Radikalas pareiškė, kad valstybė kalta dėl "nežmoniško elgesio" su juo, mat penkerius metus jis buvo laikomas griežtai izoliuotas, antradienį pranešė vyriausybė.
2012 m. rugpjūtį A.B.Breivikui buvo skirta griežčiausia Norvegijos įstatymų numatyta bausmė – 21 metai laisvės atėmimo. Šis terminas gali būti pratęstas, jei kalinys pasirodys esąs pavojingas.
Radikalas buvo nuteistas už 77 žmonių nužudymą 2011 m. liepos 22 d.: aštuoni žuvo per sprogimą prie vyriausybinių pastatų komplekso Norvegijos sostinėje, o dar 69 žmones, daugiausia paauglius, jis šaltakraujiškai nušovė Utiojos saloje, tuometės valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovykloje.
Kalėjime A.B.Breivikui skirtos trys patalpos – vienoje jis gyvena, kitoje studijuoja, trečioje atlieka fizinius pratimus. Jis gali naudotis dviem dušais, dviem televizoriais, žaidimų konsolėmis (Xbox, Playstation), rašomąja mašinėle, skaityti knygas ir laikraščius.
Kitaip tariant, galima tik pavydėti to, kaip gyvena skerdikas. Nemažoje dalyje pasaulio šalių jam būtų skirta mirties bausmė.
Norvegijos vyriausybė neįžvelgė pagrindo galvoti, kad su A.B.Breiviku elgiamasi "nežmoniškai". Teisėjai pareiškė, kad jie mano kitaip.
Balandžio 20 d. Norvegijos sostinės teismas priėmė nuosprendį, kuriame teigiama, jog valstybė pažeidė A.B.Breiviko teises, kurias jam užtikrina Europos žmogaus teisių konvencija. Vis dėlto Norvegijos teisingumo ministras pareiškė, kad šį nuosprendį skųs.
"Aš paprašiau generalinio prokuroro apskųsti nuosprendį aukštesnės instancijos teismui", – buvo sakoma ministro Anderso Anundseno pareiškime.
Teismas nusprendė, kad už 77 žmonių nužudymą 2011 m. nuteistas A.B.Breivikas patyrė "nežmonišką" ir jo "orumą žeminantį" elgesį.
Nutartyje nurodoma, kad dešiniojo ekstremisto penkerius metus trukęs izoliavimas pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos 3-iąjį straipsnį.
Tačiau A.Anundsenas sako, kad Norvegijos valstybė nesutinka su teismo išvadomis, prašydama peržiūrėti teisminį jo pagrindą ir įkalčius.
A.B.Breivikas teisme taip pat prašė atšaukti jam taikomus susirašinėjimo ir lankymosi apribojimus, kad galėtų bendrauti su savo šalininkais. Tačiau tas pats teismas nutarė, kad A.B. Breiviko teisė susirašinėti, garantuojama konvencijos 8-uoju straipsniu, nebuvo pažeista. Oficialią apeliaciją valstybė teismui turi pateikti iki gegužės 22 d.
Naujausi komentarai