Šimtai tūkstančių šiitų susirinko Irako Kerbelos mieste minėti Ašuros

  • Teksto dydis:

Šimtai tūkstančių šiitų maldininkų nepaisydami džihadistų keliamos grėsmės antradienį susirinko Irako šventajame Kerbelos mieste paminėti vieno svarbiausių savo tikėjimo įvykių.

Per Ašurą minimas 680 metų mūšis, kai kalifo Yazido (Jazido) armija nužudė imamą Husseiną (Huseiną), pranašo Muhammado (Muhamado) vaikaitį. Tai vienas įvykių, nulėmusių šiizmo atsiradimą.

Ankstesniais metais Ašurą temdė sunitų ekstremistų išpuoliai, o šiemet ji minima „Islamo valstybės“ (IS) džihadistams kontroliuojant dideles Irako teritorijos dalis.

Dešimtys tūkstančių saugumo pareigūnų ir sąjungininkų kovotojų buvo dislokuota siekiant apsaugoti maldininkus ir tai bus didelis išbandymas naujai premjero Haidaro al Abadi (Haidaro Abadžio) vyriausybei.

„Šimtai tūkstančių maldininkų iš visų Irako provincijų, arabų ir užsienio valstybių atvyko į Kerbelą dalyvauti imamo Husseino kankinystės paminėjime“, – sakė Kerbelos gubernatorius Aqilas al Turaihi (Akilas Turaihis).

Šimtai vyrų baltais drabužiais atliko tatbyro ritualą – gedėdami nužudyto imamo sužeidė galvas kardais ir ietimis.

Šį ritualą atlieka tik labai nedaug maldininkų; jų veidai ir balti drabužiai išsitepa krauju. Kai kurie šiitų dvasininkai šį ritualą smerkia.

Tada tūkstančiai juodai vilkinčių tikinčiųjų susirinko pasiklausyti imamo Husseino ir mūšio, per kurį jis žuvo, istorijos ir iš gedulo bei kaltės jausmo verkdami daužė galvas.

Kaip tiki šiitai, Husseinas savo noru pasiaukojo nepritardamas Yazido neislamiškam ir neteisingam valdymui, ignoruodamas kalifo armiją su vos keliomis dešimtimis sekėjų.

Skirtumai tarp konfesijų, kurios vėliau tapo šiizmu ir sunizmu, prasidėjo kilus ginčui dėl to, kas turėtų paleisti Muhammadą, ir buvo įtvirtinti su Husseino mirtimi.

Pastarąjį dešimtmetį Irake tarpkonfesinis smurtas – mūšiai, sprogdinimai ir egzekucijos – pareikalavo dešimčių tūkstančių gyvybių.

Sunitų ekstremistai, kurie šiitus laiko eretikais, pastaraisiais metais per Ašurą nužudė dešimtis maldininkų.

Tačiau šiemet pavojus yra didesnis dėl to, kad IS kovotojai užėmė dideles, daugiausia arabų sunitų gyvenamas Irako teritorijos dalis į šiaurę ir vakarus nuo Bagdado, be to, užėmė netoli pagrindinio maldininkų kelio esančią teritoriją į pietus nuo sostinės.

Ši grupuotė jau prisiėmė atsakomybę už sekmadienio bombų sprogimus Bagdade, kurių taikiniai buvo šiitai ir per kuriuos žuvo mažiausiai 18 žmonių.

Siekdamas užkirsti kelią išpuoliams, Irakas Bagdade, prie kelio į Kerbelą ir pačioje Kerbeloje dislokavo dešimtis tūkstančių saugumo pajėgų narių ir sąjungininkų kovotojų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių