- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Japonijos organizacijai „Nihon Hidankyo“, penktadienį paskelbė Nobelio komitetas.
Šiam judėjimui, vienijančiam branduolinių bombų sprogimus Hirošimoje ir Nagasakyje išgyvenusius žmones, taikos premija paskirta už „pastangas sukurti pasaulį be branduolinių ginklų ir už tai, kad jie įrodė, jog branduoliniai ginklai daugiau niekada neturi būti naudojami“, nurodė komitetas.
1945 metų rugpjūtį Jungtinės Valstijos numetė atominę bombą ant Hirošimos ir Nagasakio ir pražudė dešimtis tūkstančių žmonių.
Po šių atakų iškilo pasaulinis judėjimas, kurio nariai „nenuilstamai dirba siekdami atkreipti dėmesį į katastrofiškas humanitarines branduolinių ginklų panaudojimo pasekmes“, nurodoma Nobelio komiteto pareiškime.
„Šie istoriniai liudininkai, remdamiesi asmeninėmis istorijomis, rengdami švietėjiškas kampanijas, paremtas savo patirtimi, ir skelbdami skubius perspėjimus dėl branduolinių ginklų platinimo ir naudojimo, padėjo sukurti ir įtvirtinti visuotinį pasipriešinimą branduoliniams ginklams visame pasaulyje“, – nurodoma jame.
Pasak Nobelio komiteto, šie žmonės „padeda mums nusakyti tai, kas neapsakoma, mąstyti apie tai, kas neįsivaizduojama, ir kažkaip suvokti nesuvokiamą branduolinių ginklų sukeltą skausmą ir kančias“.
Jo pareiškime pažymima, kad kone aštuonis dešimtmečius pasaulio karuose nebuvo panaudotas branduolinis ginklas, o prie šio „branduolinio tabu“ daug prisidėjo „Nihon Hidankyo“ atstovai.
„Todėl nerimą kelia tai, kad šiandien šis tabu, draudžiantis naudoti branduolinį ginklą, patiria spaudimą“, – sako komitetas.
Anot jo, branduolinės galybės modernizuoja ir atnaujina savo arsenalus, naujos šalys rengiasi įgyti branduolinių ginklų, be to, pasigirsta grasinimų panaudoti branduolinius ginklus kare.
„Šiuo žmonijos istorijos momentu verta priminti, kas yra branduoliniai ginklai: tai patys destruktyviausi ginklai, kokius tik pasaulis kada nors yra matęs“, – pabrėžiama pareiškime.
„Dabar branduoliniai ginklai turi daug didesnę griaunamąją galią. Jie gali pražudyti milijonus žmonių ir katastrofiškai paveikti klimatą. Branduolinis karas gali sunaikinti mūsų civilizaciją“, – perspėjama jame.
Nobelio komitetas pabrėžė, kad „Nihon Hidankyo“ savo veikla padeda išsaugoti branduolinį tabu, kuris yra būtina taikios žmonijos ateities sąlyga.
Organizacija gaus aukso medalį, diplomą ir 11 mln. Švedijos kronų (beveik 952 tūkst. eurų) piniginę premiją.
Norvegijos Nobelio institutas iš viso šiemet užregistravo 286 kandidatus į taikos premiją, iš kurių 197 yra asmenys, o 89 – įvairios organizacijos. Tarp asmenų, galinčių siūlyti kandidatus, yra buvę Nobelio taikos premijos laureatai, komiteto nariai, valstybių vadovai, parlamentų nariai, politikos mokslų, istorijos ir tarptautinės teisės profesoriai.
Pernai Nobelio taikos premija atiteko iranietei Narges Mohammadi už jos „kovą prieš moterų priespaudą Irane ir kovą už žmogaus teises ir laisvę visiems“.
Šių metų Nobelio premijų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskelbta, jog premija už pasiekimus medicinos srityje atiteko amerikiečiams Victorui Ambrosui ir Gary Ruvkunui už mikro-RNR atradimą ir jos vaidmenį potranskripciniame genų reguliavime.
Antradienį paaiškėjo Nobelio fizikos premijos laureatai – jais tapo JAV mokslininkas Johnas J. Hopfieldas ir Geoffrey E. Hintonas iš Kanados už atradimus ir išradimus, įgalinančius mašininį mokymąsi naudojant dirbtinius neuronų tinklus.
Premijos už pasiekimus chemijos srityje laureatai paaiškėjo trečiadienį. Ji paskirta Davidui Bakeriui iš JAV už kompiuterinį baltymų projektavimą bei Jungtinėje Karalystėje dirbantiems Demisui Hassabi ir Johnui M. Jumperiui už baltymų struktūros nuspėjimą.
Ketvirtadienį Švedijos akademija paskelbė, kad 2024 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta Pietų Korėjos autorei Han Kang „už intensyvią poetišką prozą, kurioje susiduriama su istorinėmis traumomis ir atskleidžiamas žmogaus gyvenimo trapumas“.
Apdovanojimų sezoną kitą pirmadienį užbaigs ekonomikos premijos laureato paskelbimas.
Premijos bus įteiktos Osle ir Stokholme gruodžio 10 dieną, kai minimos Alfredo Nobelio mirties metinės. 1896-aisiais miręs išradėjas A. Nobelis šias premijas įsteigė savo testamentu.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Maskvos oro uostuose – trukdžiai
Rusijos aviacijos administracija saugumo sumetimais trumpam buvo sustabdžiusi oro eismą visuose keturiuose pagrindiniuose Maskvos oro uostuose. Sostinės Šeremetjevo, Domodedovo, Vnukovo ir Žukovskio oro uostuose trumpam negalėjo kilti ir leistis l...
-
Suomiai dėl numanomo naujausio kabelių sabotažo įtaria Rusijos laivą3
Suomijos pareigūnai ketvirtadienį pranešė, kad pradėjo tyrimą dėl iš Rusijos uosto išplaukusio naftos tanklaivio „sabotažo“, susijusio su elektros kabelio „EstLink 2“, jungiančio Suomiją ir Estiją, pažeid...
-
Lavrovas: Paryžius bandė užmegzti dialogą su Maskva dėl Ukrainos nedalyvaujant Kyjivui
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ketvirtadienį pareiškė, kad Prancūzija bandė užmegzti dialogą su Maskva dėl Ukrainos nedalyvaujant Kyjivui. ...
-
KAM: po kabelio pažeidimo bus ieškoma priemonių siekiant didinti infrastruktūros saugumą3
Po trečiadienį įvykusio kabelio pažeidimo Baltijos jūroje bus ieškoma papildomų priemonių siekiant didinti kritinės infrastruktūros saugumą, ketvirtadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
J. Bidenas pasmerkė pirmąją Kalėdų dieną Rusijos įvykdytą raketų ataką prieš Ukrainą
Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) trečiadienį pasmerkė pirmąją Kalėdų dieną Rusijos surengtą ataką prieš Ukrainos elektros tinklus po to, kai Maskva paleido daugiau kaip 170 raketų ir dronų, o vienas energetikos da...
-
Iš Velso princesės – jautrus sveikinimas Kalėdų proga1
Pasaulio lyderiai šventiniu laikotarpiu ragina stabtelėti, nes Kalėdos – vis retesnė proga skirti laiko sau ir artimiesiems. Jie linki „pasikrauti baterijas“, nes kiti metai, panašu, nebus lengvesni. ...
-
Rusija: sprogimas, dėl kurio nuskendo krovininis laivas, buvo teroristinis išpuolis
Rusijos krovininis laivas tarptautiniuose vandenyse Viduržemio jūroje šią savaitę nuskendo dėl teroristinio akto, trečiadienį pareiškė Rusijos valstybinė bendrovė, kuriai priklauso šis laivas. ...
-
Per karų temdomas Kalėdas popiežius ragina nutildyti ginklus Ukrainoje
Popiežius Pranciškus Kalėdų vidurdienį suteikdamas tradicinį palaiminimą „Urbi et Orbi“ („Miestui ir pasauliui“) paragino užbaigti karą Ukrainoje ir derėtis dėl teisingos taikos. ...
-
Gruodžio 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 25-oji, trečiadienis, 52 savaitė. ...
-
Betliejuje – niūrios Kalėdos, temdomos karo1
Šimtai žmonių antradienį susirinko į Betliejaus Kristaus gimimo baziliką paminėti dar vienų Kalėdų, kurias temdo karas Gazos Ruože. ...