- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Svyruojančios valstijos, rinkikų kolegijos balsai ir milijonai potencialių rinkėjų: toliau pateikiame svarbiausius skaičius šiuose JAV prezidento rinkimuose.
Du
Kandidatavo keli nepriklausomi kandidatai, ir bent vienas iš jų, Robertas F. Kenedis jaunesnysis, atsidūrė daugybėje antakį kilstelėti verčiančių antraščių.
Tačiau galiausiai prezidento rinkimų lenktynės susiveda į vieno pasirinkimą iš dviejų: du didžiųjų partijų kandidatai – demokratė Kamala Harris ir respublikonas Donaldas Trumpas – siekia vadovauti poliarizuotai šaliai.
Penki
Lapkričio 5-oji – rinkimų diena, tradiciškai rengiama antradienį po pirmojo lapkričio pirmadienio.
Anot istorikų, vienas lapkričio antradienis bendra rinkimų diena XIX amžiaus viduryje buvo pasirinktas dėl patogumo, atsižvelgiant į ūkininkų darbų kalendorių. Buvo manoma, kad geriausias pasirinkimas yra vėlyvas ruduo: po derliaus nuėmimo, bet dar neatėjus atšiauriems žiemos orams.
Antradienis pasirinktas, kad žmonėms būtų patogu atvykti į rinkimų apylinkes, kai nereikia į bažnyčią ir nevyksta turgus.
Septyni
Rinkimų rezultatus dažniausiai nulemia vadinamosios svyruojančios valstijos, balsuojančios tai už respublikonų, tai už demokratų kandidatą.
Šiemet K. Harris ir D. Trumpas labiausiai vilioja rinkėjus septyniose valstijose – Arizonoje, Džordžijoje, Mičigane, Nevadoje, Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje ir Viskonsine, – sutelkdami ten savo kampanijos pastangas, kad užsitikrintų pergalę.
34 ir 435
Rinkimų dieną rinkėjai ne tik spręs, kas užims Baltuosius rūmus, bet ir atnaujins JAV Kongresą.
Bus varžomasi dėl 34 vietų Senate ir visų 435 vietų Atstovų Rūmuose.
Atstovų Rūmų nariai dirba dvejų metų kadenciją. Šiuo metu daugumą turi respublikonai, o K. Harris demokratai tikisi, kad situacija pasikeis.
100 vietų Senate dirbantys įstatymų leidėjai renkami šešerių metų kadencijai. Respublikonai tikisi pakeisti nedidelę demokratų daugumą.
Jei ta pati partija laimėtų prezidento postą ir turėtų daugumą abejuose Kongreso rūmuose, ji turėtų galią prastumti prezidento darbotvarkę be opozicijos įstatymų leidėjų paramos.
538
Rinkikų kolegija – netiesioginė visuotinių rinkimų sistema, pagal kurią vyksta JAV prezidento rinkimai.
Kiekviena valstija turi skirtingą rinkikų skaičių – jis apskaičiuojamas sudėjus išrinktų atstovų į Atstovų Rūmus skaičių, kuris priklauso nuo gyventojų skaičiaus, ir senatorių skaičių (po du kiekvienoje valstijoje).
Pavyzdžiui, Vermontas turi tik tris rinkikų balsus. Tuo metu milžiniška Kalifornija turi 54.
Iš viso 50-yje valstijų ir Kolumbijos apygardoje yra 538 rinkikų balsai. Kad laimėtų rinkimus, kandidatas turi surinkti 270 balsų.
774 tūkstančiai
Tai rinkimų darbuotojų, kurie užtikrino sklandžią 2020 metų rinkimų eigą, skaičius, remiantis tyrimų centro „Pew Research Center“ duomenimis.
Jungtinėse Valstijose yra trijų tipų rinkimų darbuotojai.
Dauguma jų yra rinkimų komisijų darbuotojai, turintys atlikti tokius darbus kaip pasitikti rinkėjus, padėti su skirtingomis kalbomis, sumontuoti balsavimo įrangą, patikrinti rinkėjo pažymėjimus ir registraciją.
Rinkimų pareigūnai yra renkami, samdomi arba skiriami atlikti labiau specializuotas pareigas, pavyzdžiui, apmokyti rinkimų darbuotojus, nurodo „Pew Research Center“.
Stebėtojus paprastai skiria partijos, kad jie stebėtų, kaip skaičiuojami balsai rinkimuose, kurie šiemet, kaip tikimasi, bus itin prieštaringi dėl D. Trumpo atsisakymo sutikti besąlygiškai pripažinti rezultatus.
Daugelis rinkimų darbuotojų dalijosi su naujienų agentūra AFP mintimis apie spaudimą ir grasinimus, kurių jie sulaukė prieš lapkričio 5 dienos balsavimą.
75 milijonai
Anot Floridos universiteto duomenų bazės, iki lapkričio 2-osios daugiau nei 75 mln. amerikiečių balsavo iš anksto.
Daugumoje JAV valstijų leidžiama balsuoti asmeniškai arba paštu, kad žmonės galėtų išreikšti balsą jiems patogiu metu arba jei negali dalyvauti balsavime lapkričio 5-ąją.
244 milijonai
Tai, instituto „Bipartisan Policy Center“ duomenimis, yra amerikiečių, kurie turi teisę balsuoti 2024 metais, skaičius.
Žinoma, dar neaišku, kiek iš jų iš tikrųjų atiduos savo balsą. Tačiau „Pew Research Center“ teigia, kad 2018 ir 2022 metų kadencijos vidurio rinkimuose ir 2020-ųjų prezidento rinkimuose buvo pasiekti didžiausi rinkėjų aktyvumo rodikliai Jungtinėse Valstijose per pastaruosius dešimtmečius.
„2020-ųjų prezidento rinkimuose dalyvavo maždaug du trečdaliai (66 proc.) balsavimo teisę turinčių gyventojų – tai didžiausias rodiklis per visus nacionalinius rinkimus nuo 1900-ųjų“, – rašoma „Pew Research Center“ interneto svetainėje.
JAV gyventojų surašymo biuro duomenimis, tai sudaro beveik 155 mln. rinkėjų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trumpas užsipuolė bausmes myriop neuteistiesiems sušvelninusį Bideną
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį užsipuolė kadenciją baigiantį Joe Bideną už tai, kad šis sušvelnino bausmes beveik visiems kaliniams, federalinių teismų nuteistiems mirties bausme. ...
-
Moldovos vadovė: esame teisingoje istorijos pusėje
Moldovos prezidentė Maia Sandu antradienį buvo prisaikdinta antrajai kadencijai ir gyrė proeuropietišką rinkėjų pasirinkimą „nepaisant spaudimo“, kai Rusija buvo apkaltinta kišimusi į praėjusį mėnesį vykusius rinkimus. ...
-
JAV tarnyba atnaujino „American Airlines“ lėktuvų skrydžius
Didžiausias pasaulyje oro vežėjas „American Airlines“ antradienį nurodė atnaujinti skrydžius Jungtinėse Valstijose po to, kai per patį kalėdinių kelionių įkarštį dėl techninės problemos buvo priverstas vienai valandai juos sus...
-
Iš Jeruzalės į Betliejų pajudėjo Kalėdų procesija
Temdomos kruvino karo Gazoje, Šventojoje Žemėje prasideda Kalėdų iškilmės. Antradienio vidudienį iš Jeruzalės į Betliejų pajudėjo tradicinė procesija. Jai vadovauja aukščiausias Katalikų bažnyčios vadovas Švent...
-
Netanyahu: darysime viską, kad apgintume vienintelę žydų valstybę17
Izraelio ministras pirmininkas Benyaminas Netanyahu savo kalėdinėje žinutėje kreipėsi į krikščionis visame pasaulyje. „Tuo metu, kai Izraelis kovoja septyniuose frontuose, mes labai vertiname tvirtą mūsų krikščionių draugų para...
-
Buvęs JAV prezidentas Clintonas paguldytas į ligoninę4
Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas (Bilas Klintonas) pirmadienį dėl karščiavimo buvo paguldytas į ligoninę Vašingtone, pranešė jo biuras. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ambasadorius: pirmieji Ukrainos legiono savanoriai jau atvyko iš Lenkijos į Ukrainą
Pirmieji savanoriai, įstoję į Ukrainos legioną Lenkijoje, jau atvyko į Ukrainą. Čia bus tęsiamas jų rengimas. ...
-
Netanyahu: padaryta tam tikra pažanga siekiant susitarimo dėl įkaitų Gazos Ruože3
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) įstatymų leidėjams pirmadienį pareiškė, kad derybose dėl Gazos Ruože laikomų įkaitų paleidimo padaryta tam tikra pažanga. ...
-
Macronas buvusią premjerę Borne paskyrė švietimo ministre
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) buvusią ministrę pirmininkę Elisabeth Borne (Elizabet Born) paskyrė ministro pirmininko Francois Bayrou (Fransua Bairu) vadovaujamos naujosios vyriausybės švietimo ministre, pirmadi...