Rinkimai Suomijoje: trys pretendentai į premjero postą

Dabartinė ministrė pirmininkė Sanna Marin (Sana Marin), centro dešiniosios Nacionalinės koalicijos partijos lyderis Petteri Orpo (Peteris Orpas) ir kraštutinių dešiniųjų vadovė Riikka Purra (Rika Pura) yra pagrindiniai pretendentai į premjero postą sekmadienį Suomijoje vyksiančiuose rinkimuose.

Poliarizuojanti lyderė

Nuo 2019-ųjų valdžioje esanti S. Marin tapo feministinės politikos simboliu. Jos vardas laikraščių antraštėse mirgėjo dėl griežtos pozicijos Rusijos atžvilgiu ir prieštaringai vertinamų vakarėlių.

Tačiau iki staigaus iškilimo į aukščiausius politikos sluoksnius Suomijoje ji buvo mažai žinoma.

Kai 34-erių tapo ministre pirmininke, ji buvo jauniausia pasaulyje demokratiškai išrinkta lyderė.

S. Marin laikoma viena iš jaunosios Europos gvardijos lyderių, todėl, net jei pralaimėtų sekmadienio rinkimus, jos pavardė jau minima kandidatų į aukščiausius postus Briuselyje sąrašuose.

Per rinkimų kampaniją socialdemokratė S. Marin gynė savo ekonominius pasiekimus ir prieštaravo konservatyvios Nacionalinės koalicijos partijos raginimams imtis griežtų taupymo priemonių.

Praėjusių metų pabaigoje Suomijoje prasidėjo recesija ir S. Marin tvirtina, kad dabar pats laikas skatinti ekonomiką, o ne mažinti išlaidas.

COVID-19 pandemijos valdymas ir Suomijos paraiška dėl narystės NATO, tuo pačiu tvirtai laikant besiginčijančių penkių partijų koalicinę vyriausybę, pavertė S. Marin pragmatiška lydere.

Vieni mano, kad ji yra stipri ir nepalaužiama ministrė pirmininkė, kiti sako, kad dėl skandalingų vakarėlių ji yra netinkama eiti pareigas.

S. Marin užaugo pietiniame Pirkalos mieste, savivaldybės būste, kur gyveno kartu su motina ir jos partnere.

Ji pirmoji savo šeimoje įstojo į universitetą ir įgijo valdymo mokslo magistro laipsnį.

Malonus konservatorius

53 metų P. Orpo yra ilgiausiai dirbantis politikas iš trijų pagrindinių pretendentų.

Pirmą kartą į parlamentą jis buvo išrinktas 2007-aisiais ir tris kartus ėjo vyriausybės ministrų pareigas.

P. Orpo Turku universitete įgijo politologijos magistro laipsnį, jo specializacija buvo ekonomika. Tai atsispindėjo ir Nacionalinės koalicijos partijos kampanijoje.

„Svarbiausias dalykas, kurį Nacionalinė koalicija nori pakeisti Suomijoje, yra tas, kad mes nustotume didinti skolą“, – per neseniai vykusį kampanijos mitingą naujienų agentūrai AFP sakė P. Orpo.

Nacionalinės koalicijos partija užsipuolė S. Marin vyriausybę dėl, jos nuomone, neatsakingo valstybės skolos didinimo. Partija nori sumažinti išlaidas šešiais milijardais eurų, jei bus išrinkta.

P. Orpo apibūdinamas kaip malonus ir ramus žmogus, nors kai kas stebisi, kaip šis dviejų vaikų tėvas taip ilgai išsilaikė neramiame politikos pasaulyje.

Nors vidinė ramybė P. Orpo paprastai padeda per emocingus rinkimų debatus, jį gali užgožti kategoriškesni kalbėtojai, tokie kaip S. Marin.

Spalį jis buvo apkaltintas moterų menkinimu ir turėjo atsiprašyti po to, kai debatų metu paminėjo S. Marin ir finansų ministrės Annikos Saarikko (Anikos Sariko) „klykavimą“.

Nors S. Marin atmetė galimybę formuoti vyriausybę su, tariant jos žodžiais, „atvirai rasistine“ populistine Suomių partija, P. Orpo sakė, kad jokių galimybių neatmes.

Nepaisant to, kad Nacionalinės koalicijos ir Suomių partijos nuomonės dėl imigracijos, Europos Sąjungos ir klimato nesutampa, jos, P. Orpo teigimu, „turi daug bendrų dalykų“.

P. Orpo greičiausiai atliks svarbų vaidmenį formuojant kitą vyriausybę, nes tiek Suomių partijai, tiek socialdemokratams jis bus reikalingas norint suformuoti daugumą.

Vegetarė ir nacionalistė

Savo firminiais žaliaisiais kokteiliais garsėjanti R. Purra labai skiriasi nuo savo pirmtako nacionalistinės, antiimigracinės Suomių partijos vadovo poste.

Prieš jai perimant vadovavimą 2021-aisiais, partijai vadovavo ginklų mėgėjas Jussi Halla-aho (Jusis Hala-ahas), dėl savo prieštaringai vertinamų rašinių nuteistas už etninės neapykantos kurstymą.

45-erių R. Purra, dviejų vaikų motina, turi „Instagram“ paskyrą, skirtą augalinei mitybai, visaverčiam maistui ir žaliesiems kokteiliams.

Po motinos mirties, kai jai buvo 12 metų, R. Purra ėmė domėtis aplinkosaugos klausimais, nerimauti dėl per didelio vartojimo ir gamtos niokojimo.

Vėliau ji susidomėjo J. Halla-aho raštais, nes manė, kad neigiami imigracijos aspektai Suomijoje vertinami pernelyg abejingai.

Euroskeptiška Suomių partija agituoja už griežtą požiūrį į imigraciją ir atkreipia dėmesį į kaimyninės Švedijos bėdas dėl gaujų susišaudymų ir sprogdinimų, visą kaltę suversdama imigrantams.

Visuomeniniam transliuotojui „Yle“ R. Purra sakė, kad paauglystėje prie jos priekabiavo imigrantų kilmės žmonės ir tai suformavo jos nuomonę.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

123

123 portretas
Kas čia , gal irgi koks žydrūnėlis įsižeidė ?

Baikit diskutuot su šitais "anonimais"-

Baikit diskutuot su šitais "anonimais"- portretas
etatiniais kremliakacaptroliais.Po vienu niku darbuojasi keletas žiurkių,tai matosi iš stiliaus ir gramatinių klaidų santykio.Šikalioja ištisą parą visuose straipsniuose.

>>anonimas

>>anonimas portretas
Tu cia apie zelia,ar sena ozy ?...
VISI KOMENTARAI 8

Galerijos

Daugiau straipsnių