„Nauji preliminarūs „Frontex“ duomenys rodo, kad 2024-aisiais neteisėto sienos kirtimo (atvejų atvykstant) į ES sumažėjo 38 proc. ir (kad buvo) pasiektas žemiausias lygis nuo 2021-ųjų, kai migraciją vis dar veikė COVIDo pandemija“, – sakoma agentūros pranešime.
„Frontex“ teigė, kad dokumentų neturinčių prieglobsčio prašytojų skaičius sumenko daugiausia dėl to, kad sumažėjo atvykėlių per centrinę Viduržemio jūros dalį ir Vakarų Balkanus.
„Nepaisant nuolatinio migracijos spaudimo, intensyvesnis ES ir partnerių bendradarbiavimas kovojant su neteisėto žmonių gabenimo tinklais gerokai sumažino sienos kirtimo atvejų skaičių Europos pakraščiuose“, – teigė „Frontex“.
Iš viso 2024-aisiais agentūra užfiksavo daugiau kaip 239 000 neteisėtų atvykimų į ES.
Didžiausias sumažėjimas užfiksuotas maršrute per Vakarų Balkanus – 78 proc. mažiau. Tai „Frontex“ aiškina „didelėmis regiono šalių pastangomis sustabdyti migrantų srautą“.
Neteisėtų atvykimų per centrinę Viduržemio jūros dalį sumažėjo 59 proc. dėl aprimusios migracijos iš Libijos ir Tuniso, nurodė „Frontex“.
Nepaisant to, kad skaičiai sumažėjo, šiuo maršrutu vis tiek buvo pervežta apie 67 tūkst. asmenų. Tai antras intensyviausias maršrutas po rytinės Viduržemio jūros dalies migracijos kelio.
Migracija kaip ginklas
Tuo pačiu metu labai padaugėjo migrantų, keliaujančių kitais maršrutais.
Į Kanarų salas atvykusių nelegalių migrantų skaičius padidėjo 18 proc. ir pasiekė beveik 47 tūkstančius. Tai didžiausias skaičius nuo 2009-ųjų, kai ES sienų apsaugos agentūra pradėjo rinkti duomenis.
Tai lėmė išvykimai iš Mauritanijos, teigė „Frontex“ ir pridūrė, kad „srautai iš kitų išvykimo vietų sumažėjo“.
Ispanija atsidūrė migracijos srauto į ES priešakyje, nes griežtesnė Viduržemio jūros kontrolė verčia vis daugiau prieglobsčio prašytojų bandyti iš Vakarų Afrikos pasiekti Kanarų salas.
Agentūra taip pat pranešė, kad prie rytinių ES sausumos sienų, įskaitant Lenkijos sieną su Baltarusija, užfiksuota trigubai daugiau nelegalaus sienos kirtimo atvejų.
Rytiniame bloko pakraštyje esančios valstybės kaltina Rusiją ir jos sąjungininkę Baltarusiją pastaraisiais metais per jų sienas stumiant tūkstančius migrantų ir taip siekiant destabilizuoti Europą.
Gruodį ES pareiškė, kad su Rusija ir Baltarusija besiribojančios valstybės narės galėtų apriboti migrantų teisę į prieglobstį, jei Maskva ir Minskas migraciją naudotų kaip ginklą.
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas praėjusį mėnesį pareiškė, kad prieglobsčio teise „šiandien naudojasi – ypač pasienyje su Baltarusija – Lenkijos priešai“.
Naujausi komentarai