- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos ministras pirmininkas Michelis Barnier ketvirtadienį atvyko į Eliziejaus rūmus įteikti prezidentui Emmanueliui Macronui savo ir savo vyriausybės atsistatydinimo pareiškimą.
Naujienų agentūros AFP korespondentas nurodė, kad premjeras į Eliziejaus rūmus atvyko po 9 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku.
Trečiadienio vakarą Prancūzijos įstatymų leidėjai per balsavimą dėl nepasitikėjimo nuvertė M. Barnier vyriausybę po vos trijų mėnesių darbo.
Pirmą kartą per daugiau kaip šešis dešimtmečius Nacionalinė Asamblėja nuvertė vyriausybę, patvirtindami siūlymą dėl nepasitikėjimo, kurį iškėlė kraštutinė kairė. Itin svarbią paramą išreiškė ir Marine Le Pen vadovaujami kraštutiniai dešinieji.
M. Barnier iš posto pašalintas po vasarą įvykusių pirmalaikių parlamento rinkimų, neiškėlusių aiškaus nugalėtojo, bet kraštutiniams dešiniesiems suteikusių raktą į vyriausybės išlikimą.
Pagal Prancūzijos konstituciją premjeras, pralaimėjęs balsavimą dėl nepasitikėjimo, privalo pateikti atsistatydinimo pareiškimą prezidentui.
Premjero vyriausybės nuvertimą lėmė M. Barnier pateiktas 2025 metų biudžeto planas. Į jį buvo įtrauktos įvairios griežto taupymo priemonės, kurios buvo nepriimtinos parlamento daugumai. Anot premjero, jos buvo būtinos siekiant stabilizuoti Prancūzijos finansus.
Pirmadienį M. Barnier be balsavimo prastūmė socialinės apsaugos finansavimo įstatymo projektą.
Žlugus premjero vyriausybei, dabartinis Prancūzijos biudžetas bus automatiškai pratęstas iki kitų metų, jei iki Kalėdų nebus išrinkta nauja valdančioji jėga, kuri priimtų naują biudžeto planą. Tačiau toks scenarijus mažai tikėtinas.
Politinio nestabilumo era
„Prancūzija tikriausiai neturės 2025 metų biudžeto“, – teigiama tarptautinės finansų įstaigos ING ekonomikos tyrimų ir analizės padalinio išplatintame pranešime.
Anot jo, po vyriausybės žlugimo Prancūzija įžengia į naujo politinio nestabilumo erą.
Reitingų agentūra „Moody's“ įspėjo, jog premjero nuvertimas tik pagilins šalies politinę aklavietę ir sumažins viešųjų finansų stiprinimo tikimybę.
Ketvirtadienio rytą Paryžiaus vertybinių popierių biržoje užfiksuotas nuosmukis, tačiau po kelių valandų padėtis stabilizavosi.
Tačiau dabar prezidentui teks nelengva užduotis renkant potencialų M. Barnier įpėdinį.
Ketvirtadienį E. Macronas 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku kreipsis į tautą, pranešė Eliziejaus rūmai.
E. Macronui liko daugiau nei dveji metai iki prezidento kadencijos pabaigos, tačiau kai kurie oponentai ragina jį atsistatydinti.
Raginimai kuo greičiau išrinkti įpėdinį
Nacionalinės Asamblėjos pirmininkė Yael Braun-Pivet ketvirtadienį paragino prezidentą suskubti pasirinkti naują ministrą pirmininką, teigdama, kad Prancūzija negali ilgai būti tiesiog nešama vėjo.
Tačiau kol kas nėra jokių ženklų, kaip greitai prezidentas išrinks naująjį ministrą pirmininką. Taip pat nežinoma, kokios galėtų būti jo politinės pažiūros.
Tarp galimų pretendentų užimti premjero postą minimas gynybos ministras Sebastienas Lecornu, E. Macrono sąjungininkas centristas Francois Bayrou ir buvęs socialistų premjeras ir vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve.
Pritariant kraštutiniams dešiniesiems, 331 parlamento narys 577 vietų rūmuose balsavo už vyriausybės nušalinimą.
Ankstesnis sėkmingas balsavimas dėl nepasitikėjimo buvo surengtas 1962 metais. Tąkart buvo nuversta Georges'o Pompidou vyriausybė.
Prieš pat balsavimą E. Macronas grįžo į Paryžių po trijų dienų valstybinio vizito Saudo Arabijoje.
Trumpėjančios kadencijos
„Dabar raginame Macroną pasitraukti“, – žurnalistams sakė Mathilde Panot, kraštutinių kairiųjų partijai „Nenugalėtoji Prancūzija“ (LFI) parlamentinės frakcijos vadovė.
Ji taip pat paragino surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, kad būtų išspręsta vis gilėjanti Prancūzijos politinė krizė.
Tačiau M. Le Pen interviu televizijai sakė, kad jos partija, kai tik bus paskirtas naujas premjeras, leis jam dirbti ir padės sukurti „visiems priimtiną biudžetą“.
Parlamento dešiniųjų deputatų vadovas Laurent'as Wauquiez sakė, kad kraštutiniai dešinieji ir kairieji turi prisiimti atsakomybę už balsavimą dėl nepasitikėjimo, kuris „panardins šalį į nestabilumą“.
M. Barnier yra penktasis Prancūzijos ministras pirmininkas nuo 2017 metų, kai prezidento pareigas pradėjo eiti E. Macronas. Kiekvieną kartą, kai į valdžią ateina naujas ministras pirmininkas, jo kadencija trunka vis trumpiau ir trumpiau.
Atsižvelgiant į Nacionalinės Asamblėjos sudėtį, nėra jokių garantijų, kad M. Barnier įpėdinis išsilaikys ilgiau.
Nepaisant to, kad griežto taupymo biudžetas panaikintas, ketvirtadienį skelbiami streikai transporto, švietimo ir kituose viešųjų paslaugų sektoriuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Jeglinskui Trumpo pareiškimai apie Kanadą, Grenlandiją ir Panamą nerimo nekelia: mažiau panikos2
Lietuvos Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas nesureikšmina Donaldo Trumpo pareiškimų apie galimybę paversti Kanadą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dalimi ar užimti Grenlandiją bei Panamos kana...
-
Prezidentė atsikirto Trumpui: vadinkime JAV Meksikos Amerika
Meksikos prezidentė trečiadienį atsikirto Donaldui Trumpui, pažadėjusiam Meksikos įlanką pervadinti į Amerikos įlanką, pareiškusi, kad JAV galėtų būti vadinamos „Meksikos Amerika“. ...
-
Blinkenas: JAV stengiasi atgrasyti Turkiją nuo galimo puolimo Sirijoje
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos intensyviai dirba, siekdamos atgrasyti Turkiją nuo galimo puolimo prieš kurdų pajėgas. ...
-
Blinkenas: JAV karinės intervencijos dėl Grenlandijos nebus1
Kadenciją baigiantis JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį atmetė išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) grasinimą Grenlandijai ir patikino Europą, kad JAV karinės intervencijos nebus. ...
-
Zelenskis ketvirtadienį dalyvaus Ramšteino formato Ukrainos rėmėjų susitikime
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį vaizdo kreipimesi sakė, kad ketvirtadienį dalyvaus Kyjivo sąjungininkų gynybos susitikime Vokietijoje. ...
-
Ispanijos premjeras: Muskas skatina neapykantą1
Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas (Pedras Sančesas) trečiadienį teigė, jog milijardierius ir socialinio tinklo „X“ savininkas Elonas Muskas (Ilonas Maskas) atvirai puola Ispanijos institucijas bei kursto neapykantą. ...
-
Blinkenas: paliaubos Gazos Ruože yra labai arti
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį pareiškė, kad paliaubos Gazos Ruože yra labai arti, tačiau pakartojo, kad jos gali neįvykti, kol prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) neperduos valdžios Donaldui Trump...
-
Kitą savaitę Helsinkyje vyks NATO šalių prie Baltijos jūros viršūnių susitikimas
Kitą antradienį Suomijos prezidentas Alexanderas Stubbas kartu su Estijos ministru pirmininku Kristenu Michalu Helsinkyje surengs NATO narių prie Baltijos jūros viršūnių susitikimą. ...
-
Danija sako esanti atvira dialogui su JAV dėl Arkties4
Danija yra atvira dialogui su JAV, kad būtų galima apsaugoti šios šalies interesus Arktyje, trečiadienį pareiškė danų užsienio reikalų ministras. ...
-
Zelenskis ėmėsi menkinti Trumpo teiginį, kad jis esą supranta Rusijos būgštavimus dėl NATO2
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį ėmėsi menkinti susirūpinimą dėl išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo komentarų – šis pareiškė, kad esą supranta, kodėl Rusija nenori, jog Ukraina įstotų į NATO....