- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijos visuotinių rinkimų, įvyksiančių sekmadienį, akivaizdoje ekspertai negaili dėmesio pašlijusiems šios šalies santykiams su Ukraina.
Nors prisiminimai apie lenkus, po Rusijos invazijos priėmusius apie milijoną Ukrainos pabėgėlių, išliks gyvi, dvišaliai ryšiai ryškiai atšalo, o tai kelia Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos nerimą.
„Lenkijos ir Ukrainos santykiai blogėja, daugiausia dėl (rinkimų) kampanijos“, – sakė analitinio centro „Globsec“ ekspertas Marcinas Zaborowskis (Marcinas Zaborovskis).
„Valdančioji populistinė partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) pretenduoja į antiukrainietiškai nusiteikusių rinkėjų balsus, kurių taip pat siekia kraštutinių dešiniųjų partija „Konfederacija“, – pridūrė jis.
Pasak analitikų, kyla pavojus, kad PiS paaukos ilgalaikę užsienio politiką dėl trumpalaikės vidaus politikos naudos.
Baimindamasi prarasti rinkėjų balsus provincijoje, vyriausybė rugsėjį pratęsė Ukrainos grūdų importo embargą, todėl Ukraina kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO). Visgi vėliau Ukraina pranešė, kad jos teisiniai ginčai PPO buvo sustabdyti.
Lenkijos, kuri buvo viena didžiausių Ukrainos ginklų tiekėjų, premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) atsakė, kad apribos ginkluotės tiekimą Kyjivui, nes jai reikia stiprinti savo kariuomenę, nors vėliau teigta, kad jis buvo neteisingai suprastas.
Po to kilo viešas diplomatinis ginčas, o Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) palygino Ukrainą su skęstančiuoju, kuris rizikuoja įtraukti savo gelbėtojus į vandenį.
Kalbėdamas Jungtinėse Tautose Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad kai kurios ES šalys apsimeta solidariomis ir taip netiesiogiai remia Rusiją.
Lenkija priėmė šias pastabas kaip nukreiptas į Varšuvą ir išsikvietė Ukrainos ambasadorių pareikšti papeikimo.
Lenkai vis skeptiškesni
Lenkijoje šiuo metu gyvena maždaug milijonas ukrainiečių pabėgėlių – daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje, išskyrus Vokietiją.
Tačiau, remiantis CBOS instituto apklausos duomenimis, palaikymas jiems Lenkijoje sumažėjo nuo 76 proc. liepą iki 65 proc. rugsėjį – žemiausio lygio nuo plataus masto karo pradžios.
„Dalis PiS rinkėjų manė, kad partija yra pernelyg palanki Ukrainai, todėl vyriausybė tai pakeitė (...) nuo tada kilo įtampa dėl grūdų ir ginklų“, – sakė M. Zaborowskis.
Jo teigimu, partija taip pat suprato, kad lenkai vis skeptiškiau vertina santykius su Ukraina.
Kita sociologinių tyrimų bendrovės IBRiS apklausa parodė, kad apie 40 proc. lenkų nepritaria tam, kad ukrainiečiai turėtų daugiau teisių į darbo rinką, sveikatos priežiūrą, švietimą ir socialines paslaugas.
„Karas ir visa teigiama atmosfera, susijusi su pagalba, šiek tiek paslėpė senas problemas, kurios neišnyks – konfliktus dėl praeities ir ekonominių interesų, įskaitant tuos, kurie susiję su būsima Ukrainos naryste ES“, – naujienų agentūrai AFP sakė Varšuvoje įsikūrusio analitinio centro ECFR vadovas Piotras Burasas.
„Savotiška išdavystė“
Pasak ekspertų, Ukraina nebelaiko Lenkijos strategine partnere ir dabar yra pakankamai pajėgi, kad galėtų tiesiogiai kalbėtis su ES vadovais.
„Ukrainai nebereikia, kad Varšuva kalbėtųsi su Briuseliu, Berlynu ar kitomis Europos sostinėmis, – sakė P. Burasas. – Kartais jos dalyvavimas (net) duoda priešingą rezultatą, nes Lenkijos pozicijos ES yra silpnos.“
Pasak saugumo ir gynybos eksperto Michalo Baranowskio (Michalo Baranovskio), Varšuvoje įsikūrusio „GMF East“ – analitinio centro „German Marshall Fund“ padalinio – vykdomojo direktoriaus, Varšuva neigiamai vertina šiuos pokyčius Kyjive.
„Kai kurie Lenkijos pareigūnai mano, kad tai buvo tarsi nepavykęs romanas. Jie tai laiko savotiška Kyjivo išdavyste“, – sakė jis AFP.
Anot jo, tai, kad abi pusės nesutaria viešai, taip pat yra didelė problema Jungtinėms Valstijoms, kurioms labai svarbu išlaikyti sąjungininkų vienybę.
„Vašingtono požiūriu, Lenkijos ir Ukrainos aljansas yra labai svarbus regiono saugumui“, – sakė M. Baranowskis.
Savo ruožtu M. Zaborowskis papildė, kad Lenkija praranda galimybę užmegzti strateginę partnerystę su Kyjivu, kuri, jo teigimu, visiems laikams pakeistų Europos saugumo situaciją.
„Po rinkimų gali būti per vėlu grįžti atgal, nes žala jau bus padaryta“, – sakė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kim Jong Unas žada tvirtą paramą Rusijos karui Ukrainoje
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas (Kim Čen Unas), susitikęs su Rusijos gynybos ministru, pažadėjo, kad jo šalis „nepaliaujamai rems“ Rusijos karą Ukrainoje, šeštadienį pranešė Pchenjano valstybinė ...
-
V. Zelenskis: NATO garantijos gali sustabdyti karštąjį karo etapą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį paragino NATO suteikti garantuotą apsaugą Kyjivo kontroliuojamoms Ukrainos dalims, kad būtų „sustabdytas karštasis karo etapas“. ...
-
Lapkričio 30-oji Lietuvoje ir pasaulyje1
Lapkričio 30-oji, šeštadienis, 48 savaitė. ...
-
Sakartvele tūkstančiai žmonių antrą dieną protestuoja prieš stojimo į ES proceso atidėjimą12
Sakartvele tūkstančiai žmonių penktadienį vėl mitinguoja po to, kai riaušių policija naktį panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas prieš demonstrantus, protestuojančius prieš vyriausybės sprendimą atidėti stojimo ...
-
„Angela, atleisk man“: V. Putinas neigia bandęs išgąsdinti A. Merkel savo šunimi16
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atsiprašė buvusios vokiečių kanclerės Angelos Merkel ir sakė, jog nebandė jos išgąsdinti, kai oficialaus susitikimo 2007-aisiais metu atsivedė savo augintinį labradorą. ...
-
Ryga užėmė ketvirtą vietą tarptautiniame kalėdinių mugių reitinge2
Latvijos sostinė užėmė ketvirtą vietą kalėdinių mugių reitinge „European Best Destinations 2024“, praneša Rygos investicijų ir turizmo agentūra. ...
-
JT ekspertas ragina Lenkiją sustiprinti LGBTQ asmenų apsaugą16
Jungtinių Tautų (JT) įgaliotas ekspertas penktadienį paragino Lenkijos valdžios institucijas skubiai pakeisti įstatymus, kad būtų galima apsaugoti LGBTQ bendruomenei priklausančius asmenis nuo diskriminacijos ir smurto, ir išreiškė apga...
-
Visame pasaulyje didėja darbo užmokestis3
Tarptautinė darbo organizacija (TDO) ketvirtadienį pranešė, kad 2023 m. darbo užmokestis visame pasaulyje padidėjo 1,8 proc., o pirmąjį šių metų pusmetį pakilo dar 2,7 proc. dėl stipraus pasaulinio atsigavimo po „Covid“ pan...
-
E. Macronas apžiūrėjo atnaujintą Paryžiaus Dievo Motinos katedrą2
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienį apžiūrėjo spindintį atkurtą Dievo Motinos katedros vidų ir sakė, kad darbininkai padarė tai, kas „neįmanoma“, kad užgydytų „tautos žaizdą“, atsivėrusią po 2019 met...
-
Vokietija ketina įsigyti keturis povandeninius laivus
Vokiečių gynybos ministras Borisas Pistorius nusprendė, kad Vokietijai reikia įsigyti keturis naujus povandeninius laivus, kurie padėtų laikytis NATO saugumo reikalavimų Europoje, penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis iš par...