Pateisinimų būti negali Pereiti į pagrindinį turinį

Pateisinimų būti negali

2009-08-29 23:59
Raimundas Šukys
Raimundas Šukys / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Lietuvoje nerimsta aistros dėl šiuolaikiniu gulagu praminto slapto CŽV sukurto kalėjimų tinklo. Vienas tokių kalėjimų galėjo būti ir čia.

Politikai skilo į dvi stovyklas. Vieni skuba aiškinti, kad tai netiesa, kiti ragina ištirti šiuos pranešimus. Tarp pastarųjų yra ir dabartinis Seimo vicepirmininkas Raimundas Šukys, kuris 2006–2007 m. buvo vidaus reikalų ministras. Neseniai parodęs iniciatyvą sudaryti parlamentinę tyrimo komisiją, politikas interviu dienraščiui teigė, kad privalo būti išsklaidytos visos abejonės.

– Kokių rezultatų tikitės iš tyrimo dėl galimo CŽV kalėjimo buvimo Lietuvoje, jeigu jis bus vykdomas?

– Tikiuosi, kad parlamentinė komisija atliks nuodugnų tyrimą ir nustatys visus faktus, kurie padės išsklaidyti abejones dėl šių teiginių.

– Kaip vertintumėte, jeigu užsienio žiniasklaidos informacija vis dėlto pasitvirtintų?

– Atitinkamas įvertinimas būtų atlikus tyrimą. Taip pat reikėtų įvertinti, ar pagal Lietuvos Respublikos įstatymus iš viso galėjo būti toks dalykas. Esu įsitikinęs, kad teisėtai tokia veikla negalėjo būti vykdoma. Tada jau reikėtų aiškintis, kas už tai atsakingas, kas turi atsakyti.

– Jeigu toks asmuo būtų nustatytas, ar jam grėstų baudžiamoji atsakomybė?

– Mums dabar prielaidomis kalbėti nėra didelio reikalo. Reikėtų išsiaiškinti. O kas būtų, jeigu būtų, matysime atsižvelgdami į informaciją, ji pasitvirtins ar ne. Manau, kad reikėtų ištirti ir aiškiai pasakyti, buvo ar nebuvo.

– JAV pareigūnai sako, kad apie tokius kalėjimus galėjo žinoti tik pirmieji kitų šalių asmenys. Jei būtų nustatytas pats kalėjimo buvimo faktas, ar jie neturėtų prisiimti politinės atsakomybės?

– Jeigu toks faktas pasitvirtintų, be abejo, reikėtų išsiaiškinti, kas žinojo, kieno tai atsakomybė ir kokia ta atsakomybė. Ir tai turėtų būti ne tik politinė atsakomybė. Manyčiau, kad šiuo atveju yra labai aiški teisinė atsakomybė. Yra Lietuvos Respublikos Konstitucija, yra įstatymai, ir visi privalo jų laikytis.

– Ar iniciatyvai pradėti parlamentinį tyrimą pritaria Seimo nariai?

– Sunku pasakyti, vieni žiūri skeptiškai, kiti palaiko... Paaiškės, kai prasidės sesija.

– Kodėl nutarėte iškelti šią iniciatyvą? Manote, kad buvusio premjero Algirdo Brazausko, prezidento Valdo Adamkaus ir kitų tuomečių bei dabartinių aukštų pareigūnų patikinimų nepakanka?

– Patikinimai yra patikinimai, o aš manau, kad reikalingos oficialios išvados, kurios turi būti atitinkamai įformintos Seimo.

– Ar neigiamos Seimo išvados neužtrauks Briuselio nemalonės?

– Manau, kad geriau patiems išsiaiškinti ir ištirti, negu laukti, kol ta pati ES pateiks vienokius ar kitokius savo vertinimus.

– Jūs pats, kad ir dėl geresnių santykių su JAV, nepritartumėte, jog Lietuvoje būtų steigiamas kalėjimas?

– Tai yra Konstitucijos ir įstatymų klausimas. Konstitucija aiškiai apibrėžia, kokiomis sąlygomis ir koks asmuo gali būti kalinamas Lietuvoje. Priimdami sprendimus, įstatymų negali nepaisyti net aukščiausi šalies vadovai. Niekas negali spręsti kitaip, negu nustatyta įstatymų ir Konstitucijos.

Be jokių abejonių, negali būti pritariama tokiems slaptiems kalėjimams, jeigu tokie ir būtų. O tyrimo reikalingumą rodo Lenkijos pavyzdys. Politikų patikinimai ten buvo vienoki, bet kai tyrimą atliko komisija, paaiškėjo visai kas kita. Manau, kad ir mes turėtume išsiaiškinti.

– Ar nėra kokios nors įstatymo spragos, kuri leistų įsteigti tokį kalėjimą?

– Ne, jokių spragų įstatymuose nėra. Įstatymai kategoriškai nustato, kaip asmuo gali būti įkalintas, kaip gali būti suvaržyta jo laisvė, ir tai apibrėžta Konstitucijos. Jeigu kas nors buvo daroma, tai niekaip negali būti pateisinta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų