- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimus, trečiadienį paskelbė amerkiečių žiniasklaida.
Apie D. Trumpo pergalę paskelbė keli televizijos tinklai. Jis grįš į Baltuosius rūmus po ilgos ir įtemptos kampanijos, įveikęs demokratę Kamalą Harris (Kamalą Haris).
Naujienų agentūros AP prognozės rodo, kad respublikonų kandidatui į JAV prezidentus D. Trumpui kol kas tenka 277 rinkikų balsai, o K. Harris – 224.
Pasibaigus balsavimui JAV žiniasklaida prognozuoja, kad D. Trumpas nugalės Aidahe, Ajovoje, Alabamoje, Arkanzase, Džordžijoje, Floridoje, Indianoje, Jutoje, Kanzase, Kentukyje, Luizianoje, Misisipėje, Misūryje, Montanoje, Nebraskoje, Ohajuje, Oklahomoje, Pensilvanijoje, Pietų Dakotoje, Pietų Karolinoje, Šiaurės Dakotoje, Šiaurės Karolinoje, Teksase, Tenesyje, Vajominge, Vakarų Virdžinijoje ir Viskonsine.
K. Harris pergalę turėtų švęsti Delavere, Havajuose, Ilinojuje, Kalifornijoje, Kolorade, Konektikute, Masačusetse, Merilande, Minesotoje, Naujajame Džersyje, Naujajame Hampšyre, Naujojoje Meksikoje, Niujorke, Oregone, Rod Ailande, sostinėje Vašingtone, Vašingtono valstijoje, Vermonte, Virdžinijoje.
Kiekviena valstija turi tam tikrą skaičių vadinamųjų rinkikų kolegijos balsų, iš dalies priklausančių nuo gyventojų skaičiaus. Iš viso varžomasi dėl 538 balsų, o nugalėtoju tampa tas kandidatas, kuris surenka 270 ar daugiau rinkikų balsų.
Beveik visose valstijose galioja taisyklė „nugalėtojas pasiima viską“, todėl bet kuris kandidatas, surinkęs daugiausia balsų, gauna visus rinkikų kolegijos balsus.
Į istoriją įėję rinkimai
Apie respublikono pergalę po vienos labiausiai poliarizuotų kampanijų šiuolaikinėje JAV istorijoje paskelbta po to, kai pastaraisiais mėnesiais jis buvo nuteistas už nusikalstamą veiką, patyrė du pasikėsinimus nužudyti, o vienas buvęs jo bendražygis perspėjo, kad jis yra „fašistas“.
D. Trumpas šalininkams Floridoje jau paskelbė laimėjęs JAV prezidento rinkimus.
„Tai tokia politinė pergalė, kokios mūsų šalis dar nematė“, – sakė D. Trumpas pergalės vakarėlyje Floridoje.
Viceprezidentė K. Harris, kuri į rinkimus įsitraukė tik liepą, kai savo siekio būti perrinktam atsisakė Joe Bidenas, vykdė centristinę kampaniją, kuri pabrėžė D. Trumpo kurstančias žinutes ir atvirai naudojamus rasistinius bei seksistinius tropus.
Tačiau jo apokaliptiniai perspėjimai dėl imigracijos ir izoliacionizmo propagavimas rado atgarsį tarp rinkėjų, nepatenkintų ekonomikos padėtimi ir trokštančių pokyčių.
Kampanijos metu buvo tikimasi, kad varžybos bus labai apylygės, tačiau rinkimų rezultatai paaiškėjo netikėtai greitai ir atnešė D. Trumpui triuškinančią pergalę, įskaitant laimėjimus Džordžijos, Šiaurės Karolinos ir Pensilvanijos valstijose.
D. Trumpas yra pirmasis prezidentas per daugiau nei šimtmetį, laimėjęs antrąją kadenciją ne iš eilės.
Jis taip pat yra vienintelis asmuo, išrinktas JAV prezidentu, nors yra nuteistas nusikaltėlis. Lapkričio 26 dieną Niujorko teisme jam turi būti paskelbtas nuosprendis byloje dėl „pinigų už tylą“.
D. Trumpas, kuriam jau 78-eri, per savo ketverių metų kadenciją gali pasiekti dar vieną rekordą – tapti vyriausiu einančiu pareigas prezidentu. Tokiu atveju jis pralenks J. Bideną, kuris sausio mėnesį baigs kadenciją būdamas 82 metų.
Įtaka užsienio politikai
Trečiadienį ryte, kol rezultatai vis dar buvo negalutiniai, pasauliui stebint tikėtiną D. Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus, JAV dolerio kursas pakilo, bitkoino – pasiekė naują rekordinį lygį, akcijų biržų indeksai nusidažė žaliai, o dauguma žaliavinių prekių pigo.
Tačiau tikėtina, kad ateityje laukia neramumai.
D. Trumpas pergalę pasiekė žadėdamas radikalius politikos pokyčius – ne tik namuose, bet ir užsienyje, kur jo nevaržoma izoliacionistinė ir nacionalistinė „Pirmiausia – Amerika“ pozicija greičiausiai turės milžiniškų pasekmių.
Jis ne kartą siūlė užbaigti karą Ukrainoje spausdamas Kyjivą daryti teritorines nuolaidas Rusijai, o jo grasinimas masiškai deportuoti nelegalius imigrantus sukėlė didelį susirūpinimą Lotynų Amerikoje.
Be to, jis grįžta į Baltuosius rūmus kaip klimato kaitos neigėjas, pasirengęs sugriauti savo pirmtako J. Bideno žaliąją politiką ir pakenkti pasaulinėms pastangoms pažaboti žmogaus sukeltą atšilimą.
Dar prieš visiškai patvirtinant D. Trumpo pergalę, užsienio lyderiai suskubo siųsti jam sveikinimus.
Tarp jų – ilgamečiai D. Trumpo sąjungininkai Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu, Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi ir Turkijos ministras pirmininkas Recepas Tayyipas Erdoganas.
Sveikinimus D. Trumpui taip pat perdavė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, nors prognozuojama, kad J. Bidenui pasitraukus iš pareigų, JAV karinė pagalba jo šaliai bus sparčiai mažinama. V. Zelenskis sakė tikintis, kad respublikono „įspūdinga pergalė“ padės Ukrainai pasiekti „teisingą taiką“.
NATO vadovas Markas Rutte sakė tikįs, kad D. Trumpas, kuris dažnai reiškė nepasitenkinimą JAV vadovaujamu aljansu, padarys jį stiprų.
Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris taip pat prisijungė prie sveikintojų, o Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pažadėjo kartu su D. Trumpu dirbti „pagarbiai ir ambicingai“.
Šoumeno instinktas
Nepaisant visų tamsių pažadų politiškai keršyti tariamiems priešams namuose ir kritikos ilgamečiams sąjungininkams užsienyje, D. Trumpas išlieka neprognozuojamas, kai reikia suderinti žodžius su veiksmais.
Jo rinkimų kampanijos mitinguose, kupinuose nuoskaudų, įžeidinėjimų ir dezinformacijos, nekart skambėjo kraštutinė retorika.
Tačiau jis pelnė pozityvų atgarsį internete dėl akimirkų, kuriose žaidė jo patrauklumas ir šoumeno instinktas, pavyzdžiui, pasirodymas „McDonald's“ ir improvizuota spaudos konferencija iš šiukšliavežės.
Kampanijos metu jis pasisakė už mokesčių mažinimą, mažesnį reguliavimą ir reikšmingiausią per kone šimtmetį importo muitų padidinimą, kad būtų skatinamas augimas ir gamyba, nepaisant perspėjimų dėl prekybos karų ir didesnių kainų JAV vartotojams.
Jis sulaukė daug susidomėjimo dėl savo griežtos antiimigracinės pozicijos ir dėmesio darbininkų klasės rinkėjams, kuriuos paveikė COVID-19 pandemijos sukelta infliacija.
Kai liepą į lenktynes vietoj J. Bideno įsitraukė K. Harris, jai netrukus pavyko sumažinti visuomenės nuomonės apklausose stebėtą atotrūkį nuo D. Trumpo.
Atrodo, kad jos vienybės idėja, dėmesys teisei į abortą ir perspėjimai apie D. Trumpo keliamą grėsmę demokratijai sulaukė atgarsio, o tai įrodo didžiulis lėšų rinkimo šuolis, dėl kurio jos kampanijos fondas gerokai pranoko varžovo biudžetą.
Tačiau galiausiai jai nepavyko pasiekti to, kas būtų buvusi istorinė pergalė – tapti pirmąja juodaode moterimi, išrinkta JAV prezidente.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atlyginimai Lenkijoje per metus didėjo dešimtadaliu
Vidutinis paskaičiuotas mėnesio atlyginimas Lenkijos verslo sektoriuje praėjusį mėnesį buvo 10,2 proc. didesnis nei pernai spalį – 8317 zlotų (1918 eurų pagal dabartinį oficialų zloto kursą), pirmadienį skelbia nacionalinė statistikos tarny...
-
Baltijos jūroje pradėti apgadinto kabelio remonto darbai
Baltijos jūroje pradėti pažeisto telekomunikacijų kabelio tarp Helsinkio ir Rostoko remonto darbai. Specializuotas laivas „Cable Vigilance“ pirmadienio rytą iš Prancūzijos Kalė uosto atplaukė į incidento vietą ir pradėjo darbus, r...
-
ECB vyr. ekonomistas Ph. Lane'as palaiko tolesnį palūkanų normų karpymą
Pirmadienį paskelbtame interviu Europos Centrinio Banko (ECB) vyriausiasis ekonomistas Philipas Lane'as pasisakė už tolesnį palūkanų normų mažinimą siekiant palaikyti ekonomiką. ...
-
Atlyginimai Estijoje per metus padidėjo aštuoniais procentais1
Vidutinis paskaičiuotas mėnesio atlyginimas Estijoje trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo 8,1 proc. iki 1959 eurų, pirmadienį skelbia Estijos statistikos departamentas. ...
-
G-7 ministrai renkasi aptarti padėties Artimuosiuose Rytuose, Ukrainoje
Didžiojo septyneto (G-7) šalių užsienio reikalų ministrai nuo pirmadienio netoli Romos dvi dienas tarsis su kolegomis iš regionų dėl padėties Artimuosiuose Rytuose ir Ukrainoje. ...
-
Žiniasklaida: JAV gali dislokuoti karius į Japonijoje ir Filipinuose
Jungtinės Valstijos rengia nenumatytųjų atvejų planus, pagal kuriuos Japonijoje ir Filipinuose būtų dislokuojami kariai, jei Taivane susidarytų kritiška padėtis, pranešė Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“. ...
-
J. Kaczynskio partija Lenkijos prezidento rinkimuose nusprendė remti nepartinį kandidatą
Lenkijos nacionalinės atminties instituto (IPN) vadovas Karolis Nawrockis tapo nepriklausomu kandidatu į Lenkijos prezidentus, remiamu opozicinės Jaroslawo Kaczynskio partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS). ...
-
Rumunijos rinkimuose netikėtai gerai pasirodė prorusiškas kandidatas, reikės antro turo
Prorusiškas kraštutinių dešiniųjų kandidatas Calinas Georgescu (Kelinas Džordžesku) netikėtai gerai pasirodė Rumunijos prezidento rinkimuose, aplenkė proeuropietišką ministrą pirmininką ir tikriausiai pateks į antrą rin...
-
Balsavusiųjų apklausa: pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture pirmauja M. Ciolacu
Proeuropietiškų pažiūrų socialdemokratas ministras pirmininkas Marcelis Ciolacu pirmavo sekmadienį vykusiame pirmajame Rumunijos prezidento rinkimų ture, rodo dvi balsavusiųjų apklausos, paskelbtos pasibaigus balsavimui. ...
-
Kalėdinė magija jau gaubia pasaulio miestus
Nepaisant visos komercijos, Kalėdų magija jau gaubia įvairiausius pasaulio miestus – nuo Kopenhagos ir Vienos iki tolimojo Honkongo ir net Tokijo. Nors iki tikrųjų Kalėdų dar visas mėnuo, jų gerbėjai jau švenčia. ...