Šešias savaites trunkančios pratybos „Steadfast Dart 2025“ Bulgarijoje, Rumunijoje ir Graikijoje vyksta artėjant trečiosiomsų Rusijos invazijos į Ukrainą metinėms. Pratybose dalyvauja apie 10 tūkst. karių iš devynių šalių ir tai yra didžiausia šiais metais planuojama NATO operacija.
JAV nedalyvaujant šiose pratybose, Europos šalys stengiasi užtikrinti didesnį karinį savarankiškumą, nes yra susirūpinusios dėl Donaldo Trumpo administracijos įsipareigojimų bendrai gynybai ir reikalavimų didinti Europos karines išlaidas.
Prezidentas D. Trumpas trečiadienį paskelbė ketinantis tiesiogiai derėtis su Rusija. JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas trečiadienį Briuselyje vykusiame pirmajame susitikime su kolegomis iš NATO pareiškė, kad Europos šalys turėtų smarkiai padidinti savo išlaidas gynybai ir prisiimti didžiąją finansavimo Ukrainai dalį.
Ketvirtadienį Graikijos ir Ispanijos jūrų pėstininkai vadovauja karinei demonstracijai – desantiniam puolimui netoli centrinės Graikijos Volo miesto – ir tai pirmasis plataus masto naujųjų NATO sąjungininkų reagavimo pajėgų dislokavimas.
Pernai liepą įsteigtos pajėgos yra NATO strateginė naujovė, skirta dislokuoti per 10 dienų, sujungiant įprastines pajėgas su kibernetinėmis ir kosminėmis technologijomis.
Vakarų šalių kariniai pareigūnai, numatantys ilgalaikę įtampą su Rusija ir prezidentu Vladimiru Putinu, kuri gali peržengti Ukrainos konflikto ribas, teigia, kad naujasis NATO pajėgumas tampa vis svarbesnis siekiant sustiprinti rytinį flangą.
„Dabar suprantame, kad pasaulis, kuris, kaip manėme, egzistavo, beveik išnyko, – šią savaitę Vašingtone vykusioje saugumo konferencijoje sakė Graikijos gynybos ministras Nikas Dendijas. – Šių iššūkių negali išspręsti atskiros valstybės, net tokia galinga valstybė kaip Jungtinės Valstijos.“
„Kad veiksmingai atgrasytume Putiną“
Šiuo metu vykstančiose pratybose dalyvauja devynių NATO narių, įskaitant regionines varžoves Graikiją ir Turkiją, pajėgos, dislokuojančios 17 karinių laivų, daugiau kaip 20 orlaivių ir daugiau kaip 1,5 tūkst. karinių transporto priemonių. Operacijai vadovauja Jungtinė Karalystė (JK), kuri per pratybas vadovauja visoms sausumos pajėgoms ir atsiuntė 2,6 tūkst. karių bei 730 karinių transporto priemonių.
„Pratybos „Steadfast Dart“ demonstruoja mūsų tvirtą įsipareigojimą NATO ir pabrėžia kertinį JK kaip lyderės vaidmenį Aljanse, – prieš pratybas sakė britų gynybos ministro pavaduotojas Luke'as Pollardas. – Artėjant trečiosioms Rusijos neteisėtos plataus masto invazijos į Ukrainą metinėms, turime toliau kartu stiprinti savo kolektyvinę gynybą, kad veiksmingai atgrasytume Putiną.“
Vasario 26-ąją pasibaigsiančiose pratybose daugiausia dėmesio skiriama greitojo dislokavimo scenarijams ir daugiaplanėms operacijoms, kuriose dalyvauja oro, sausumos, jūrų ir specialiosios pajėgos, taip NATO parodant, kad Aljansas keičia savo karinę laikyseną prie rytinių sienų.
Pratybose dalyvauja Bulgarija, Graikija, Italija, Rumunija, Turkija, Slovėnija, Ispanija, Prancūzija ir JK.
Šios savaitės pradžioje komunistų remiamos grupės surengė nedidelius protestus netoli centrinėje Graikijoje esančios mokymų teritorijos.
(be temos)
(be temos)