Po H. Kissingerio mirties – kritika socialiniuose tinkluose: išvadino karo nusikaltėliu

  • Teksto dydis:

Buvusio JAV valstybės sekretoriaus Henry Kissingerio (Henrio Kisindžerio), vieno įtakingiausių diplomatų per Jungtinių Valstijų istoriją, mirtis pasaulyje ketvirtadienį kelia prieštaringas reakcijas.

H. Kissingeris, kuriam pasaulio dėmesį pavykdavo išlaikyti ir ne vieną dešimtmetį po tarnybos valstybiniuose postuose, trečiadienį mirė Konektikute, būdamas 100 metų amžiaus.

Pasaulio lyderiai velionį giria kaip įgudusį JAV interesų gynėją, bet socialinėje žiniasklaidoje daug kas jį vadina karo nusikaltėliu, sukėlusių ilgalaikių neigiamų padarinių visame pasaulyje.

„Amerika neteko vieno iš patikimiausių ir savičiausių balsų užsienio reikalų srityje“, – sakoma buvusio prezidento respublikono George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) pareiškime.

Amerika neteko vieno iš patikimiausių ir savičiausių balsų užsienio reikalų srityje.

„Seniai žaviuosi žmogumi, kuris būdamas berniukas iš žydų šeimos pabėgo nuo nacių, o tada kovojo su jais [tarnaudamas] Jungtinių Valstijų armijoje, – sakė G. W. Bushas. – Kai jis vėliau tapo valstybės sekretoriumi, jo, kaip buvusio pabėgėlio, paskyrimas tiek pat bylojo apie jo didumą kaip ir apie Amerikos didumą.“

Panašiai kalba daug aukšto rango pareigūnų, esamų ir buvusių.

„Senas draugas“

H. Kissingeris dirbo dviem prezidentams, Richardui Nixonui (Ričardui Niksonui) ir Geraldui Fordui (Džeraldui Fordui), ir dominavo užsienio politikoje Jungtinėms Valstijoms traukiantis iš Vietnamo bei užmezgant ryšius su Kinija.

Kinijoje H. Kissingeris gerbiamas už tai, kad valdant R. Nixonui padėjo užmegzti santykius tarp valdančiosios Komunistų partijos ir Vašingtono.

Kinijos ambasadorius Vašingtone Xie Fengas (Sie Fengas) sakė, kad yra labai sukrėstas ir liūdi dėl H. Kissingerio mirties, ir pavadino tai „didžiule netektimi tiek mūsų šalims, tiek pasauliui“.

„Jis amžinai gyvens kinų širdyse kaip brangiausias senas draugas“, – pridūrė ambasadorius.

Kinijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį gyrė „seną gerą Kinijos liaudies draugą“ H. Kissingerį už indėlį į JAV ir Kinijos ryšius.

Jis „ilgai rūpinosi Kinijos ir JAV santykių plėtojimu, rėmė jį, daugiau kaip šimtą kartų lankėsi Kinijoje ir įnešė istorinį indėlį, kad paskatintų Kinijos ir JAV santykių normalizavimą“, sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas (Vang Venbinas).

Kitas buvęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) sakė, kad H. Kissingeris paliko neišdildomą žymę Amerikos ir pasaulio istorijoje.

„Visuomet būsiu dėkingas už jo malonius patarimus ir pagalbą man pačiam dirbant sekretoriumi, – socialiniame tinkle „X“ parašė M. Pompeo. – Jo, visuomet palaikančio ir visuomet kompetentingo, išmintis po kiekvieno mūsų pokalbio padarydavo mane geresnį ir labiau pasirengusį.“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrė velionio indėlį į JAV ir tuometinės Sovietų Sąjungos santykius ir pavadino jį „išmintingu ir įžvalgiu valstybininku“.

„Henry Kissingerio vardas neatsiejamas nuo jo pragmatiškos užsienio politikos, kuri savo laiku atvėrė kelią tarptautinei įtampai sumažinti ir leido pasiekti svarbiausius sovietų ir amerikiečių susitarimus, prisidėjusius prie pasaulinio saugumo stiprinimo“, – sakė V. Putinas Kremliaus išplatintame pranešime.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba sakė, kad H. Kissingeris paliks ilgalaikę žymę tarptautinėje politikoje.

„Henry Kissingerio šimtmetis nebuvo lengvas, tačiau jo didieji iššūkiai atitiko jo didį ir smalsų protą. Jis pakeitė jo tempą ir diplomatijos veidą, – socialiniuose tinkluose anglų kalba parašė D. Kuleba. – Aštrios mintys, vaisingi raštai. Jo intelektinis palikimas ir toliau darys įtaką diplomatijos ir pasaulio tvarkos supratimui.“

Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) ketvirtadienį gyrė amerikiečių diplomatą, pabėgusį iš nacistinės Vokietijos į JAV, už jo „atsidavimą transatlantinei draugystei“.

„Jis visada liko arti savo gimtosios Vokietijos. Pasaulis neteko didžio diplomato“, – rašė O. Scholzas socialiniame tinkle „X“.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ketvirtadienį, sužinojęs apie JAV valstybės veikėjo mirtį, sakė, kad H. Kissingeris buvo istorijos milžinas ir pareiškė Prancūzijos užuojautą Amerikos žmonėms.

H. Kissingerio „idėjų ir diplomatijos šimtmetis padarė didelę įtaką savo laikmečiui ir mūsų pasauliui“, socialiniame tinkle „X“ rašė E. Macronas.

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) ketvirtadienį taip pat pareiškė, kad velionis JAV diplomatas buvo didis valstybės veikėjas, kurio labai trūks pasaulinėje arenoje.

„Labai nuliūdino žinia, kad mirė Henry Kissingeris, – rašė D. Cameronas socialiniame tinkle „X“. – Jis buvo didis valstybės veikėjas ir labai gerbiamas diplomatas, kurio labai trūks pasaulinėje arenoje.“

Kritika ir pagyros

Kritika Nobelio taikos laureatui H. Kissingeriui labiausiai girdima socialinėje žiniasklaidoje, kur po naujienų apie jo mirtį paskelbta daug džiugių vaizdo įrašų.

Viena apie muziką, politiką ir popkultūrą rašančio žurnalo „Rolling Stone“ antraštė skelbė: „Henry Kissingeris, Amerikos valdančiosios klasės numylėtas karo nusikaltėlis, pagaliau mirė“.

Dėl H. Kissingerio vaidmens JAV bombarduojant Kambodžą „tikriausiai žuvo šimtai tūkstančių kambodžiečių ir buvo atvertas kelias raudonųjų khmerų siautėjimui“, svetainėje „The Conversation“ rašė Arizonos valstijos universiteto mokslininkas Sophalas Earas (Sofalas Eras), studijuojantis Kambodžos politinę ekonomiją.

„Kasetinės bombos, numestos ant Kambodžos dirbant Kissingeriui, toliau griauna gyvenimus“, – sakė jis.

H. Kissingeris neįprastai didelę įtaką pasaulio reikalams daug dešimtmečių darė ir palikęs postą. Pavyzdžiui, liepą, kai Vašingtono ir Pekino santykiai buvo itin įtempti, jis vyko į Kiniją susitikti su prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu).

R. Nixono dukterys Tricia Nixon Cox (Triša Nikson Koks) ir Julie Nixon Eisenhower (Džuli Nikson Eisenhauer) sakė, kad jų tėvo ir H. Kissingerio partnerystė nulėmė kartos gyvenimo laiką trukusią taiką šaliai.

H. Kissingeris inicijavo Paryžiaus derybas, galiausiai davusias prestižą apsaugančias priemones Jungtinėms Valstijoms pasitraukti iš brangaus karo Vietname.

„Dr. Kissingeris suvaidino svarbų vaidmenį dėl istorinio Kinijos Liaudies Respublikos atsivėrimo ir dėl įtampos su Sovietų Sąjunga mažinimo – drąsių iniciatyvų, davusių pradžią Šaltojo karo pabaigai. Jo „šaudyklinė diplomatija“ dėl Vidurinių Rytų padėjo labiau sumažinti įtampą tame neramiame pasaulio regione“, – sakoma R. Nixono dukterų pareiškime.

Tuo metu Japonijos premjeras Fumio Kishida (Fumijas Kišida) ketvirtadienį gyrė H. Kissingerio indėlį į taiką ir stabilumą Azijoje.

H. Kissingeris „reikšmingai prisidėjo prie regiono taikos ir stabilumo, įskaitant JAV ir Kinijos diplomatinių santykių normalizavimą“, reporteriams sakė F. Kishida.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Kaip toj senoj rusų dainoj - visur aplink tik žydai...

Užuojauta

Užuojauta  portretas
Vienas buvo protingas žmogus JAV teroristų valstybėje. Dabar tokių žmonių JAV teroristinis režimas neturi.

kissenger -žmonijos ir žydų gėda

 kissenger -žmonijos ir žydų gėda portretas
Žydų berniukas, kaip Hitleris, kuris kolaboravimu su antisemitais ,nes pats gėdijosi savo šaknų, pasibjaurėtinis prisitaikelis, antisemitu užpakaliu laižytojas.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių