- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl ketvirtadienį Prahoje rengiamo Europos politinės bendrijos viršūnių susitikimo perspektyvų ir tikslų kyla rimtų klausimų, taip pat ir dėl to, ar galimybė suburti senąjį žemyną Rusijos agresijos akivaizdoje nėra tik tuščios šnekos.
Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) sumanytas vienos dienos susitikimas suburs 27 Europos Sąjungos lyderius, įskaitant ir platesnę kaimynystę – Jungtinę Karalystę, Turkiją ir Ukrainą.
Briuselis šią iniciatyvą vadina neįkainojama „platforma politikos koordinavimui“ tarp 44 pakviestų šalių.
Tačiau tarp kai kurių dalyvių yra gilių nesutarimų ir netgi atvirų konfliktų, taip pat vyrauja skeptiškumas, esą vienos dienos renginys tebus proga lyderiams papulti į nuotraukas bei antraštes.
Rusija į susitikimą nebuvo pakviesta, bet jai bus skirta daug dėmesio, nes daugiausiai bus koncentruojamasi į ekonomiką ir nesaugumą, sukeltą karo kaimyninėje provakarietiškoje Ukrainoje.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris šiuo metu prižiūri šalies kontrpuolimą prieš Maskvos pajėgas, prie susitikimo prisijungs vaizdo ryšiu iš Kyjivo. Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis dalyvaus derybose vietoje prezidento.
„Siekiame kartu suburti visus lyderius lygiomis teisėmis ir skatinti politinį dialogą bei bendradarbiavimą bendrais ir svarbiais klausimais, kad dirbtume dėl visos Europos stiprinimo, saugumo, stabilumo ir gerovės“ – kvietime rašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis).
Istorinėje Prahos pilyje taip pat susirinks Albanijos, Armėnijos, Azerbaidžano, Bosnijos ir Hercegovinos, Sakartvelo, Islandijos, Kosovo, Lichtenšteino, Moldovos, Juodkalnijos, Šiaurės Makedonijos, Norvegijos, Serbijos ir Šveicarijos lyderiai.
L. Truss ir Turkija
ES pareigūnai tvirtino, kad parengiamieji susitikimai parodė, jog pakviestos šalys „labai susidomėjo“ renginiu. Tačiau vienas iš susitikimo organizatorių sakė, kad kyla abejonių dėl jo „pridėtinės vertės“.
Tai pirmas kartas, kai platesnės Europos, išskyrus Rusiją ir Baltarusiją, lyderiai susitinka kartu.
Bloko viduje kyla klausimų dėl iniciatyvos, kurią kai kas laiko E. Macrono tuštybės projektu, naudos, o diplomatai teigia, kad galingoji Vokietija išreiškė abejonių.
„Pažiūrėsime, ar tai pasiteisins. Galbūt tai bloga idėja, o gal ji atliepia tikrą bendradarbiavimo poreikį, ir tada turime jį labiau struktūrizuoti“, – sakė vienas ES diplomatas.
Viršūnių susitikimas įveikė bent jau pirmąją kliūtį – pavyko įtikinti atvykti ne tik svarbiausias ES, bet ir kitas Europos galybes.
„Tai pirmas kartas, kai platesnės Europos, išskyrus Rusiją ir Baltarusiją, lyderiai susitinka kartu“, – sakė ES pareigūnas.
Britų ministrė pirmininkė Liz Truss (Liz Tras), nuožmi JK nepriklausomybės nuo ES šalininkė nuo „Brexito“ laikų, atvyks į vieną iš savo pirmųjų svarbių kelionių į užsienį po to, kai pradėjo eiti pareigas.
Londonas nuogąstavo, kad renginyje pernelyg dominuos vadinamasis „ES klubas“, ir, kaip pranešama, norėjo pakeisti pavadinimą iš „bendrijos“ į „forumą“.
Galbūt L. Truss tikisi atsikvėpti nuo savo bėdų namuose po to, kai sukėlė sumaištį JK ekonomikoje. Tačiau ji gali susidurti su kebliais ES kolegų veiksmais dėl JK pastangų iš naujo derėtis dėl Šiaurės Airijos prekybos susitarimo po „Brexito“.
Turkijos vadovo Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) dalyvavimas taip pat kai kuriems yra skaudi tema.
ES narės Graikija ir Kipras jau seniai nesutaria su Ankara, o nenuspėjamas Turkijos lyderis šiuo metu kelia galvos skausmą Švedijai ir Suomijai, vilkindamas jų siekius įstoti į NATO.
„Europos politinė bendrija turėjo būti demokratinių tautų, o ne autokratijų forumas“, – skundėsi vienas Europos diplomatas.
Sunkios, tiesioginės kaktomušos
Dar daugiau įtampos gali sukelti Armėnijos ir Azerbaidžano, kurių kariuomenės tęsia kruvinus susirėmimus palei jų ginčijamą sieną, lyderių dalyvavimas.
Galima tikėtis, kad į ES siekiančios įstoti Ukraina, Sakartvelas, Moldova ir Vakarų Balkanų šalys atviriau sieks šio renginio sėkmės.
Tačiau jie taip pat saugosi, kad šis formatas netaptų paguodos prizu, kuriame ES galėtų nuslopinti jų ambicijas dėl narystės.
Dar neaišku, ar viršūnių susitikimas sulauks pakankamo susidomėjimo, kad kitais metais jį būtų galima pakartoti.
JK ir Moldova jau pasiūlė surengti kitų metų renginį, peržengiantį ES ribas.
Šių metų renginio šeimininkė Čekija, rotacijos tvarka pirmininkaujanti ES, kruopščiai planuoja tokiam viršūnių susitikimui reikalingą diplomatinį šokį.
Po posėdžio oficialus rašytinis pareiškimas nebus skelbiamas.
„Tačiau neabejotinai įvyks keletas sunkių, tiesioginių kaktomušų, – sakė vienas iš organizatorių. – Turite sukurti tam tikrą dinamiką ir tai yra būtinas žingsnis, siekiant rezultatų.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Charleso III vizitui streikų krečiamoje Prancūzijoje gresia trikdžiai
Britų karaliui Charlesui III (Karoliui III), savaitės pabaigoje vykstančiam į savo pirmąją užsienio kelionę į Prancūziją, gresia šiukšlėmis nusėtos gatvės, transporto streikai ir kitokie vizito trikdžiai. ...
-
B. Netanyahu: Izraelis neatkurs 2005-aisiais evakuotų nausėdijų
Izraelis neketina atkurti beveik prieš du dešimtmečius evakuotų Vakarų Kranto nausėdijų, trečiadienį pareiškė ministro pirmininko Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) biuras po to, kai balsavimas parlamente sukėlė JAV pykt...
-
TBT atmeta grasinimus po V. Putino arešto orderio
Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) įstatymų leidžiamoji institucija trečiadienį pareiškė apgailestaujanti dėl grasinimų, nukreiptų prieš tribunolą dėl jo išduoto Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderio dėl...
-
Izraelio URM: Lenkijos ambasadorius Izraelyje atnaujins savo veiklą1
Praėjus dvejiems metams po nesutarimų dėl Antrajame pasauliniame kare patirtų turtinių pretenzijų, Izraelis ir Lenkija susitarė dėl lenkų ambasadoriaus grąžinimo į Izraelį, trečiadienį pranešė izraeliečių užsienio reikalų ministras E...
-
Niujorke vėl renkasi prisiekusiųjų žiuri, svarstanti, ar pateikti kaltinimus D. Trumpui
Niujorke trečiadienį dar kartą turi susirinkti didžioji prisiekusiųjų žiuri, svarstanti, ar pateikti kaltinimus buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) dėl pornografijos žvaigždei prieš 2016 metų rinkimus sumokėtų pinig...
-
A. Blinkenas: Kinija neperžengė ribos dėl karinės pagalbos Rusijai
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) trečiadienį pareiškė, kad Kinija nesuteikė didelės karinės pagalbos į Ukrainą įsiveržusiai Rusijai, nors Pekinas didina diplomatinę paramą Maskvai. ...
-
JK parlamento komitetas pradėjo B. Johnsono apklausą dėl pandeminių vakarėlių
Vienas Jungtinės Karalystės parlamento komitetas trečiadienį pradėjo buvusio ministro pirmininko Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) apklausą, siekiant nustatyti, ar šis sakė tiesą apie „partigeito“ skandalą. ...
-
Pasaulio bankas: Ukrainai reikia 411 mlrd. dolerių atstatymui ir atkūrimui
Ukrainos atstatymo ir atkūrimo poreikiai, praėjus daugiau kaip metams nuo Rusijos invazijos pradžios, išaugo iki 411 mlrd. dolerių (381,06 mlrd. eurų), trečiadienį pranešė Pasaulio bankas. ...
-
Izraelio ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai susitinka siekdami taisyti santykius
Izraelio ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai susitinka trečiadienį, abiem šalims siekiant išspręsti ginčą, dėl kurio buvo atšauktos Izraelio jaunimo išvykos į Lenkiją ir kuris yra vienas iš kelių klausimų, dėl...
-
E. Macronas sako esąs pasirengęs susitaikyti su nepopuliarumu dėl pensijų reformos
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) trečiadienį pareiškė, kad yra pasirengęs susitaikyti su nepopuliarumu dėl prieštaringai vertinamos pensijų reformos, šalyje išprovokavusios pasipiktinimo bang...