- „Kauno dienos“, BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vladimiras Putinas turėtų melstis, kad Aleksejus Navalnas liktų gyvas. Šis žinomo rašytojo Grigorijaus Čchartišvilio (žinomo Boriso Akunino slapyvardžiu) komentaras bene geriausiai nusako šalutinį poveikį politikai, kurį sukėlė Rusijos opozicijos lyderio apnuodijimas.
Brangios akimirkos
Nors sustabdyti A.Navalno veiklą pačiu brutaliausiu metodu gali ryžtis ne tik aukščiausioji šalies valdžia, bet ir daugybė savarankiškai nusikalstama veikla užsiimančių klanų, kurių įspūdingo masto nusikaltimus demaskuoja A.Navalno suburtas Kovos su korupcija fondas, įtarimų šešėlis pirmiausia krinta ant Kremliaus.
Pirmoji versija – kad Rusijos opozicijos lyderis galėjo apsinuodyti oro uoste pirkta arbata, kol kas lieka tik hipoteze. Atsiranda liudininkų, pasidalinusių savo pastebėjimais su žurnalistais ir spėjusių, kad į A.Navalną galėjo būti pasikėsinta ir kitu būdu. Tačiau faktas lieka faktu: praėjus 80 metų nuo dienos, kai Stalino įsakymu Meksikoje buvo nužudytas jo oponentas Levas Trockis, dėl apsinuodijimo nežinoma medžiaga į komą paniro iki tol sveikas 44-erių vyras. Incidentas įvyko rugpjūčio 20-ąją skrydžio iš Tomsko į Maskvą metu.
Pagalbą gydant A.Navalną pasiūlė Vokietijos ir Prancūzijos vadovas. Penktadienio naktį į Omską, kur ligoninės reanimacijoje laikytas politikas, atskraidintas lėktuvas, turėjęs išgabenti jį į Berlyną. Tačiau artimiesiems skaičiuojant brangias valandas, Omsko gydytojai draudė gabenti Kremliaus kritiką teigdami, esą jis yra "netransportabilios būklės". Nepriklausomi specialistai tokią formuluotę kategoriškai atmeta: esą jei lėktuve esama visos būtinos medicinos įrangos, skraidinti galima bet kokios būklės asmenį.
"Draudimas perkelti Aleksejų yra tiesioginė grėsmė jo gyvybei. Mirtinai pavojinga likti Omsko ligoninėje be įrangos ar diagnozės", – tokį vietos medikų sprendimą komentavo A.Navalno atstovė Kira Jarmyš.
Nebe pirma ataka
Praeityje A.Navalnas jau yra tapęs fizinių išpuolių taikiniu – kaip ir keletas kitų Kremliaus kritikų. 2019 m. liepą A.Navalnui ant kūno atsirado bėrimai ir ištino veidas areštinėje, kur jis buvo uždarytas 30 parų dėl raginimo surengti nesankcionuotą mitingą ir policijai vykdant susidorojimą su protestuotojais, reikalavusiais laisvų ir sąžiningų vietos valdžios rinkimų.
2017 m. prie A.Navalno biuro nežinomi užpuolikai apliejo jį į briliantinę žalumą panašiu skysčiu. Aktyvistas turėjo kreiptis į medikus, nes ėdus skystis nudegino vieną akį. Jo užpuolikas, beje, net nebuvo suimtas.
Skandalingasis "Novičiok"
Nors bene garsiausiu pastarojo meto pasikėsinimu naudojant nuodus laikoma Solsberio byla, Kremliui nepalankūs asmenys šiuo brutaliu būdu šalinami jau kone du dešimtmečius.
2018 m. kovą buvęs rusų dvigubas agentas Sergejus Skripalis ir jo duktė buvo rasti be sąmonės ant suoliuko Anglijos mieste Solsberyje. Jie buvo hospitalizuoti kritinės būklės. Rusai buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga "Novičiok". Londonas apkaltino Maskvą bandymu nužudyti savo buvusį agentą už jo bendradarbiavimą su Europos žvalgybos agentūromis. Kremlius šiuos kaltinimus neigia. S.Skripalis ir jo duktė Julija išgyveno, tačiau medikai nuogąstavo, kad pasikėsinimas galėjo palikti skaudžių padarinių jų organizmui.
Teisybės ieškotojai
Po Solsberio atvejo į Jungtinę Karalystę pabėgusio verslininko Aleksandro Perepelično artimieji bandė atgaivinti jo bylą. Išvakarėse medicinos apžiūrą perėjęs verslininkas staiga mirė 2012 m., galima priežastis – A.Perepeličnas padėjo tarptautiniams tyrėjams aiškintis Rusijos valdžios korupcines bylas. Po mirties verslininko skrandyje rasta nuodingos medžiagos, esančios retame augale Gelsemium Elegans, dar vadinamame širdgėlos žole.
2006 m. lapkritį kančiose mirė buvęs KGB agentas ir Kremliaus kritikas Aleksandras Litvinenka. Mirtis jį ištiko praėjus kelioms savaitėms po to, kai viename Londono viešbučių išgėrė arbatos, į kurią buvo įpilta radioaktyvaus polonio izotopo Po-210. Tyrimą atlikę britų tyrėjai 2016 m. sausį dėl šio apnuodijimo apkaltino Maskvą. Maskva kaltinimus paneigė.
2004 m. rugsėjį sunkiai susirgo ukrainiečių politikas Viktoras Juščenka, stojęs į kovą Ukrainos prezidento rinkimuose su Rusijos palaikomu kandidatu. Vienoje Austrijos klinikoje atlikti tyrimai parodė, kad jis buvo apnuodytas dideliu kiekiu dioksino. Politikas išgyveno ir vėliau laimėjo rinkimus, tačiau nuodai sudarkė jo veidą. Jo šalininkai dėl šio incidento kaltina Rusijos slaptąsias tarnybas.
Tais pačiais 2004-aisiais paveiktas spinduliuotės mirė verslininkas Romanas Cepovas, gerai pažinojęs V.Putiną iš jo veiklos Sankt Peterburge laikotarpio. Atmetus visas kitas galimas šios ligos atsiradimo galimybes, vienintelė reali priežastis liko apnuodijimas nenustatyta medžiaga.
Nuodijimą išgyveno, tačiau akistatos su žudiku – ne – žinoma rusų žurnalistė, Čečėnijos nepriklausomybės siekusių jėgų pasitikėjimą turėjusi Ana Politkovskaja. 2004 m. rugsėjo 2-ąją arbata su taip ir neatpažintu nuodu sutrukdė jai tarpininkauti garsiojoje Beslano įkaitų dramoje. Nuo apsinuodjimo nežinomais toksinais ji buvo išgydyta, tačiau tyrimų rezultatai, galėję paaiškinti apsinuodijimo priežastį, buvo sunaikinti.
A.Politkovskajos kolega iš to paties laikraščio "Novaja gazeta" Jurijus Ščekočichinas nuodų ataką patyrė 2003-ųjų vasarą. 53 metų tiriamosios žurnalistikos asas ūmai susirgo: kuokštais krito plaukai, kūnas ėmė akimirksniu senti, sutriko vidaus organų veikla, o oda krito lopais. Įtariama, kad jis galėjo būti nunuodytas taliu. J.Ščekočichinas, be kita ko, buvo susekęs baldų ir narkotikų kontrabandos kanalus, kuriuos uoliai saugojo FSB.
Tie patys simptomai
Rusų protesto grupės "Pussy Riot" aktyvistas Piotras Verzilovas dėl įtariamo apnuodijimo vaistais 2018 m. rugsėjo 14 d. pateko į ligoninę. Netrukus jis buvo nuskraidintas į Vokietiją, kur medikai patvirtino, kad apnuodijimas yra "labai tikėtinas".
Vokietijos medikai P.Verzilovą ant kojų pastatė palyginti greitai – rugsėjo 26-ąją jis paliko ligoninę. Versija, kad į jį galėjo pasikėsinti Rusijos slaptosios tarnybos pareigūnai, nėra paneigta, tačiau prieš jį panaudotos nuodingos medžiagos taip pat nepavyko identifikuoti.
Neoficialiai Maskvos gydytojai artimiesiems kalbėjo apie galimą apnuodijimą atropinu, kaip kitas galimas nuodas įvardyti ir kiti anticholinerginiai vaistai. P.Verzilovas įsitikinęs, kad taikiniu tapo dėl trijų Rusijos žurnalistų nužudymo Centrinės Afrikos Respublikoje 2018 m. vasarą tyrimo. Po pasikėsinimo į A.Navalną, P.Verzilovas pasidalino pastebėjimais, kad jo patirti apsinuodijimo simptomai labai panašūs į opozicijos lyderio patyrimus.
Į kitą opozicijos veikėją, Boriso Nemcovo padėjėją Vladimirą Kara-Murzą buvo pasikėsinta dukart per pusantrų metų: 2015 m. ir 2017 m. Pirmą kartą apsinuodyta pavalgius viename Maskvos restoranų, antrąjį kartą – traukinyje išgėrus arbatos. Abu kartus jaunas vyras buvo komos būsenos. Ir nors Maskvos medikai teigė neradę nuodų pėdsakų, užsienio gydytojai kalbėjo apie rusų politiko organizme aptiktus sunkiųjų metalų pėdsakus.
Įtariama, kad nenustatyti nuodai tapo ir ūmaus žinomo publicisto, režimo kritiko Dmitrijaus Bykovo sveikatos pablogėjimo priežastimi. Pernai balandį skrydžio iš Jekaterinburgo į Ufą metu jam staiga pasidarė bloga. Įtarus insultą, jis paguldytas į ligoninę, tačiau ši diagnozė nepasitvirtino. Publicisto kraujyje rastas didelis gliukozės kiekis, nors D.Bykovas neserga diabetu ar hipertonija, nevartojo alkoholio ar narkotinių medžiagų.
Kūno klausimas
Pasikėsinimas į pastaruoju metu ryškiausią likusį Kremliaus oponentą, aukštosios ekonomikos mokyklos profesorių Sergejų Medvedevą įkvėpė pasvarstyti: "Stingant institucijų (tiek valdžios, tiek opozicijos), esame prisirišę prie atskirų asmenų, o politinis gyvenimas virsta medicininiu gyvenimu".
Jo nuomone, aukščiausioji valdžia Rusijoje sukurta pagal viduramžių politinės teologijos įstatymus. Šios epochos fenomeną nagrinėjęs žinomas vokiečių istorikas Ernstas Kontorowiszius rašė apie "karaliaus kūną", kuris simbolizavo politinį režimą – todėl buvo taip svarbu įvykdyti mirties bausmes monarchams. "Mūsų šalyje visa politika yra investuojama į vieną asmenį: jei Putinas dingsta iš akiračio, kaip buvo po Nemcovo nužudymo, tauta sustingsta ir tarsi pakimba ore", – mano S.Medvedevas. Tačiau pagal veidrodžio dėsnį ir opozicija investuoja visas savo jėgas į vieną simbolinę figūrą, į vieną fizinį kūną, kuris nuolat (ir sąmoningai) rizikuoja.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
101 metų buvęs nacių sargybinis teisme vėl neigė savo kaltę
101 metų buvęs nacių koncentracijos stovyklos sargybinis pirmadienį baigiantis jo teismo procesui dar kartą paneigė, kad prisidėjo prie karo nusikaltimų per Holokaustą. ...
-
JT giria kovos su gaisru diplomatiją padalytame Kipre
Pasitikėjimo tarp padalyto Kipro graikų ir turkų bendruomenių labai trūksta, bet jų bendradarbiavimas kovojant su praėjusios savaitės gamtiniu gaisru buvo „labai pozityvus“, pirmadienį sakė Jungtinių Tautų aukšto rango diplomatas...
-
Graikija sako sustabdžiusi per 1 000 migrantų iš Turkijos
Atėnai pirmadienį apkaltino kontrabandininkus iš Turkijos bandymu atsiųsti į Graikijos salas per tūkstantį migrantų, laiveliais plaukusių Egėjo jūra, bet vėliau pastebėtų ir apgręžtų. ...
-
Kremlius: V. Putinas dalyvaus G-20 viršūnių susitikime Indonezijoje
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja dalyvauti šį lapkritį Indonezijoje vyksiančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime, pirmadienį pranešė Kremliaus patarėjas. ...
-
Kremlius: V. Putinas dalyvaus rudenį vyksiančiame G20 viršūnių susitikime4
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dalyvaus rudenį Indonezijoje vyksiančiame G20 viršūnių susitikime. ...
-
Kremlius: nėra pagrindo kalbėti apie Rusijos skolinių įsipareigojimų nevykdymą
Kremlius pirmadienį pareiškė, kad nėra „jokio pagrindo“ tvirtinti, kad Rusija neįvykdė užsienio valiuta išreikštų valstybės tarptautinių skolinių įsipareigojimų. ...
-
NATO sąjungininkės didins aukštos parengties pajėgas iki 300 tūkst. karių
NATO sąjungininkės padidins aukštos parengties pajėgas iki „gerokai daugiau nei 300 tūkst. karių“, stiprindamos savo gynybą po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, pirmadienį pareiškė Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stolte...
-
V. Zelenskis G-7 lyderiams: dabar ne laikas deryboms
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį Didžiojo septyneto (G-7) šalių vadovams pareiškė, kad dar neatėjo laikas pradėti derybas su Rusija, Kyjivui siekiant įtvirtinti savo pozicijas, pranešė Prancūzijos prezidentūr...
-
G-7 toliau didins spaudimą V. Putinui, bet lyderiai susirūpinę dėl Rusijos planų
Didžiojo septyneto (G-7) šalys ir toliau didins spaudimą Rusijai dėl jos invazijos į Ukrainą, pirmadienį pažadėjo grupės viršūnių susitikimo šeimininkas Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas). ...
-
V. Zelenskis kreipėsi į baltarusius: jūsų gyvybės Kremliui nieko nereiškia
Kremlius nusprendė įtraukti Baltarusiją į karą su Ukraina, bet baltarusiai neturi eiti mirti tik todėl, kad taip sumanė Rusijos vadovybė. Tai savo vaizdo kreipimesi pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. ...