- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl invazijos į Ukrainą Maskvai tampant vis labiau izoliuotai pasaulinėje arenoje, Rusija pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos griūties pradėjo rodyti didelį dėmesį Kubai.
Šiais metais ši Karibų jūros regiono valstybė priėmė net kelis aukščiausio rango Rusijos pareigūnus, įskaitant saugumo tarybos sekretorių Nikolajų Patruševą, valstybinės naftos bendrovės „Rosneft“ vykdomąjį direktorių Igorį Sečiną ir rusų verslininkų atstovą Borisą Titovą.
Daugiausia dėmesio sulaukė balandį įvykęs Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo savaitės trukmės vizitas į Lotynų Amerikos sąjungininkes, įskaitant Venesuelą ir Nikaragvą, kurioms, kaip ir Kubai bei Rusijai, taikomos Vakarų sankcijos.
„Rusijai reikia prekybos partnerių ir politinių sąjungininkų, o Lotynų Amerika suteikia ir vieno, ir kito galimybę“, – naujienų agentūrai AFP sakė Aberdyno universiteto Škotijoje profesorius, Rusijos santykių su Lotynų Amerika ekspertas Mervynas Bainas (Mervinas Beinas).
Praėjusią savaitę Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Černyšenka parengė veiksmų planą, kaip paspartinti bendradarbiavimą su Kuba, kurią krečia didžiausia per tris dešimtmečius ekonominė krizė ir kurioje nuolat trūksta maisto, degalų ir vaistų.
Abi šalys pasirašė apie tuziną susitarimų, kuriais siekiama atnaujinti prekybos santykius statybos, informacinių technologijų, bankininkystės, cukraus, transporto ir turizmo srityse.
Tačiau neaišku, kokiu lygiu šis bendradarbiavimas gali būti plėtojamas, sakė M. Bainas.
D. Černyšenkos plane taip pat minima, kad Kubai reikia pakeisti tam tikrus įstatymus ir sušvelninti privačioms įmonėms taikomus apribojimus.
Komunistinė sala dėl didėjančių ekonominių sunkumų jau buvo priversta savo centralizuotą ekonomiką atverti smulkiajam ir vidutiniam privačiam verslui.
Kuba paskelbė atnaujinusi tiesioginius skrydžius iš Maskvos į pajūrio kurortą Varadero, o Rusijos turistai nuo kovo mėnesio šioje šalyje gali naudotis rusiška mokėjimo sistema „Mir“.
Patraukli dėl geografinės padėties
Rusų pareigūnų vizitai į Kubą įvyko praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai salos prezidentas Miguelis Diazas-Canelis (Migelis Diasas-Kanelis) Maskvoje aplankė savo kolegą Vladimirą Putiną.
Šaltojo karo metais abi komunistinės šalys buvo artimos sąjungininkės, tačiau šis bendradarbiavimas staiga nutrūko 1991 metais iširus sovietų blokui.
Iki tol 75 proc. Kubos komercinių mainų vyko su komunistine sąjungininke.
Beveik visiškai nutrūkę santykiai nuo 2005-ųjų vėl suaktyvėjo, o dabartinis tarpusavio prekybos lygis yra aukščiausias nuo to laiko.
Rusijos duomenimis, 2022-aisiais abiejų šalių komerciniai santykiai pasiekė 450 mln. dolerių (419 mln. eurų) ribą – iš jų 90 proc. sudarė aliejaus ir sojų pupelių aliejaus pardavimai Kubai.
Ryšių stiprinimas Rusijai neša geopolitinę naudą.
Havana išlieka neutrali dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ir susilaikė nuo Jungtinių Tautų šiuo klausimu surengto balsavimo.
Tačiau šią savaitę M. Diazas-Canelis patikino D. Černyšenką, kad Kuba besąlygiškai remia Rusiją tame, ką pavadino jos susidūrimu su Vakarais, o trečiadienį Havana balsavo prieš Pasaulio sveikatos organizacijos rezoliuciją, smerkiančią Rusijos išpuolius prieš Ukrainos sveikatos apsaugos sistemą.
Vakarai į tai sureagavo.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) ketvirtadienį paragino finansinę krizę išgyvenančią Kubą stiprinti ekonominius ryšius su europiečiais, kurie yra pagrindiniai jos prekybos partneriai.
Vizito į susitikimą su privačių įmonių vadovais metu J. Borrellis priminė Kubai, kad jos verslo santykiai su ES yra dvigubai didesni nei su Rusija ir Kinija kartu sudėjus.
Putino Rusija nėra SSRS... o Putinas nėra suinteresuotas išleisti milijonus dolerių, kad Kuba liktų Rusijos orbitoje, be to, Rusija ir taip neturi tam pinigų.
Pasak ICESI universiteto, esančio Kalio mieste Kolumbijoje, akademiko Vladimiro Rouvinskio, pagalba, kurią Rusija gali suteikti Kubai, yra ribota ir nė iš tolo nepanaši į tą, kurią Šaltojo karo metais teikė Sovietų Sąjunga.
„Putino Rusija nėra SSRS... o Putinas nėra suinteresuotas išleisti milijonus dolerių, kad Kuba liktų Rusijos orbitoje, be to, Rusija ir taip neturi tam pinigų“, – teigė dar vienas Rusijos santykių su Lotynų Amerika ekspertas.
Nors Maskva artimiausiu metu neturėtų išleisti didelių pinigų, V. Rouvinskis teigė, kad Vakarų besąlygiška parama Ukrainai reiškia, jog Kuba Rusijai yra patraukli dėl savo geografinio artumo Jungtinėms Valstijoms.
„Tai simbolinio abipusiškumo logika, [nes] bet koks užsiminimas apie Rusijos karinių pajėgų buvimo šioje saloje galimybę sukelia didelį nerimą kitoje Floridos sąsiaurio pusėje“, – sakė ekspertas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Artimiausiu metu JAV prezidentas pasakys kalbą apie paramos Ukrainai svarbą
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį nurodė, kad artimiausiu metu ketina pasakyti kalbą apie paramos Ukrainai svarbą. ...
-
Suomijoje sužlugdyta kontrabandos operacija, susijusi su švedų organizuotu nusikalstamumu
Suomijos policija trečiadienį pranešė, kad sužlugdė didelę kontrabandos operaciją, susijusią su Švedijos organizuotu nusikalstamumu, sulaikė 30 asmenų ir konfiskavo 100 kg narkotikų. ...
-
J. Bidenas ragina nutraukti politinius nesutarimus Vašingtone
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį paragino nutraukti politinius nesutarimus Vašingtone, kad būtų užkirstas kelias politiniams neramumams šalyje. ...
-
Serbijos teismas lygtinai paleido įtariamą Kosovo policininką nužudžiusios grupės lyderį1
Belgrado teismas trečiadienį nurodė lygtinai paleisti Milaną Radoičičių, įtariamą praėjusį mėnesį Kosovo policijos pareigūną nužudžiusios užpuolikų grupės lyderį. ...
-
JT: tyrimas dėl žmogaus teisių pažeidinėjimų Etiopijoje bus nutrauktas
Jungtinių Tautų tyrimas dėl žmogaus teisių pažeidimų Etiopijoje baigsis kitą savaitę, nes jo įgaliojimų nebuvo bandoma pratęsti, naujienų agentūrai AFP sakė JT žmogaus teisių tarybos (ŽTT) atstovas spaudai. ...
-
Ukrainos ir Azerbaidžano prezidentai patvirtino abiejų šalių teritorinį vientisumą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Azerbaidžano vadovas Ilhamas Aliyevas (Ilchamas Alijevas) telefoninio pokalbio metu patvirtino abiejų šalių teritorinio vientisumo principus. ...
-
Kyjivas: Ukraina deda daug pastangų, kad iki žiemos turėtų daugiau oro gynybos sistemų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė, kad Kyjivas deda visas pastangas, kad per ateinančius kelis mėnesius šalis būtų aprūpinta kuo didesniu kiekiu oro gynybos sistemų. ...
-
Vengrų URM vadovas užsimena, kad Budapeštas toliau blokuos ES karinę pagalbą Ukrainai
Vengrų užsienio reikalų ministras trečiadienį pareiškė, kad jo šalis iš Kyjivo nori garantijų, jog Vengrijos bankas, neseniai išbrauktas iš Ukrainos Rusijos karo rėmėjų sąrašo, ateityje nebus vėl į jį įt...
-
Danguje šimtametė virsta ekstremale: turėjau neprisnūsti, kad galėčiau grožėtis3
Garbaus amžiaus amerikietė siekia būti vyriausia pasaulyje parašiutininke, praneša LNK. ...
-
JK premjeras torių konferencijoje pradeda rinkimų sezoną
Jungtinės Karalystės premjero Rishi Sunako (Rišio Sunako) kalba Konservatorių partijos metinėje konferencijoje Mančesteryje trečiadienį davė pradžią kitąmet įvykti turinčių visuotinių rinkimų kampanijai. ...