JAV vadovas Barackas Obama šiandien švenčia savo prezidentavimo metines. Ar atsigręžęs ir įvertinęs atliktus darbus jis turi kuo džiaugtis?
Populiarumas krinta
Kai B.Obama praėjusių metų sausio 20 d. buvo inauguruotas JAV prezidentu, jo populiarumas siekė 67 proc. Šio mėnesio apklausos rodo, kad jį remia maždaug pusė šalies gyventojų.
Kolorado koledžo politologas Thomas Croninas teigia, kad žadėdamas pakeisti nepopuliarią George'o W.Busho politiką B.Obama suteikė amerikiečiams nepagrįstų iliuzijų. Euforijos apimti rinkėjai tikėjosi, kad naujas prezidentas išspręs visas problemas. Tik vėliau jie suprato, kad tai padaryti yra vargiai įmanoma. Juo labiau – per vienus metus.
Sausio 27 d. JAV prezidentas skaitys savo pirmą metinį pranešimą ir papasakos tautiečiams apie padėtį šalyje, kitų metų planus. Galbūt jam vėl pavyks įkvėpti tautiečius ir suteikti jiems vilties?
Ekonomika stebuklų nerodo
Kai B.Obama užėmė prezidento postą, JAV ekonomika buvo praradusi daugiau nei 0,5 mln. darbo vietų, 300 tūkst. šeimų buvo praradusios namus, o bankų sistemos ateitis kėlė rimtų abejonių. Prabėgus metams, padėtis pagerėjo. Finansų rinkos atsigavo, o stambiausi bankai tapo stabilesni.
Tačiau daugelis amerikiečių pastaraisiais metais pajuto nusivylimą. Nedarbas augo lėčiau, bet nesustojo. Jis dar siekia 10 proc. Baltųjų rūmų pagalbos planas padėjo sukurti naujų darbo vietų. Tačiau kai kurie analitikai abejoja, ar ilgam.
Ekonomika dar yra vienas didžiausių B.Obamos iššūkių. Jam dar ilgai teks įtikinėti rinkėjus, kad padėtis galėjo būti dar prastesnė.
Reforma vyksta lėtai
Sveikatos apsaugos reforma Jungtinėms Valstijoms yra labai opus klausimas. B.Obama turėjo visus įrankius, reikalingus jai įgyvendinti, – didelę rinkėjų paramą ir balsų daugumą Kongrese. Tačiau reforma iš vietos beveik nepajudėjo.
Parlamentas paskendo ginčuose šiuo klausimu ir ėmė kurti skirtingus reformos planus. Koks bus galutinis variantas, lieka tik spėlioti. Tačiau dvi didžiausios problemos artimiausioje ateityje vis dėlto bus išspręstos. 30 mln. sveikatos draudimo neturinčių amerikiečių turėtų jį gauti, o draudimo bendrovės negalės atsisakyti mokėti už pacientų gydymą, kaip tai daro dabar.
Gvantanamas dar veikia
Tik užėmęs prezidento postą B.Obama įsakė uždaryti Gvantanamo kalėjimą Kuboje ir slaptus Centrinės žvalgybos valdybos kalėjimus, nutraukti įtariamų teroristų kankinimą. Praėjo metai, o Gvantanamo kalėjimas toliau veikia, jame laikoma maždaug 200 kalinių.
JAV administracija žada kai kuriuos jų paleisti, o likusių bylas kruopščiai išnagrinėti. Tai reiškia, kad dalis kalinių toliau bus laikomi už grotų be jokio teismo.
Dar šimtai nenuteistų kalinių laikomi Bagramo bazėje Afganistane. Bagramas nėra Gvantanamas – šis objektas yra karo zonoje, jam galioja kitokios taisyklės. Tačiau žmonių įkalinimas be teismo vis tiek meta šešėlį ant B.Obamos.
B.Obama – geresnis strategas
Pasaulio žiniasklaida vis dažniau mini B.Obamos vardą kalbėdama apie karą Afganistane. Padėtis šioje šalyje per ateinančius trejus metus turės didelę įtaką tam, kaip į istoriją bus įrašyta jo kadencija.
Sukėlęs dar didesnį karo priešininkų pasipiktinimą, JAV prezidentas išsiuntė į Afganistaną papildomus 30 tūkst. karių ir įtikino NATO partnerius padaryti tą patį. Tačiau Nobelio taikos premijos laureatas į problemą žvelgia giliau, nei jo pirmtakas G.W.Bushas, pastebi analitikai. B.Obama remiasi ne tik karine, bet ir civiline strategija, kuri turėtų padėti atstatyti valstybę ir pažaboti radikalizmą.
JAV administracija taip pat spaudžia Pakistaną aktyviau kovoti su "Al Qaeda" ir Talibanu. Tačiau Islamabadas pradės veikti tik tuomet, kai išspręs Kašmyro problemą. Šiame fronte Vašingtonas kol kas negali arba nenori padėti Pakistanui.
Partneriai nusivylė
Užsienio politikoje B.Obama pasiekė ryškią pažangą. G.W.Bushas Jungtines Valstijas buvo supriešinęs su likusiu pasauliu. Naujas prezidentas pradėjo dialogą su senais priešininkais, įskaitant Iraną. Naują pagreitį įgavo ir santykiai su Maskva.
Tačiau kai kuriuos ištikimus partnerius B.Obamos užsienio politika nuvylė. Atšaukęs planus plėsti JAV priešraketinės gynybos sistemą Rytų Europoje, jis privertė šio regiono valstybes pasijusti paliktomis likimo valiai.
Rinkėjai gali nubausti
Per vienus metus B.Obama amerikiečiams atnešė ir džiaugsmo, ir nusivylimo. Per palyginti trumpą laiką nuo 68 iki 50 proc. kritęs politiko populiarumas stebina, bet tai nėra kas nors neįprasta.
Panašų nuosmukį po vienų prezidentavimo metų buvo patyręs ir Ronaldas Reaganas. Beje, tai irgi įvyko ekonominio nuosmukio sąlygomis. Ūkiui atsigavus, R.Reagano reitingai šovė aukštyn.
B.Obamai dabar ypač reikia vengti klaidų, teigia analitikai. Metų pabaigoje Jungtinėse Valstijose vyks tarpiniai rinkimai, ir rinkėjai gali skaudžiai nubausti demokratus už pažadų nevykdymą.
Naujausi komentarai