Likus mažiau nei valandai iki numatyto rinkų atidarymo, ateities sandoriai (iš esmės – statymai dėl to, kokia vėliau bus akcijų kaina) Frankfurte smuko daugiau nei keturiais, Paryžiuje – beveik trimis, o Milane – daugiau nei penkiais procentais.
Prasidėjus prekybai Milanas smuko 7,5 proc., Paryžius, Madridas ir Amsterdamas – daugiau nei 6 proc.
Londonas ir Oslas prarado po penkis procentus.
„Didysis išpardavimas tęsiasi – siaučiant tarifų audrai investuotojai ieško prieglobsčio savo pinigams, – teigė Susannah Streeter, „Hargreaves Lansdown“ pinigų ir rinkų skyriaus vadovė. – D. Trumpas sužlugdė viltis sušvelninti savo politiką, pavadindamas tarifus „vaistais“, o investuotojai ragauja šios karčios piliulės pasekmes pasaulio ekonomikai.“
Nerimas dėl recesijos JAV ir už jos ribų sukėlė akcijų rinkose sumaištį, kuri neaplenkė nė vieno sektoriaus.
Paryžiuje lėktuvų gamintojos „Airbus“, variklių gamintojos „Safran“ ir „Gucci“ savininkės „Kering“ akcijos patyrė daugiausiai nuostolių – visos prarado po 10 proc.
Vokietijos ginklų gamintojos „Rheinmetall“ akcijos smuko daugiau kaip 13 proc., o „Commerzbank“ Frankfurte prarado beveik 12 proc.
Londone pralaimėtojų sąrašo viršuje atsidūrė aviacijos ir kosmoso grupė „Melrose Industries“, kurios vertė sumažėjo 8,5 proc.
Pagrindinis Vokietijos akcijų rinkos indeksas DAX pirmadienį prekybos pradžioje smuko maždaug 10 proc. iki 18 489 punktų, investuotojams ir toliau reaguojant į Donaldo Trumpo administracijos įvestus plataus masto tarifus.
Šeštadienį įsigaliojo nauji visuotiniai 10 proc. tarifai visam importui į Jungtines Valstijas, o trečiadienį bus įvesti papildomi muitai daugeliui prekybos partnerių – įskaitant 20 proc. tarifą importui iš Europos Sąjungos.
Tarifai skaudžiai paveiks Vokietijos eksportu paremtą ekonomiką.
Nuo pat D. Trumpo praėjusio trečiadienio pranešimo apie tarifus pasaulio rinkos reagavo visuotiniu akcijų išpardavimu, nes investuotojai sunerimę dėl jų ekonominio poveikio ir nestabilumo.
Penktadienį DAX indeksas – vertinantis 40 pirmaujančių Vokietijos bendrovių rodiklius Frankfurto vertybinių popierių biržoje – po kelis mėnesius trukusio rekordinio augimo dieną užbaigė smuktelėjęs 4,95 proc. iki 20 642 punktų.
Vokietijos vyriausybės atstovas spaudai Steffenas Hebestreitas pirmadienį pareiškė, kad kritusios viso pasaulio akcijų rinkos yra įspėjamasis ženklas, rodantis, kad bet koks prekybos karas „baigsis tik pralaimėjimais“.
„Dabar turime veikti protingai ir aiškiai, kad išvengtume (...) prekybos karo eskalavimo“, – eilinėje Berlyno spaudos konferncijoje sakė jis.
(be temos)