Prancūzija ir Vokietija paminėjo pokario susitaikymo 50-metį Pereiti į pagrindinį turinį

Prancūzija ir Vokietija paminėjo pokario susitaikymo 50-metį

2012-07-08 21:45
Prancūzija ir Vokietija paminėjo pokario susitaikymo 50-metį
Prancūzija ir Vokietija paminėjo pokario susitaikymo 50-metį / Scanpix nuotr.

Prancūzija ir Vokietija sekmadienį paminėjo susitaikymo 50-metį, bet vandalizmo aktai, kurių taikiniais tapo vokiečių karių kapai, aptemdė šventę abiejų šalių lyderiams siekiant didesnės vienybės euro zonos skolų krizei spręsti.

51 vokiečių kario, žuvusio Pirmajame pasauliniame kare, kapai buvo išniekinti itin simbolinio susitikimo Reimse Šiaurės Prancūzijoje išvakarėse. Šiame regione yra daug šimtmečių kariavimo su Vokietija randų.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as tuoj pat suskubo mažinti padarytą žalą ir pasakė Vokietijos kanclerei Angelai Merkel bei kitiems Reimso katedroje susirinkusiems svečiams, kad „jokia tamsi jėga, juo labiau - kvailumas, negali paveikti didelės prancūzų ir vokiečių draugystės“.

„Mūsų draugystė įkvepia Europą, - sakė jis. - Nenorime pamokslauti. Tiesiog norime pateikti sektinus pavyzdžius. Ponia kanclere, iš mūsų pusės siūlau drauge atverti ir net eiti pro duris, kurios nuves prie dar glaudesnės mūsų dviejų šalių draugystės“.

Abu lyderiai apžiūrėjo savo šalių karių rikiuotes, sveikindamiesi pakštelėjo viena skitam į skruostą ir pavadino vienas kitą „brangiais“ Angela ir Francois - tai buvo aiškus kontrastas ankstesniems formalesniems ar net šaltokiems susitikimams.

Pagrindiniame metinių renginyje Reimso katedroje, kuri yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir kurią vokiečiai per Pirmąjį pasaulinį karą smarkiai subombardavo, dalyvavo šimtai žmonių.

A.Merkel žinia buvo tiesmukesnė.

„Europa - tai daugiau nei vien valiuta, ir Prancūzijos bei Vokietijos santykiai šia prasme yra gyvybiškai svarbūs, jie smarkiai pažymėjo Europos susivienijimą“, - sakė ji.

Tuo pačiu metu ji pabrėžė, kad laukiami ir kiti. Panašiai kalba ir F.Hollande'as, kuris siekia glaudesnių ryšių su Italija ir Ispanija.

„Dabar privalome padėti paskutinius štrichus politiniu ekonominės ir pinigų sąjungos lygiu, tai - milžiniškas uždavinys, bet Europa jį gali įveikti“, - sakė A.Merkel, kuri kalbą baigė abiem kalbomis ištardama „Tegyvuoja Prancūzijos ir Vokietijos draugystė“.

Abu lyderiai taip pat atidengė atminimo lentą su vokišku užrašu „Mišios už taiką“, o paskui aplankė parodą netoliese esančiuose Tau rūmuose.

Pokario susitaikymas, kurį 1962 metais simboliškai paskelbė tuometinis Prancūzijos prezidentas Charles'is de Gaulle'is ir Vokietijos kancleris Konradas Adenaueris, buvo svarbus riboženklis, anksčiau sakė A.Merkel.

Prancūzijos premjeras Jeanas-Marcas Ayrault, kuris yra germanofilas, neseniai sakė, kad Berlyno ir Paryžiaus santykiai „yra kertinis akmuo statant Europą, istorijai skyrus mums ypatingą atsakomybę“.

Metinių išvakarėse karių kapinėse už maždaug 40 km į rytus nuo Reimso buvo rastas 51 išniekintas kapas.

Sent Etjeno prie Arno kapinėse yra maždaug 12 tūkst. Pirmojo pasaulinio karo karių, daugiausia - vokiečių, kapai.

Reimsą 1870 metais okupavo prūsai, Pirmojo pasaulinio karo metais jis buvo smarkiai subombarduotas, o 1945 metų gegužės 7 dieną jame JAV generolas Dwightas D.Eisenhoweris ir sąjungininkai priėmė besąlygišką Vokietijos Vermachto pasidavimą.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų