- Deividas Kubikis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Juodkalnijos gyventojai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, kuriuose varžosi ilgiausiai Adrijos jūros regiono valstybę valdantis lyderis Milo Djukanovičius (Milas Džiukanovičius) ir keli varžovai, kurie tikisi išjudinti šalies politinę sceną.
Rinkimai rengiami po kelis mėnesius trukusios aklavietės po to, kai rugpjūčio mėnesį vyriausybei buvo pareikštas nepasitikėjimas, tačiau ji ir toliau valdė, o tai sukėlė protestų bangą ir raginimus surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
Pastaruosius birželio 11 dieną M. Djukanovičius paskelbė penktadienį, praėjus dienai po to, kai jis paleido parlamentą, pasibaigus trijų mėnesių terminui, per kurį paskirtasis ministras pirmininkas turėjo suformuoti naują vyriausybę.
Juodkalnijos prezidento vaidmuo iš esmės yra simbolinis, o didžioji politinė valdžia priklauso ministrui pirmininkui.
Nepaisant to, M. Djukanovičius tebėra vienas svarbiausių šalies veikėjų, garsėjantis įtaka visoje Juodkalnijoje nuo tada, kai 2006 metais atsiskyrė nuo Serbijos ir padėjo prižiūrėti šalies nepriklausomybę.
M. Djukanovičiaus ir jo Demokratinės socialistų partijos (DPS) pralaimėjimas rinkimuose reikštų naujos politinės eros pradžią šalyje, siekiančioje narystės Europos Sąjungoje – seniai užsibrėžto tikslo, kurį stabdo atsiliekančios reformos ir paplitusi korupcija.
Jei nė vienas iš septynių kandidatų nesurinks daugiau kaip 50 proc. balsų – o tai yra tikėtina –, balandžio 2 dieną bus surengtas antrasis rinkimų turas.
Nusivylimas
M. Djukanovičius išlieka pagrindiniu rinkimų favoritu, tačiau jam greičiausiai teks stipriai varžytis su prorusiško Demokratinio fronto atstovais Andrija Mandičiumi, Jakovu Milatovičiumi – jaunu ekonomistu iš vis labiau populiarėjančio judėjimo „Evropa sad“ („Europa dabar“, PES) – ir centro dešiniųjų demokratų lyderiu Aleksa Bečičiumi.
„Šie rinkimai taip pat nulems, ar Juodkalnija išliks iki šiol nustatytų užsienio politikos prioritetų rėmuose, ar jie pasikeis dėl Rusijos ir Serbijos įtakos“, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Daliborka Uljarevičius.
Šie rinkimai taip pat nulems, ar Juodkalnija išliks iki šiol nustatytų užsienio politikos prioritetų rėmuose, ar jie pasikeis dėl Rusijos ir Serbijos įtakos.
Vadovaujant M. Djukanovičiui ir jo partijai, Juodkalnija įstojo į NATO, pradėjo derybas dėl narystės ES ir atsitraukė nuo Rusijos įtakos.
Tačiau jo partijos valdymas taip pat buvo siejamas su plačiai paplitusia korupcija ir ryšiais su organizuotu nusikalstamumu – šiuos kaltinimus jis griežtai neigia.
Nuo 2020 metų parlamento rinkimų, per kuriuos DPS valdžia susilpnėjo po to, kai patyrė pralaimėjimą, šalyje kilo krizė po krizės.
Daugelis 620 000 gyventojų turinčios šalies gyventojų dėl užsitęsusios politinės disfunkcijos nusivylė artėjančiais rinkimais.
„Pirmą kartą nedalyvausiu rinkimuose. Esu nusivylusi naująja vyriausybe, kuri žadėjo reformas ir greitesnį įstojimą į ES, – AFP sakė sostinėje Podgoricoje gyvenanti 32 metų advokatė Anja, kuri prašė neskelbti jos pavardės. – Jauni žmonės išvyksta iš šalies, nes čia neturi jokių perspektyvų.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nusilpus JAV doleriui, aukso kaina kopia aukštyn
Kiek nusilpus JAV doleriui, aukso kaina antradienį pakilo virš 2 620 JAV dolerių už unciją, pasiekusi aukščiausią per savaitę lygį, rodo portalo „Trading Economics“ skelbiami duomenys. ...
-
Varšuvoje rengiamos didžiųjų Europos valstybių užsienio reikalų ministrų derybos
Lenkijos sostinėje antradienį vyks didžiųjų Europos šalių užsienio reikalų ministrų derybos ir daugiausiai dėmesio jose bus skirta Rusijos plataus masto invazijai į Ukrainą bei Donaldo Trumpo sugrįžimui į Baltuosius rūmus. ...
-
Lapkričio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Lapkričio 19-oji, antradienis, 47 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 7.56 val., leidžiasi 16.11 val. Dienos ilgumas 8.15 val. Mėnulis (pilnatis) leidžiasi 12.46 val., teka 18.44 val. Vardadieniai: Atas, Audronė, Dainotas, Matilda, Rimgaudė Datos:...
-
JAV pareigūnas: O. Scholzo pokalbis su V. Putinu nėra pozicijos dėl Ukrainos pasikeitimas
Aukšto rango JAV užsienio politikos pareigūnas pareiškė, kad Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo sprendimas pasikalbėti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu neprieštarauja bendrai Vakarų sąjungininkių pozicijai dėl karo Ukrainoje....
-
Londonas: iki šiol apmokėme 50 000 Ukrainos karių
Didžioji Britanija nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios apmokė apie 50 000 ukrainiečių karių. ...
-
B. Netanyahu: Izraelis veiks prieš „Hezbollah“, net ir sudarius paliaubų susitarimą Libane3
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) pirmadienį pareiškė, kad Izraelis ir toliau vykdys karinius veiksmus prieš Irano remiamą Libano ginkluotą judėjimą „Hezbollah“, net jei Libane bus pasiek...
-
Rusija žada „tinkamą atsaką“, jei Ukraina panaudos tolimo nuotolio JAV ginklus
Maskva pirmadienį įspėjo apie „tinkamą atsaką“, jei Ukraina paleis JAV tiekiamas ilgojo nuotolio raketas į Rusijos teritoriją. ...
-
V. Zelenskis aplankė fronte esantį Kupjanską
Ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad pirmadienį lankėsi Ukrainos pietryčiuose esančiame Kupjanske, kur praėjusią savaitę buvo trumpam įžengę Rusijos pėstininkai. ...
-
D. Trumpas patvirtino savo planą pasitelkti kariuomenę masinėms imigrantų deportacijoms3
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį patvirtino, kad planuoja paskelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį pasienio saugumo srityje ir pasitelkti JAV kariuomenę masinei dokumentų neturinčių migrantų deportacijai. ...
-
O. Scholzo pozicija netiekti Ukrainai „Taurus“ raketų nepasikeitė
Nepaisant pasikeitusios JAV pozicijos, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas toliau laikosi savo sprendimo neperduoti Ukrainai tolimojo nuotolio raketų „Taurus“. ...