Mirė popiežius Pranciškus. Kas laukia toliau? Pereiti į pagrindinį turinį

Mirė popiežius Pranciškus. Kas laukia toliau?

2025-04-21 12:33

Pasirodžius žiniai apie sunkiai sirgusio 88-erių popiežiaus Pranciškaus mirtį, Katalikų Bažnyčia nebeturi vadovo. Kaip bus laidojamas anapilin iškeliavęs ligšiolinis pontifikas ir kas laukia toliau – kaip bus renkamas naujas popiežius?

Kaip rašo „Politico“, Pranciškus, kurį pastaraisiais metais kamavo sveikatos problemos, pernai patvirtino planus surengti supaprastintas jo laidotuves, susilaikant nuo kai kurių paslaptingesnių apeigų ir ritualų, inicijuojamų mirus popiežiui.

Pranciškaus mirtis duoda pradžią atidžiai surežisuotai įvykių serijai, ištobulintai bėgant šimtmečiams ir mirus šimtams popiežių. Kai kurių Vatikano tradicijų šaknys siekia dar senovės Romos laikus. Šio spektaklio pabaigoje per įtemptus rinkimus bus išrinktas naujas Katalikų Bažnyčios vadovas – kontroliuoti šią instituciją, kuri visame pasaulyje turi milijardą pasekėjų, siekia progresyvūs ir konservatyvūs kardinolai.

Mirtis

Užduotis patvirtinti popiežiaus mirtį pagal tradicijas tenka kamerlengui (aukšto rango Vatikano pareigūnui). Šį postą šiuo metu užima Airijoje gimęs kardinolas Kevinas Farrellas. Jei tradicija išliks, būtent K. Farrellas privačioje koplyčioje aplankys popiežiaus Pranciškaus kūną ir ištars jo vardą, kad jį pažadintų. Šiais laikais tai yra tik apeiga, nes gydytojai bus patvirtinę pontifiko mirtį standartinėmis medicininėmis priemonėmis.

Kai pontifikas nesureaguoja, vadovaujantis tradicijomis, sugadinamas arba sunaikinamas jo Žvejo žiedas, kuriuo antspauduojami oficialūs popiežiaus dokumentai. Tai žymi jo pontifikato pabaigą. Kamerlengas informuoja Kardinolų kolegiją – aukštų Bažnyčios pareigūnų valdymo organą – kad popiežius mirė, o apie jo mirtį vėliau paskelbiama ir pasauliui, žiniasklaidai išplatinant Vatikano pareiškimą.

Gedulo laikotarpis

Po popiežiaus mirties prasidės devynių dienų gedulo laikotarpis. Tai iš pradžių buvo senovės romėnų paprotys. Italija paprastai taip pat paskelbia nacionalinį gedulą.

Jo kūnas bus palaimintas, aprengtas popiežiaus drabužiais ir paguldytas Šv. Petro bazilikoje, kur rikiuosis šimtai tūkstančių žmonių, įskaitant aukšto rango užsienio pareigūnus ir pasaulio lyderius, norinčių atiduoti pagarbą. Praeityje popiežiaus palaikai buvo užkeliami ant paaukštintos pakylos, tačiau pagal supaprastintas Pranciškaus laidotuvių apeigas jis gulės atvirame karste be tokios pompastikos.

Istoriškai popiežiai neretai buvo balzamuojami, o kai kurių pontifikų organai prieš laidotuves būdavo pašalinami – vienoje bažnyčioje netoli Trevi fontano Romoje marmurinėse urnose kaip šventos relikvijos saugomos daugiau nei 20-ies popiežių širdys, tačiau ši praktika nebėra tokia populiari.

Kai popiežius Pranciškus bus pašarvotas, Šv. Petro bazilikoje ir visame katalikų pasaulyje kasdien bus rengiamos pamaldos ir mišios. Tuo tarpu Vatikane prasidės pereinamasis laikotarpis, vadinamas sede vacante („sostas tuščias“), kurio metu vadovavimas Bažnyčiai laikinai perduodamas Kardinolų kolegijai, tačiau nebus galima priimti jokių svarbių sprendimų, kol nebus išrinktas naujas popiežius.

Laidotuvės

Popiežiaus laidotuvės greičiausiai bus rengiamos Šv. Petro aikštėje praėjus 4–6 dienoms po jo mirties. Joms vadovaus Kardinolų kolegijos dekanas. Šias pareigas šiuo metu eina 91-erių italas Giovanni Battista Re.

Pagal tradicijas popiežius tuomet palaidojamas kriptose po Šv. Petro bazilika. Ten palaidota beveik 100 popiežių, įskaitant Pranciškaus pirmtaką popiežių Benediktą XVI, kuris 2013 m. atsistatydino ir 2022-aisiais mirė. Tačiau Pranciškus per interviu 2023 m. buvo sakęs, kad kaip savo amžinojo poilsio vietą pasirinko Didžiąją Švč. Marijos baziliką Romoje – vieną iš jo mėgstamiausių ir dažniausiai lankomų bažnyčių, tad jis taptų pirmuoju popiežiumi per šimtmetį, palaidotu už Vatikano ribų.

Praeityje popiežiai buvo laidojami trijuose vienas į kitą sudėtuose karstuose, pagamintuose iš kipariso, cinko ir guobos, tačiau Pranciškus nurodė jį laidoti tik viename karste, pagamintame iš cinko ir medienos.

Kai buvo laidojamas Benediktas XVI, į jo karstą dar buvo įdėtos jo valdymo metu nukaldintos monetos, taip pat metalinis vamzdelis, kurio viduje yra suvyniotas popieriaus ritinys – 1 000 žodžių dokumentas, atpasakojantis jo gyvenimą ir valdymo laikotarpį. Tikėtina, kad Pranciškus taip pat bus palaidotas su tokiu dokumentu, kuriame nuguls jo unikalaus pontifikato detalės.

Rinkimai

Praėjus dviem–trims savaitėms po popiežiaus laidotuvių Kardinolų kolegija susirinks Siksto koplyčioje, kad surengtų konklavą – paslaptingą naujo popiežiaus išrinkimo procesą. Teoriškai bet kuris pakrikštytas vyras Romos katalikas gali pretenduoti į popiežiaus pareigas, tačiau pastaruosius 700 metų popiežius visada buvo išrinktas iš Kardinolų kolegijos.

Didžioji dauguma iš 266 per visą istoriją išrinktų pontifikų buvo europiečiai. Argentinoje gimęs Popiežius Pranciškus, kurio tikrasis vardas – Jorge Mario Bergoglio, buvo pirmasis pontifikas per 1 300 metų, kuris nėra europietis.

Skirtingai, nei įprastuose politiniuose procesuose, kandidatai į popiežius nerengia jokių atvirų kampanijų. Vatikano stebėtojai yra apibūdinę kardinolus, turinčius gerus šansus tapti popiežiumi, kaip papabile – „galinčiais būti popiežiumi“.

Rinkimų dieną Siksto koplyčia yra uždaroma, o kardinolai, kurie yra davę slaptumo priesaiką, užrakinami viduje. Balsuoti gali tik jaunesni nei 80 metų kardinolai. Už norimą kandidatą balsuos maždaug 120 kardinolų, jie užrašys vardą ant balsalapio ir įmes jį į taurę ant altoriaus.

Jei nė vienas kandidatas negaus dviejų trečdalių balsų, bus rengiamas dar vienas balsavimo turas. Per dieną gali įvykti iki keturių tokių turų. Konklava, kurios metu 2013 m. buvo išrinktas popiežius Pranciškus, truko apie 24 valandas ir prireikė penkių turų, tačiau šis procesas gali trukti ir dar ilgiau. Konklava 13 amžiuje užtruko apie trejus metus, o dar viena 18-ajame amžiuje truko keturis mėnesius.

Kai balsalapiai suskaičiuojami, jie sudeginami krosnyje Siksto koplyčioje, kurią iš anksto įrengia Vatikano ugniagesiai. Antroje krosnyje deginamas chemikalas, kuriuo per kaminą išoriniam pasauliui pasiunčiamas dūmų signalas: juodi dūmai reiškia, kad naujas popiežius nebuvo išrinktas, o balti dūmai liudija, jog popiežius buvo išrinktas.

Naujasis popiežius

Kai išrenkamas naujas popiežius, Kardinolų kolegijos atstovas iš pagrindinio Šv. Petro bazilikos balkono perskaito habemus papam pranešimą („Turime popiežių“). Tuomet naujai išrinktas popiežius, jau pasirinkęs vardą, kuriuo dažniausiai pagerbiamas šventasis arba pirmtakas, ir apsirengęs baltą sutaną pasirodo balkone ir pirmą kartą kreipiasi į visuomenę. Visa tai reiškia, kad katalikų pasaulis turi naują lyderį.

Popiežius, kuris nustato Bažnyčios mokymus ir moralės principus, taip pat turi didelę diplomatinę ir politinę įtaką pasaulio politikoje. Jis atlieka tarpininko vaidmenį pasauliniuose konfliktuose ir vadovauja humanitarinėms iniciatyvoms.

Dauguma popiežių tarnauja iki pat mirties. Popiežius Benediktas XVI, kuris 2013 m., būdamas 85-erių, atsistatydino dėl prastėjančios sveikatos, tapo pirmuoju pasitraukusiu popiežiumi per 600 metų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
:/

Išrinks kita.
2
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų