Mokytojas prieš vaistų milžinę Pereiti į pagrindinį turinį

Mokytojas prieš vaistų milžinę

2012-07-14 23:59
Mokytojas prieš vaistų milžinę
Mokytojas prieš vaistų milžinę / AFP nuotr.

Su šlapimo pūsle išorėje ir be penio gimęs vokietis stojo į kovą prieš farmacijos milžinę. Teismo procesą akylai stebi tūkstančiai kitų galimų aukų.

Istorija kartojasi

Šis produktas iki šiol parduodamas vaistinėse. Pavadinimai gali būti kiti, kiekiai – sumažinti, bet medžiaga yra ta pati. Ant teisiamųjų suolo Berlyne – vaistas "Duogynon". Jeigu ieškovai sako tiesą, būtent jis yra kaltas dėl to, kad žmonės gimsta be šlapimo pūslių bei genitalijų ir deformuotomis galūnėmis.

Šis vaistas gali tapti antruoju talidomidu, kurį sukūrė Vokietijos farmacijos bendrovė "Grünenthal" ir kurį vartojusios moterys praėjusio amžiaus viduryje susilaukdavo apsigimusių vaikų.

"Duogynon", pardavinėtas ne vieną dešimtmetį, irgi buvo skiriamas nėščioms moterims. Dabar Berlyne vykstantis teismas atrodo labai panašiai į procesus dėl talidomido: suluošinti žmonės išsirikiavę į eilę stoja į kovą su milžiniška farmacijos bendrove, lyg Dovydas prieš Galijotą.

Atliko trylika operacijų

Bet "Duogynon" istorija rutuliojasi kiek kitaip. Vokietijos įstatymai nenumato kolektyvinių ieškinių, todėl ši byla tapo asmeninė. Tai yra kova tarp 35 metų pradinės mokyklos mokytojo Andre Sommerio ir farmacijos milžinės "Bayer", kuriai priklauso bendrovė "Schering", prieš keletą dešimtmečių pardavinėjusi "Duogynon" Vokietijoje ir kitose šalyse.

A.Sommerio motina 1975-aisiais, kai buvo nėščia, vartojo šį hormoninį vaistą, skirtą ginekologo. Kai gimė jos sūnus Andre, mažos Bavarijos ligoninės gydytojai buvo priblokšti. Kūdikio šlapimo pūslė kabojo išorėje, o penio vietoje nebuvo nieko.

Per pirmus ketverius gyvenimo metus A.Sommeriui buvo atliktos devynios operacijos. Po tryliktosios, atliktos prieš septynerius metus, jis jau turi dirbtinius šlapimtakius, bet iki šiol yra priverstas nešiotis šlapimo maišelį.

Sulaukė tūkstančių laiškų

Kai A.Sommerio motina vartojo "Duogynon", tai buvo naujoviškas preparatas, leidžiantis moterims pasitikrinti, ar jos yra nėščios. Vartodama piliules A.Sommerio motina patirdavo pilvo skausmų, padaugėdavo išskyrų. Po aštuonių mėnesių jos sūnus gimė suluošintas.

"Mano motina iš karto susiejo tai su šiuo preparatu ir iki šiol kaltina save dėl mano invalidumo", – sakė A.Sommeris.

Prieš trejus metus tėvai parodė jam laikraščių iškarpas, kurias surinko per 20 metų. Šimtai straipsnių buvo skirti preparatui "Duogynon" ir gausybei istorijų apie apsigimimus.

Prieš dvejus metus A.Sommeris pateikė ieškinį bendrovei "Bayer", norėdamas susipažinti su jos vidaus dokumentais, kurie galėtų atsakyti į jam rūpimus klausimus. Teismas ieškinį atmetė, bet ši istorija sulaukė didelio atgarsio. Nuo to laiko vokietis gavo 5,2 tūkst. elektroninių laiškų iš motinų, kurių vaikai gimė suluošinti, kurios patyrė persileidimą arba naudojo "Duogynon" abortams.

"Atsakau į visus iki vieno laiškus, – sakė A.Sommeris. – Bandau išsiaiškinti, kas nutiko mano tėvams, ir padėti tašką tam, kas dešimtmečiais persekiojo mano motiną."

Dokumentai atskleidė abejones

Antroji A.Sommerio byla yra bandomoji ir pavyzdinė. Jeigu jam pasiseks, nemažas skaičius kitų žmonių galės teikti savo ieškinius.

"Mes norime sužinoti tiesą ir gauti kompensacijas, – aiškino A.Sommeris. – Bet ne pinigai yra svarbiausia. Aš labiau noriu išsiaiškinti, kas tada nutiko, kaip ir kodėl tai man galėjo nutikti. Ką žmonės, dirbę "Schering" aštuntajame dešimtmetyje, žinojo apie "Duogynon" pašalinį poveikį? Kokios konkrečiai buvo problemos ir kodėl "Schering" nepaisė jų ir neišėmė šio preparato iš prekybos?"

Kai kurie dokumentai jau ištraukti į dienos šviesą. Jie rodo, kad bendrovės padalinio Didžiojoje Britanijoje darbuotojai įspėjo Vokietijos kolegas ir netgi rekomendavo išimti preparatą iš prekybos. Vienas buvęs darbuotojas sutiko liudyti A.Sommerio byloje ir papasakoti apie tuo metu sklandžiusias abejones.


"Duogynon"

Septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose gydytojai moterims, kurios įtarė, kad yra nėščios, skirdavo hormoninį preparatą "Duogynon". Jo sudėtyje esantys estrogenai ir gestagenai, kuriuos gamina ir pats moters kūnas ir kurie iki šiol naudojami kontraceptinėms tabletėms, per 4–6 dienas paskatindavo menstruacijas, jeigu moteris nebūdavo nėščia.

"Jeigu per 4–6 dienas neprasideda kraujavimas, tai yra nėštumo ženklas", – teigiama produkto aprašyme.

Laikui bėgant "Duogynon" pakeitė kiti, greičiau ir paprasčiau naudojami, nėštumo testai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų