- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Švedijos ministrė pirmininkė Magdalena Andersson (Magdalena Anderson) sekmadienį atsisakė paneigti Turkijos teiginį, kad Stokholmas pažadėjo deportuoti jos ieškomus asmenis, kaip numatyta susitarime, kuris užtikrino Ankaros paramą šios Šiaurės šalies narystei NATO.
Nepaisant žurnalistų klausimų ir kurdų bei turkų pabėgėlių Švedijoje susirūpinimo, M. Andersson neatsakė, ar Ankarai buvo duotas toks pažadas, kad ši atsisakytų prieštaravimų dėl Švedijos narystės.
„Aštuonerius metus dirbau ministre ir niekada nekalbėjau apie tai, kas šnekama derybų kambaryje“, – sakė ji.
„(Dėl to) dabar esu šiek tiek sudėtingoje padėtyje“, – pridūrė premjerė.
Madride vykusio NATO viršūnių susitikimo kuluaruose Turkijos, Švedijos ir Suomijos antradienį pasirašytame susitarime abi Šiaurės šalys sutiko „skubiai ir nuodugniai“ nagrinėti Ankaros ekstradicijos prašymus.
Nebuvo pažadėta, kad ekstradicija bus įvykdyta, o Suomija ir Švedija priminė, kad procesas priklauso nuo teisėsaugos institucijų ir nepriklausomų teismų.
Tačiau Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) ketvirtadienį, baigiantis NATO viršūnių susitikimui, pareiškė, kad Švedija „pažadėjo“ išduoti „73 teroristus“, ir pagrasino blokuoti jos narystę Aljanse, jei įsipareigojimai nebus įvykdyti.
M. Andersson, kuri sekmadienį kelis kartus buvo spaudžiama pasakyti, ar toks pažadas buvo duotas, tik pakartojo Stokholmo poziciją.
Ji sakė, kad Švedija ir toliau laikysis nacionalinių ir tarptautinių įstatymų, joks Švedijos pilietis nebus išduotas, sprendimą priims nepriklausomos institucijos ir teismai.
„Jei nedalyvaujate teroristinėje veikloje, nėra reikalo nerimauti“, – sakė premjerė.
Lankydamasi Baltijos jūros Gotlando saloje Švedijos lyderė surengė pirmąją spaudos konferenciją po sugrįžimo iš NATO viršūnių susitikimo.
R. T. Erdoganas griežtą įspėjimą paskelbė baigiantis NATO viršūnių susitikimui, kuriame JAV vadovaujamas aljansas oficialiai pakvietė Šiaurės šalis prisijungti prie 30 valstybių bloko.
Stokholmas ir Helsinkis atsisakė daugelį dešimtmečių vykdytos neutralumo politikos ir paskelbė apie planus stoti į NATO, visuomenėje išaugus paramai tokiam žingsniui dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Buvo tikimasi greito šių valstybių prisijungimo prie Aljanso, tačiau gegužę R. T. Erdoganas atsisakė pritarti jų stojimui ir apkaltino Šiaurės valstybes teikiant prieglobstį kurdų kovotojams bei palaikant „terorizmą“.
R. T. Erdoganas taip pat pareikalavo, kad jos panaikintų ginklų prekybos embargą, įvestą 2019 metais dėl Ankaros karinės kampanijos Sirijoje.
Naujų narių priėmimui privalo pritarti visos esamos bloko valstybės ir jų parlamentai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukrainos pareigūnas: „grūdų koridoriumi“ pavyko išgabenti 375 tūkst. tonų žemės ūkio produkcijos
Humanitarinių jūrų koridoriumi iš Ukrainos uostų pavyko išvežti apie 375 tūkst. tonų grūdų ir kitų maisto produktų. ...
-
Latvija deportuos žmones, kurie gaus Rusijos pasus supaprastinta tvarka2
Rusijos Valstybės Dūmos vadovas Viačeslavas Volodinas pareiškė, kad rudenį parlamentarai gali apsvarstyti galimybę suteikti Rusijos pilietybę rusams Baltijos šalyse, turintiems nepiliečio statusą. ...
-
Prieš V. Putiną protestavusiai Rusijos televizijos žurnalistei skirtas namų areštas
Rusijos teismas ketvirtadienį skyrė namų areštą žurnalistei Marinai Ovsianikovai, tiesioginiame televizijos eteryje pasmerkusiai įsiveržimą į Ukrainą. ...
-
M. Zacharova apie Latvijos parlamento sprendimą: „gyvuliška ksenofobija“
Oficiali Rusijos URM atstovė Marija Zacharova ketvirtadienį neslėpė savo įtūžio dėl Latvijos parlamento sprendimo pripažinti Rusiją terorizmą remiančia valstybe. ...
-
Švedija pirmą kartą išduos Turkijai įtariamąjį
Švedijos vyriausybė nusprendė išduoti Turkijai vyrą, kurio ten ieškoma dėl sukčiavimo. Kaip pažymi ketvirtadienį „Reuters“, tai pirmas ekstradicijos atvejis nuo to laiko, kai Ankara pareikalavo, kad Stokholmas išd...
-
Ukrainos URM vadovas ragina šalis sekti Latvijos parlamento pavyzdžiu
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sveikino Latvijos parlamento sprendimą pripažinti Rusiją valstybe, remiančia terorizmą, ir paragino kitas šalis bei organizacijas pasekti šiuo pavyzdžiu. ...
-
Latvija ir Estija traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija1
Latvija ir Estija ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija, iš kurio pernai pasitraukė ir Lietuva. ...
-
Lobsta mašinų perpardavinėtojai: naujas automobilis kainuoja mažiau nei naudotas?
Denis Vangas naują „Teslą“ įsigijo vos prieš penkis mėnesius, bet tuomet iš mašinų pardavėjo sulaukė siūlymo, kuriam negalėjo atsispirti, praneša LNK. ...
-
Ragina neišduoti vizų rusams: su raide „Z“ ant marškinėlių nevalia valkiotis po istorines vietas
Ukraina primygtinai ragina partnerius nebeišduoti vizų Rusijos piliečiams, teisinantis, kad ne visi rusai pritaria karui prieš Ukrainą. ...
-
O. Scholzas nepritaria draudimui išduoti rusams turistines vizas: tai – V. Putino karas
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė esąs prieš draudimą rusams išduoti turistines vizas. ...