- Deividas Kubikis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Juodkalnijos gyventojai sekmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, kuriuose varžosi ilgiausiai Adrijos jūros regiono valstybę valdantis lyderis Milo Djukanovičius (Milas Džiukanovičius) ir keli varžovai, kurie tikisi išjudinti šalies politinę sceną.
Rinkimai rengiami po kelis mėnesius trukusios aklavietės po to, kai rugpjūčio mėnesį vyriausybei buvo pareikštas nepasitikėjimas, tačiau ji ir toliau valdė, o tai sukėlė protestų bangą ir raginimus surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
Pastaruosius birželio 11 dieną M. Djukanovičius paskelbė penktadienį, praėjus dienai po to, kai jis paleido parlamentą, pasibaigus trijų mėnesių terminui, per kurį paskirtasis ministras pirmininkas turėjo suformuoti naują vyriausybę.
Juodkalnijos prezidento vaidmuo iš esmės yra simbolinis, o didžioji politinė valdžia priklauso ministrui pirmininkui.
Nepaisant to, M. Djukanovičius tebėra vienas svarbiausių šalies veikėjų, garsėjantis įtaka visoje Juodkalnijoje nuo tada, kai 2006 metais atsiskyrė nuo Serbijos ir padėjo prižiūrėti šalies nepriklausomybę.
M. Djukanovičiaus ir jo Demokratinės socialistų partijos (DPS) pralaimėjimas rinkimuose reikštų naujos politinės eros pradžią šalyje, siekiančioje narystės Europos Sąjungoje – seniai užsibrėžto tikslo, kurį stabdo atsiliekančios reformos ir paplitusi korupcija.
Jei nė vienas iš septynių kandidatų nesurinks daugiau kaip 50 proc. balsų – o tai yra tikėtina –, balandžio 2 dieną bus surengtas antrasis rinkimų turas.
Nusivylimas
M. Djukanovičius išlieka pagrindiniu rinkimų favoritu, tačiau jam greičiausiai teks stipriai varžytis su prorusiško Demokratinio fronto atstovais Andrija Mandičiumi, Jakovu Milatovičiumi – jaunu ekonomistu iš vis labiau populiarėjančio judėjimo „Evropa sad“ („Europa dabar“, PES) – ir centro dešiniųjų demokratų lyderiu Aleksa Bečičiumi.
„Šie rinkimai taip pat nulems, ar Juodkalnija išliks iki šiol nustatytų užsienio politikos prioritetų rėmuose, ar jie pasikeis dėl Rusijos ir Serbijos įtakos“, – naujienų agentūrai AFP sakė politikos analitikas Daliborka Uljarevičius.
Šie rinkimai taip pat nulems, ar Juodkalnija išliks iki šiol nustatytų užsienio politikos prioritetų rėmuose, ar jie pasikeis dėl Rusijos ir Serbijos įtakos.
Vadovaujant M. Djukanovičiui ir jo partijai, Juodkalnija įstojo į NATO, pradėjo derybas dėl narystės ES ir atsitraukė nuo Rusijos įtakos.
Tačiau jo partijos valdymas taip pat buvo siejamas su plačiai paplitusia korupcija ir ryšiais su organizuotu nusikalstamumu – šiuos kaltinimus jis griežtai neigia.
Nuo 2020 metų parlamento rinkimų, per kuriuos DPS valdžia susilpnėjo po to, kai patyrė pralaimėjimą, šalyje kilo krizė po krizės.
Daugelis 620 000 gyventojų turinčios šalies gyventojų dėl užsitęsusios politinės disfunkcijos nusivylė artėjančiais rinkimais.
„Pirmą kartą nedalyvausiu rinkimuose. Esu nusivylusi naująja vyriausybe, kuri žadėjo reformas ir greitesnį įstojimą į ES, – AFP sakė sostinėje Podgoricoje gyvenanti 32 metų advokatė Anja, kuri prašė neskelbti jos pavardės. – Jauni žmonės išvyksta iš šalies, nes čia neturi jokių perspektyvų.“
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
O. Scholzas patvirtino: Vokietija pristatė Ukrainai tankus „Leopard“
Vokietija pristatė Ukrainai žadėtus kovinius tankus „Leopard“, pirmadienį pareiškė kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas). ...
-
V. Zelenskis: nepasitraukus Rusijai, Zaporižios atominės elektrinės saugumas neįmanomas
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį į Zaporižią atvykusiam Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovui pareiškė, kad, Rusijai vis dar kontroliuojant Zaporižios atominę elektrinę, atkurti jos saugumą nėra įm...
-
Vokietija pristatė Ukrainai žadėtus tankus
Vokietija pristatė Ukrainai 18 žadėtų kovinių tankų „Leopard“, pirmadienį pranešė vokiečių žurnalas „Spiegel“. ...
-
Vengrijos parlamentas ratifikavo Suomijos stojimą į NATO3
Vengrijos parlamentas, kuriame dominuoja ministro pirmininko Viktoro Orbano valdančioji dešiniųjų partija „Fidesz“, pirmadienį pagaliau ratifikavo Suomijos prašymą prisijungti prie NATO. ...
-
Lenkija, ES siekia didinti šaudmenų gamybą
Lenkijos ir Europos Sąjungos (ES) pareigūnai pirmadienį aptarė artilerijos šaudmenų gamybą įgyvendinant naują 2 mlrd. eurų vertės programą, kuria siekiama tiekti amuniciją Ukrainai, tebekovojančiai prieš įsiveržusias Rusijos pajėg...
-
JK premjeras atmeta naujojo škotų lyderio raginimą surengti balsavimą dėl nepriklausomybės1
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas (Rišis Sunakas) „tikisi bendradarbiauti“ su naujuoju Škotijos nacionalinės partijos lyderiu Humza Yousafu (Humza Jusafu), bet atmeta jo reikalavimus surengti dar vieną refer...
-
Lenkijoje dėl įtarimų šnipinėjimu Rusijai sulaikytas užsienio pilietis1
Lenkijos prokurorai pirmadienį pranešė, kad šnipinėjimu Rusijai įtariamas užsienio pilietis bus suimtas tris mėnesius, kol bus baigtas tyrimas. ...
-
H. Yousafas laimėjo lenktynes dėl vadovavimo Škotijai, sieks nepriklausomybės6
Varžybas dėl naujojo Škotijos lyderio posto pirmadienį laimėjo Humza Yousafas (Humza Jusafas) – jauniausias ir pirmasis etninės mažumos atstovas, kuriam pavesta atgaivinti silpnėjantį judėjimą dėl nepriklausomybės po ilgai trukusio Nic...
-
Tvyrant įtampai dėl pensijų reformos, Prancūzijos prezidentas surengė svarbų susitikimą
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) pirmadienį sukvietė šalies ministrus į svarbų posėdį, tvyrant įtampai dėl dar vieno protesto prieš jo pensijų reformą. ...
-
Didėjant susirūpinimui dėl Rusijos ir Kinijos, JAV rengia demokratijos viršūnių susitikimą
Jungtinės Valstijos antradienį pradės savo antrą aukščiausiojo lygio susitikimą demokratijos klausimais, siekdamos vieningo fronto prieš autoritarizmą – Rusijos karo Ukrainoje ir Kinijos diplomatinio puolimo akivaizdoje. ...