Moldovos valdančiosios Komunistų partijos kandidatei į prezidentus trečiadienį per parlamento posėdį dėl opozicijos boikoto nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad ji būtų paskirta į šį postą.
Už ministrės pirmininkės Zinaidos Greceanii kandidatūrą balsavo 60 įstatymų leidėjų.
Nepartinei Z.Greceanii, kuri yra lojali pasitraukiančiam valstybės vadovui Vladimirui Voroninui, pritrūko vos vieno balso, nes prezidentui paskirti būtinas trijų penktadalių parlamento narių pritarimas. Trys opozicinės partijos, kurios turi 41 vietą ir reikalauja naujų parlamento rinkimų, nedalyvavo balsavime.
V.Voroninas šaliai vadovavo dvi kadencijas ir nebegali balotiruotis trečiajam laikotarpiui. Praėjusią savaitę jis buvo išrinktas parlamento pirmininku, ir, pasak jo paties, sieks išsaugoti savo įtaką šalyje.
V.Voroninas pranešė, kad antras balsavimas prezidentui išrinkti bus surengtas kitą ketvirtadienį, gegužės 28 d.
Pagal konstituciją parlamentas turi būti paleistas, jeigu per du mėginimus neišrinks prezidento iki birželio 7 d.
Balandį studentų ir prorumuniškos opozicijos, kuri nesutinka su komunistų pergale parlamento rinkimuose, šalininkų akcijos baigėsi susirėmimais su policija ir parlamento ir prezidento administracijos pastatų nusiaubimu.
Antradienį Moldovos vyriausybė apkaltino Rumuniją siekiu ją aneksuoti ir paragino Europos Sąjungą imtis tarpininkės vaidmens, kad būtų pažabota "agresyvi Bukarešto politika".
"Po Moldovos nepriklausomybės paskelbimo Rumunijos lyderiai ne kartą nedviprasmiškai kalbėjo apie neišvengiamą Moldovos prijungimą prie Rumunijos..., dviejų valstybių susijungimą kaip vienintelę europinę perspektyvą Moldovai", - teigiama Moldovos vyriausybės paskelbtame pareiškime.
Tarp argumentų, kuriuos minėtame pareiškime nurodo Moldova, yra Rumunijos atsisakymas ratifikuoti Moldovos ir Rumunijos sienos sutartį bei Bukarešto sprendimas masiškai suteikti Rumunijos pilietybę moldavams.
"Dvišaliai santykiai taip pablogėjo, kad ES, kurios narė yra Rumunija, nebegali ilgiau to ignoruoti", - teigiama pareiškime.
Dauguma dabartinės Moldovos teritorijos priklausė Rumunijai, kol ją 1940 metais aneksavo buvusi Sovietų Sąjunga. 1991-aisiais Moldova tapo nepriklausoma valstybe.
Naujausi komentarai