Amerikos ginklų pramonės lobistų logika tokia: nori taikos – duok ginklų. Nužudytų žmonių širdis lupantiems ir valgantiems Sirijos sukilėliams ES šalys, atrodo, duos tiek ginklų, kiek tik šie panorės.
Lietuvos balsas
Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pozicija šiuo klausimu buvo kiek atsargesnė. Diplomatijos vadovas dėstė, kad siunčiant ginklus sukilėliams reikėtų įvertinti galimus padarinius.
"Privalome užtikrinti, kad ginklai neatitektų gausioms teroristų grupuotėms, kurios galėtų juos panaudoti prieš taikius gyventojus", – sakė L.Linkevičius.
Kiekviena Bendrijos šalis savarankiškai spręs dėl pagalbos Sirijos sukilėliams, tačiau, pasak L.Linkevičiaus, bent jau artimiausiose perspektyvoje nė viena neketina jos teikti.
"Nė viena valstybė narė šiuo metu ginklų tiekti neketina, o šį klausimą taryba vėl apsvarstys iki rugpjūčio 1 d., atsižvelgdama į įvykių raidą", – dėstė L.Linkevičius.
Nuomonės išsiskyrė
Ginklų siųsti neketinama, nes nenorima pakenkti politinėms deryboms tarp Sirijos valdžios ir vadinamosios opozicijos.
Visgi niekam ne paslaptis, kad kai kurios ES narės ginklais Sirijos sukilėlius aprūpina jau nuo seno.
"Nė viena valstybė narė šiuo etapu neketina realiai tiekti ginklų", – po derybų tvirtino olandų ministras Fransas Timmermansas. – Gana nemažai ginklų jau patenka ne į tas rankas. Konflikto šalims, atvirai kalbant, ginklų netrūksta."
Tiesa, rubikonas peržengtas. Po beveik 12 valandų trukusio ES užsienio reikalų ministrų posėdžio britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague’as, atrodo, trindamas rankas pareiškė apie susitarimą panaikinti ginklų embargą sukilėliams.
"Sprendimas siunčia labai aiškų signalą iš Europos Assado režimui, ką mes manome apie besitęsiantį brutalumą, žudymą ir jo režimo nusikalstamumą", – teigė jis.
Taip pat ministrai sutarė, kad Sirijos režimui galios tas pats sankcijų paketas, koks galiojo iki šiol.
Sankcijos apima Basharo al Assado ir jo aplinkos žmonių sąskaitų įšaldymą, taip pat – prekybos ir finansinių transakcijų suvaržymą.
Tiesa, būta nuomonių nesutapimo. Austrija, Švedija, Suomija ir Čekija priešinosi tam, kad į konfliktą, kuris jau pareikalavo 94 tūkst. gyvybių, būtų nusiųsta daugiau ginklų.
Austrijos užsienio reikalų ministras Michaelis Spindeleggeris pabrėžė, kad "ginklų siuntimas prieštarauja Europos principams".
"ES neturėtų šiuo atveju užimti kokios nors pozicijos. Mes esame taikus judėjimas, o ne karo", – piktinosi Austrijos diplomatijos vadovas.
Prancūzai aiškino, kad ginklų embargo panaikinimas esą yra teorinis.
"Kalbant konkrečiai, jokių sprendimų dėl bet kokio tiekimo nebus iki rugpjūčio 1-osios", – nurodė pavardės nepaviešinęs diplomatas.
Rusijos kritika
Kitą mėnesį Ženevoje planuojama surengti tarptautinę taikos konferenciją, kurią organizuoja JAV ir Rusija. Tikimasi, kad joje dalyvaus B.al Assado ir Sirijos opozicijos veikėjai.
Tačiau Rusija suskubo pareikšti, kad sprendimas turės "tiesioginės žalos" konferencijai.
"Tai dvejopų standartų atspindys ir tiesioginė žala perspektyvai sušaukti tarptautinę konferenciją (Sirijai), dėl kurios gegužės 7 d. susitarė Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas ir JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry", – sakė užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas.
Taip pat jis įgėlė Sirijos opozicijai, esą ši neturi lyderio, su kuriuo būtų galima derėtis.
"Sirijos opozicijos nesugebėjimas paskirti gana autoritetingo atstovo, kuris galėtų kalbėti visų Sirijos opozicinių grupių vardu, yra pagrindinė kliūtis taikos konferencijai", – pabrėžė S.Riabkovas.
Skeptiškai į ES nutarimą žvelgė ir Sirijos opozicijos atstovai. Jie pavadino jį per mažu ir pavėluotu žingsniu.
"Žinoma, tai pozityvus žingsnis, bet mes nuogąstaujame, kad jis gali būti per mažas ir pavėluotas", – teigė Sirijos pagrindinės opozicinės Nacionalinės koalicijos atstovas Louay Safi.
ES sankcijos Sirijai
– Draudimas eksportuoti ir importuoti ginklus baigsis šių metų birželio 1 d.
– Nuo 2013 m. vasario leidžiama suteikti ribotą karinę pagalbą.
– Į ES neleidžiama įskristi Sirijos krovininiams lėktuvams.
– ES šalys įpareigotos tikrinti iš Sirijos vykstančius laivus ir lėktuvus, kad juose nebūtų ginklų.
– Įšaldytos 54 grupių ir 179 asmenų sąskaitos.
Naujausi komentarai