- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kroatijos vadovas Zoranas Milanovičius ir jo varžovas Draganas Primoracas po dviejų savaičių susirungs antrajame prezidento rinkimų ture, rodo oficialūs rezultatai, paskelbti po sekmadienio balsavimo.
Dabartiniam prezidentui nedaug trūko, kad jis iškovotų absoliučią pergalę dar pirmajame ture.
Rinkėjų apklausa žadėjo jam pergalę iškart, bet Valstybinės rinkimų komisijos paskelbti rezultatai, paskelbti suskaičiavus balsus iš beveik 99 proc. rinkimų apylinkių, parodė, kad Z. Milanovičius, remiamas opozicinių kairiųjų socialdemokratų, surinko 49,2 proc. balsų.
D. Primoracas, remiamas valdančiosios konservatyvios HDZ partijos, gavo 19,4 proc. balsų.
Tokia didelė Z. Milanovičiaus persvara kelia rimtą susirūpinimą ministro pirmininko Andrejaus Plenkovičiaus HDZ.
Rinkimai surengti 3,8 mln. gyventojų turinčiai Europos Sąjungos (ES) ir NATO narei kovojant su alinančia infliacija, plačiai paplitusia korupcija ir darbo jėgos trūkumu.
Z. Milanovičius buvo laikomas favoritu, o prieš rinkimus apklausos rodė, kad sekmadienį nė vienas iš kandidatų nesurinks daugiau kaip 50 proc. balsų ir nugalėtojui išaiškinti prireiks antrojo rinkimų turo po dviejų savaičių, sausio 12-ąją.
Prezidento posto siekė aštuoni kandidatai. Po Z. Milanovičiaus ir D. Primoraco rikiuojasi centro dešiniųjų parlamentarė Marija Selak Raspudič ir žaliųjų kairiųjų parlamentarė Ivana Kekin. Kiekviena iš jų surinko maždaug po devynis procentus balsų.
Iki 17 val. 30 min. Lietuvos laiku rinkėjų aktyvumas siekė 36 proc., pranešė rinkimų komisija, o per 2019 metų prezidento rinkimus tuo pačiu metu jis buvo beveik 39 procentai.
Jėgų pusiausvyra
Kroatijos prezidentas vadovauja šalies ginkluotosioms pajėgoms ir sprendžia užsienio politikos klausimus.
Tačiau, nepaisant ribotų įgaliojimų, daugelis mano, kad šis postas yra labai svarbus politinei jėgų pusiausvyrai šalyje, kurią nuo nepriklausomybės paskelbimo 1991 metais daugiausia valdo HDZ.
„Visų kiaušinių nederėtų laikyti vienoje pintinėje“, – naujienų agentūrai AFP sakė į penktą dešimtį metų įžengęs pardavėjas Nenadas Horvatas.
Visų kiaušinių nederėtų laikyti vienoje pintinėje.
Jis mano, kad Z. Milanovičius, buvęs kairiųjų premjeras, yra „paskutinė kliūtis, neleidžianti visiems valdžios svertams atsidurti HDZ rankose“.
58 metų Z. Milanovičius jau beveik du dešimtmečius yra vienas iš pagrindinių ir spalvingiausių Kroatijos politinių veikėjų.
2020 metais iškalbingasis politikas laimėjo prezidento rinkimus žadėdamas propaguoti toleranciją ir liberalizmą.
Tačiau šį postą jis naudojo politiniams oponentams ir ES pareigūnams pulti, dažnai pasitelkdamas įžeidžiančią ir populistinę retoriką.
Z. Milanovičius, kuris smerkia Rusijos agresiją prieš Ukrainą, vis dėlto yra kritikavęs Vakarų karinę pagalbą Kyjivui.
Tai paskatino ministrą pirmininką pavadinti jį prorusišku veikėju, kuris „griauna Kroatijos patikimumą NATO ir ES“.
Z. Milanovičius atkirto, kad jis nori apsaugoti Kroatiją nuo „įtraukimo į karą“.
„Kol būsiu prezidentas, nė vienas Kroatijos karys nedalyvaus kieno nors kito karuose“, – sakė jis šį mėnesį.
Z. Milanovičius nuolat peikia A. Plenkovičių ir jo partiją HDZ dėl sisteminės korupcijos, vadindamas premjerą „rimta grėsme Kroatijos demokratijai“.
„Aš esu korupcijos aštuonkojo, kuriam vadovauja Andrejus Plenkovičius, kontrolės garantas“, – sakė jis per rinkimų kampaniją.
Ginčo tąsa
Daugeliui kroatų šie rinkimai yra dviejų įtakingų politikų ilgalaikės nesantaikos tąsa.
„Tai vis dar yra konfliktas tarp ministro pirmininko ir prezidento, – AFP sakė politikos analitikas Zarko Puhovskis. – Visa kita yra tik šalutinės temos.“
59 metų gydytojas ir mokslininkas D. Primoracas, po 15 metų grįžtantis į politiką, savo kampaniją vykdė prisistatydamas kaip „vienytojas“, propaguojantis šeimos vertybes ir patriotizmą.
„Kroatijai reikia vienybės, pasaulinės padėties ir taikaus gyvenimo“, – sakė jis žurnalistams po to, kai atidavė savo balsą Zagrebe, ir pridūrė, kad vėliau dalyvaus mišiose.
D. Primoracas ne kartą kaltino Z. Milanovičių „darant gėdą Kroatijai“. Šis teiginys sulaukė atgarsio tarp jo šalininkų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
2024-ieji – rekordų metai: rinkimai, skandalai ir politiniai sukrėtimai
2024 m. viršytas rinkimų aktyvumo rekordas, o ir prie balsadėžių teko keliauti rekordiškai daug – net penkis kartus. Rekordiškai daug politikų iš postų vertė skandalai, pasaulio akys krypo į Ameriką, kur už Atlanto r...
-
Vengrija neteko teisės į 1 mlrd. eurų ES lėšų2
Vengrija oficialiai prarado teisę į milijardą eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų, kurios buvo įšaldytos dėl korupcijos, pranešė blokas. ...
-
Popiežius Naujųjų metų proga pasisakė prieš abortus
Popiežius Pranciškus Naujuosius metus pradėjo ragindamas tikinčiuosius atmesti abortus, tvirtai įsipareigoti saugoti ir gerbti gyvybę nuo pradėjimo iki natūralios mirties. ...
-
Moldovos vyriausybė: be rusiškų dujų atsiskyrusiame regione susiklostė sunki padėtis3
Maskvos remiamas Moldovos separatistinis Uždniestrės regionas trečiadienį susidūrė su energetiniais sunkumais, kai buvo nutrauktas rusiškų dujų tiekimas per Ukrainą, pranešė vyriausybė. ...
-
Mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis2
96 metų mirė buvęs Estijos prezidentas Arnoldas Ruutelis (Arnoldas Riūtelis), laikomas vienu iš 1991-ųjų nepriklausomybę atkūrusios Estijos tėvų, pranešė prezidento biuras. ...
-
Kyjivas: tai – istorinis įvykis19
Kyjivas trečiadienį patvirtino, kad rusiškos dujos nebetiekiamos į Europą per Ukrainą, taip nutraukiant dešimtmečius trukusį susitarimą. ...
-
Yoon Suk-yeolo: prisiekiu kovoti iki galo
Pietų Korėjos tyrėjai trečiadienį pareiškė, kad iki sausio 6-osios įvykdys Yoon Suk-yeolo (Jun Sukjolo) arešto orderį dėl karo padėties paskelbimo. Tuo tarpu nušalintasis lyderis pažadėjo kovoti iki galo. ...
-
Rumunija ir Bulgarija po 13 metų laukimo prisijungė prie Šengeno erdvės
Rumunija ir Bulgarija trečiadienį tapo visateisėmis Šengeno erdvės narėmis, taip išplėsdamos šią erdvę iki 29 narių ir užbaigdamos 13 metų trukusį abiejų šalių laukimą. ...
-
Macronas pripažino parlamento paleidimą kaip nesėkmingą2
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) antradienį savo naujametiniame kreipimesi į tautą pasidžiaugė olimpiada, bet pripažino, kad jo sprendimas paleisti parlamentą, sukėlęs Prancūzijoje politinę krizę, nepasiteisino. ...
-
Zelenskis – apie pažadus 2025-iesiems ir Trumpą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pažadėjo, kad jo šalis 2025-aisiais bet kokiomis priemonėmis sieks nutraukti beveik trejus metus trunkančią Rusijos invaziją. ...