Pakistane priimtas įstatymas prieš žudymą dėl garbės Pereiti į pagrindinį turinį

Pakistane priimtas įstatymas prieš žudymą dėl garbės

2016-10-07 09:34
BNS inf.

Pakistane ketvirtadienį buvo priimtas seniai lauktas įstatymas, kuriuo panaikinta spraga, sudariusi sąlygas dėl „garbės“ nužudžiusiems žmonėms išvengti bausmės.

Pakistane priimtas įstatymas prieš žudymą dėl garbės
Pakistane priimtas įstatymas prieš žudymą dėl garbės / Scanpix nuotr.

Trimis mėnesiais anksčiau kilo tarptautinės bendrijos pasipiktinimas dėl incidento, kai vieną socialinės žiniasklaidos žvaigždę nužudė jos brolis.

Nacionalinė Asamblėja įstatymą priėmė vienbalsiai: jame numatoma laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, net jei aukos giminaičiai atleidžia žudikui.

Asamblėja taip pat priėmė įstatymą, kuriuo sugriežtinamos bausmės už kai kuriuos išžaginimus. Nuo šiol įpareigojama atlikti DNR testus, numatomos kalėjimo iki gyvos galvos arba mirties bausmės už nepilnamečio arba neįgaliojo išžaginimą.

Pakistane, kur kasmet dėl „garbės“ nužudoma šimtai žmonių, moterys seniai kovoja už savo teises.

Nuteisimų už išžaginimus šalyje beveik nebūna, pirmiausia dėl to, kad pagal įstatymą kliaujamasi netiesioginiais įrodymais ir trūksta teismo medicinos ekspertizių.

Žmogaus teisių grupės ir politikai daug metų ragina griežtinti įstatymus, kad būtų sutramdyti smurtautojai prieš moteris.

Siaubingas „Facebook“ žvaigždės Qandeel Baloch (Kandil Baloč) nužudymas liepos mėnesį atkreipė į šį klausimą tarptautinį dėmesį.

„Tai žingsnis teisinga kryptimi, – sakė moterų teisių aktyvistė ir skiltininkė Aisha Sarwari (Aiša Sarvari). – Turėtume pasiimti savo mažas pergales, kai jų gauname, eiti į priekį ir nesitraukti.“

Tačiau teisių gynėja Farzana Bari kalbėjo atsargiau ir sakė, kad pagal naująjį įstatymą teisėjas vis tiek gali spręsti, ar žmogžudystė vadintina nužudymu dėl garbės, ar ne.

Feministė ir teisių gynėja Marvi Sirmed naująjį įstatymą pavadino „labai geromis naujienomis“, bet atkartojo F. Bari susirūpinimą: „Dabar iššūkis – kaip bus apibrėžti nusikaltimai dėl garbės.“

Premjeras Nawazas Sharifas (Navazas Šarifas) vėliau paskelbė pareiškimą, kuriame giria įstatymo priėmimą ir žada, kad policija bei teismai jį įgyvendins.

„Mes užtikrinsime visapusišką šio įstatymo taikymą visoje šalyje, – sakoma pareiškime, kurį paskelbė jo biuras. – Moterys yra svarbiausia mūsų visuomenės dalis ir aš tikiu jų įgalinimu, apsauga ir emancipacija.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų