Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas (TRKK) pabrėžė, kad svarbu, kad būtų suteikta prieiga prie Rusijos ir Ukrainos karo belaisvių.
Anot TRKK, šie vizitai yra itin svarbūs norint patikrinti laikymo sąlygas, suteikti paramą, kartais knygas, higienos reikmenis ir kitus būtiniausius reikmenis, taip pat perduoti naujienas iš artimųjų.
„Karo belaisviams ir jų šeimoms, kurios galėjo pasidalyti naujienomis, tai padarė... neišmatuojamą poveikį“, – žurnalistams sakė TRKK Europos ir Vidurio Azijos regiono direktorė Ariane Bauer (Ariana Bauer).
Ji nurodė, kad TRKK ir jo partneriai šiuo metu yra perdavę apie 2 500 asmeninių žinučių karo belaisviams ir jų šeimoms.
TRKK taip pat yra suteikęs maždaug 5 500 šeimų informaciją apie jų artimųjų likimą Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą metu.
Įtampa dėl vizitų
Toks TRKK vykdomas karo belaisvių lankymas yra įtvirtintas Ženevos konvencijoje.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ne kartą kritikavo šiuos TRKK veiksmus.
Jis pabrėžė, kad Raudonasis Kryžius deda nepakankamai pastangų, kad padėtų Kyjivui gauti prieigą prie Maskvos į nelaisvę paimtų ukrainiečių karių.
Praėjusią savaitę TRKK prezidentė Mirjana Spoljaric Egger (Mirjana Spoljaric Eger) žurnalistams teigė, kad galimybė gauti prieigą prie karo belaisvių iš abiejų konflikto pusių yra labai svarbus žingsnis.
„Darome pažangą“, – pridūrė ji.
TRKK nurodė, kad per pastarosiomis savaitėmis turėjo galimybę aplankyti Rusijos laikomus karo belaisvius, tačiau detalesnės informacijos apie šiuos vizitus nepateikė.
A. Bauer teigė, kad kolegos, kurie neseniai aplankė keletą ukrainiečių karo belaisvių Rusijoje, turėjo galimybę tą patį vakarą perduoti žinutes jų artimiesiems, o kitą dieną perduoti naujienas karo belaisviams.
Pasak jos, tą patį vakarą kolegos paskambino vieno iš belaisvių šeimai, kuri šventė berniuko, devynis mėnesius negirdėjusio jokių žinių apie savo tėvą, gimtadienį.
„Jo gimtadienio noras, kad tėvas su juo susisiektų, išsipildė“, – sakė A. Bauer.
„Dabar šis berniukas žino, kad jo tėvas yra gyvas“, – pridūrė ji.
A. Bauer teigimu, tokie vizitai ir keitimasis informacija jų metu yra būdas išsaugoti žmogiškumą net ir tęsiantis karui.