„Tuomet buvo pasakyta: susidaro įspūdis, tarsi šitoje šalyje veiktų kažkokia skandalų mėgėjų bendruomenė. Dabar skandalų taip pat būna, bet toks jau tas gyvenimas. Šiaip skandalų geriau vengti“, – po susitikimo su Lietuvos prezidentu trečiadienį pakartojo savo anksčiau pasakytus žodžius B.Cepovas.
Vilnius neliūdi, kad jis išvyksta, o ir pats diplomatas tikriausiai per daug nesigaili paliekantis ne itin jam svetingą buvusią Lietuvą.
Vilniuje, Latvių gatvėje esančioje Rusijos ambasadoje nuo 2003 m. dirbęs diplomatas ne kartą galėjo pro langus stebėti protestuojančius Lietuvos gyventojus. Nepritarimą Rusijos politikai čia reiškė įvairios žmonių grupės. Ypač aktyviai reiškėsi Čečėnijos nepriklausomybės šalininkai ir gruzinai. Protestus paskatino 1999 m. prasidėjęs antrasis Čečėnijos karas ir po 2003 m. įvykusios Rožių revoliucijos pašliję Rusijos ir Gruzijos santykiai. Dabar šalys atsidūrė ties karo slenksčiu: Gruzija mėgina apginti savo teritorinį vientisumą, o Rusija tvirtina ginsianti savo piliečius Abchazijoje ir Pietų Osetijoje. Lietuva atvirai reiškia paramą Tbilisiui.
Naujasis ambasadorius V.Čchik-vadzė – gruzinas, tačiau jo tautybė vargu ar turės įtakos gruzinų rengiamoms akcijoms. Mat jis gimė Maskvoje ir visą gyvenimą tarnavo SSRS, vėliau Rusijai. Todėl kažin ar jis bent kartą išeis pasikalbėti su piketuotojais, kaip to nė karto nepadarė B.Cepovas.

Apdovanojimai nelaukia

Kadencijai Lietuvoje pabaiga B.Cepovas gali džiaugtis ir dėl kitos priežasties. Savo darbą „kukliai“ įvertinęs diplomatas nuolat nesutarė su kolega Dmitrijumi Cvetkovu. Šis Užsienio žvalgybos tarnybos (SVR) rezidentūros vadovas tikrai apkartino ambasadoriui gyvenimą. Mat jo į Maskvą siunčiamos ataskaitos ir prognozės, dienraščio šaltinių teigimu, buvo ir konkretesnės, ir tikslesnės. Todėl vargu ar grįžusio B.Cepovo laukia paaukštinimas.
Šio diplomato karjera jau artėja prie pabaigos. Maža to, kad jis nelabai turi kuo pasigirti, yra užsitraukęs ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo nemalonę. Jų priešprieša prasidėjo dar 1994 m., kai S.Lavrovas atvyko į Niujorką dirbti Rusijos atstovybės prie Jungtinių Tautų vadovu. Būtent jo pastangomis B.Cepovas buvo atšauktas iš Niujorko esą dėl piktnaudžiavimo alkoholiu.

Turi įtakingų draugų

Į B.Cepovo vietą atvyksiantis dirbti V.Čchikvadzė, kitaip nei jo pirmtakas, iki šiol sutardavo su visais. Specialiųjų tarnybų eksperto Jevgenijaus Limarevo teigimu, jis turi stiprų saugumiečių klanų užnugarį.
V.Čchikvadzė, pasak dienraščio šaltinių, artimai pažįstamas su dabartiniu Rusijos premjero pavaduotoju Sergejumi Ivanovu ir Rusijos žvalgybos veteranu Jevgenijumi Primakovu. Išvardyti visoms pareigas, kurias ėjo šis politikas, prireiktų nemažai laiko. Itin svarbu tai, kad vienu metu jis buvo SVR vadovu, o ir dabar lieka aktyvioje politikoje. Nedažnai viešoje erdvėje pasirodantis Prekybos ir pramonės rūmų prezidentas iki šiol yra vienas įtakingiausių žmonių Rusijoje.
Galbūt todėl grįžęs iš Čilės, kur dirbo ambasadoriumi 2000–2005 m., V.Čchikvadzė buvo paskirtas Rusijos užsienio reikalų ministerijos Saugumo departamento vadovu. Tiesa, šis departamentas faktiškai yra pavaldus SVR K skyriui, kuris rūpinasi užsienyje dirbančių Rusijos diplomatų saugumu.
Kiek anksčiau V.Čchikvadzė dirbo Užsienio reikalų ministerijos informacijos departamente. Jis turi aukščiausią nepaprastojo įgaliotojo ambasadoriaus rangą.

Tikslas – pagerinti santykius

62 metų V.Čchikvadzė yra žinomas kaip diplomatas profesionalas, gerai išmanantis konsulinį darbą. Jis apibūdinamas kaip puikus ir nuoširdus pašnekovas bei didelis puotų mėgėjas – šiaip ar taip, gruziniškas kraujas.
Tačiau ne šios V.Čchikvadzės savybės lėmė, kad jis būtų paskirtas į naująją vietą. Ambasadoriaus postas Lietuvoje jam reiškia garbingą tremtį. Mat karjeros Lietuvoje jam tikriausiai jau nepavyks padaryti. Be to, anot dienraščio šaltinių, V.Čchikvadzė tikėjosi vadovauti Rusijos ambasadai Šveicarijoje.
Atrodo, kad jo kandidatūrą prieš pasitraukdamas iš prezidento posto palaiminęs Vladimiras Putinas taip tikėjosi palengvinti gyvenimą savo įpėdiniui Dmitrijui Medvedevui. Rusijos užsienio politikos vykdytojai tikisi, kad naujajam ambasadoriui Lietuvoje pavyks pagerinti Maskvos ir Vilniaus santykius ar bent jau apraminti aistras. Visos per B.Cepovo kadenciją sukauptos emocijos išvažiuos kartu su juo.
Vilniuje taip pat su viltimi žvelgiama į naująjį ambasadorių.
„Pažiūrėkite į jo biografiją. Ambasadoriai Vilniuje tampa vis rimtesni“, – puse lūpų užsiminė vienas aukštas pareigas einantis Lietuvos diplomatas.

Nesusitepęs, bet ir ne švarus

Gerą reputaciją tarp Rusijos saugumiečių turintis V.Čchikvadzė vis dėlto nėra Dievo avinėlis. Pasak dienraščio šaltinių, dirbdamas konsulu Barselonoje (1990–1995 m.) jis 1994 m. gavo laišką su grasinimais ir reikalavimu pervesti 450 tūkst. dolerių (990 tūkst. litų) į Sportininkų partijos sąskaitą. Šios partijos pilkuoju kardinolu buvo Rusijos mafijos bosas Otaris Kvantrišvilis, į kurį prieš pat mirtį (tais pačiais 1994 m.) kreipėsi vienas verslininkas, prašydamas padėti atgauti didelę skolą. Kas buvo pasiskolinęs šiuos pinigus, taip ir liko paslaptimi.
Vėliau, kai vadovavo diplomatinei misijai Čilėje, V.Čchikvadzė buvo įtariamas dėl diplomatui nederamų verslo ryšių. Manoma, kad jis buvo „per daug suinteresuotas“ tuo, kad Čilės valdžiai pavyktų iš Vologdos bendrovės „Trans-Alfa“ nusipirkti 300 troleibusų. 30 mln. dolerių (66 mln. litų) vertės sandėris neįvyko. Tačiau V.Čchikvadzės pastangos nenuėjo veltui. Jis tapo Čilės ordino „Už nuopelnus“ kavalieriumi.
Dienraščiui nepavyko susisiekti su pačiu V.Čchikvadze.
„Ambasadorius įtemptai ruošiasi darbui Vilniuje ir nelabai turi laiko interviu“, – buvo pasakyta Rusijos užsienio reikalų ministerijoje. Be to, šios institucijos atstovas pridūrė, kad V.Čchikvadzė į Lietuvą atvyks veikiausiai ne anksčiau kaip vasaros pradžioje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų