Maskva prie Temzės, Londongradas ar Mažoji Rusija – kad ir kaip būtų vadinama, Didžiosios Britanijos sostinė virto rojumi rusų magnatams ir jų nesuskaičiuojamiems turtams.
Rusiškai prabilo ir meras
Didžiosios Britanijos sostinėje gyvena maždaug 400 tūkst. rusų, ir daugelis jų turi septynženkles pajamas. Verslininkai, bankininkai, politikai ir lobistai – jie gyvena prabangiausiuose Londono rajonuose, tokiuose kaip Kensingtonas, Čelsis, Belgravija ir Meifeiras. Ne veltui Anglijos aristokratijos simbolis Itono aikštė jau vadinama Raudonąja aikšte.
Rusijos turtuolių vaikai Londone įgyja išsilavinimą, o žmonos domisi menais. Geriausiose parduotuvėse – nuo "Harrods" iki "Selfridges", – be kitų kalbų, girdėti ir rusiška šneka. Prie stačiatikių cerkvės Enismor Gardense sekmadieniais išsirikiuoja ilga ferarių ir mersedesų procesija.
Netgi Londono meras Borisas Johnsonas, šį mėnesį kviesdamas dalyvauti sostinės Užgavėnių renginių maratone, prabilo rusiškai: "Sveiki, draugai! Aš Borisas Johnsonas – Londono meras. Kaip gerai!"
Tuomet jis angliškai pakvietė visus paskanauti blynų geriausiame pasaulio mieste "su visa pagarba Sankt Peterburgui bei Maskvai" ir išgerti, bet saikingai ir ne metropolitene. Tuomet jis pridūrė, kad nekantraudamas laukia Sočio olimpiados, ir pabaigė rusišku posakiu: "Užgavėnės šėlsta, pavasarį sutinka – žiemą palydi."
Nuo 2008 m. rengiamos ir stambiausiu rusiškos kultūros festivaliu užsienyje tapusios "Užgavėnės Londone" pirmiausia buvo skirtos rusiškajai sostinės publikai, išsiilgusiai gimtojo folkloro, blynų, muzikos ir linksmybių.
Geriausia vieta pinigams laikyti
Po Sovietų Sąjungos griūties ir korupcija persmelktos plačios privatizacijos į Didžiąją Britaniją iš Rytų plūstelėjo turtuoliai, o per Kipro bei Gibraltaro mokesčių rojus – ir milžiniški, bet įtartinos kilmės pinigai. Londonas rusams atrodė svetingesnis negu Paryžius, artesnis bei kosmopolitiškesnis negu Niujorkas ir labiau gerbiantis įstatymus negu Maskva. Rusai atrado, kad britų bankai džiaugiasi galėdami tvarkyti jų pinigus, teismai noriai klausosi jų bylų, o Didžiosios Britanijos mokesčių įstatymai užtikrina, kad niekas neužduoda jokių klausimų apie jų užsienio investicijas.
"Niekas nereikalauja iš šių vaikinų jokios atskaitomybės – policija jų tiesiog netikrina, – sakė Markas Hollingsworthas, knygos apie rusų invaziją "Londongradas" bendraautoris. – Jiems Londonas atrodo saugiausia, teisingiausia ir sąžiningiausia vieta pinigams laikyti, ir teisėjai niekada neįvykdys jų ekstradicijos."
Kas jie, tie Rusijos oligarchai? Vienas tokių buvo Borisas Berezovskis, mirtinas prezidento Vladimiro Putino priešas, praturtėjęs praėjusio amžiaus paskutiniame dešimtmetyje po Sovietų Sąjungos griūties. Iš pradžių jis ėjo aukštas pareigas Kremliuje ir palaikė V.Putino kilimą į valdžios olimpą, bet galiausiai pasijuto išduotas ir, nenorėdamas sulaukti buvusio naftos magnato Michailo Chodorkovskio likimo, pabėgo bei pasiprašė politinio prieglobsčio Didžiojoje Britanijoje.
Kai B.Berezovskis 2001 m. atsidūrė Londone, jo turtai buvo vertinami maždaug 3 mlrd. svarų sterlingų. Magnatas taškė juos neskaičiuodamas, po milijoną per savaitę. Už 4,5 mln. svarų sterlingų įsigijęs apartamentus prestižinėje Belgreivo aikštėje, jis įsitaisė neperšaunamas stebėjimo kameras, įėjimo pagal pirštų atspaudus sistemą, lazerinę signalizaciją ir dūmines bombas. Televizoriai kabojo visur, net ant vonios sienų, o elektroninė sistema pati atpažindavo šeimininkų mėgstamą muziką bei televizijos laidas.
Apetitas augo bevalgant. Vėliau B.Berezovskis įsigijo dvarą "Hascombe Court" Sario grafystėje už 10 mln. svarų sterlingų ir "Wentworth Park", kuris atsiėjo 23 mln.
Didžiulė jachta, asmeninis lėktuvas, tarnų armija – net visa ši prabanga nepapurtė B.Berezovskiui kišenės taip, kaip ilgas nesėkmingas bylinėjimasis su buvusiu partneriu Romanu Abramovičiumi ir šimtus milijonų kainavusios skyrybos su antrąja žmona Galina Bešarova. Gyvenimą oligarchas baigė beveik be skatiko ir įklimpęs į skolas, o iš būrio apsaugininkų liko tik vienas, kuris ir rado jį negyvą vonioje.
Mėgsta pasipuikuoti
"Rusai yra įpročio sutvėrimai, – aiškino "Londongrado" bendraautoris M.Hollingsworthas. – Kai B.Berezovskis nusipirko apartamentus Belgreivo aikštėje, R.Abramovičius nusipirko panašius netoli, Loundeso aikštėje. Jie tarsi gaujų vadai mokyklos kieme, mėgstantys pasipuikuoti: "Mano namas didesnis už taviškį."
Buvęs Čiukotkos gubernatorius R.Abramovičius taip pat susikrovė turtus Boriso Jelcino prezidentavimo laikais. Oligarchui priklauso Londono futbolo klubas "Chelsea", jis turi prabangių apartamentų, namų, vilų, pilių, jachtų ir lėktuvų. Bet, skirtingai nei B.Berezovskis, jis neužduoda principingų klausimų, todėl jaučiasi laisvas ir saugus. Jo turtai vertinami 10 mlrd. eurų.
R.Abramovičiaus flotilijos brangakmenis "Eclipse" – ilgiausia pasaulyje jachta, dėl savo dydžio ne visada galinti prisišvartuoti viename ar kitame uoste. Kai 2011 m. atvyko į Veneciją, ji sukėlė didžiulį pasipiktinimą, nes visiškai užgožė vaizdą į Šv. Morkaus įlanką.
Be 500 kv. metrų ploto "Admirolo kajutės" su scena ir rojaliu, keliolikos liukso klasės apartamentų, gimnastikos salės su sauna, 16 m ilgio baseino ir kino teatro, 162 m ilgio ir 800 mln. dolerių vertės jachtoje įrengti neperšaunami stiklai, mažas povandeninis laivas, dvi sraigtasparnių aikštelės ir angarai, raketų atakos įspėjimo sistema bei vadinamoji apsauga nuo paparacių – jutikliai ir lazeriai, blokuojantys išorės filmavimą šiuolaikine vaizdo aparatūra.
JAV žurnalas "Forbes" suskaičiavo, kad daugiausia pinigų R.Abramovičius leidžia poilsiui. Slidinėjimas Prancūzijoje ir Šveicarijoje jam atsieina po 50 tūkst. dolerių per savaitę, liukso klasės vilos Prancūzijos Sen Tropezo kurorte nuoma – nuo 25 iki 70 mln. dolerių.
Per visą pasaulį nuskambėjo R.Abramovičiaus 2012-ųjų Naujametis vakarėlis jo asmeniniame rojaus kampelyje – 28 ha dvare Karibų jūros Šv. Baltramiejaus saloje. Renginyje dalyvavo 400 žvaigždžių ir turtuolių, tarp jų – žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas, muzikos verslo ryklys Russellas Simmonsas, kino prodiuseris Harvey Weinsteinas, "Žvaigždžių karų" kūrėjas George’as Lucasas bei roko žvaigždė Bon Jovi.
Aukso gysla
Londone įsikūrusių Rusijos oligarchų sąrašas labai ilgas: Vladimiras Potaninas, Vladimiras Gusinskis, Andrejus Borodinas, įsigijęs brangiausią Didžiosios Britanijos namą "Park Place", ir kiti. Visi jie turi nemenką svorį, ir juos sieja vienas dalykas: buvimas Londone garantuoja jų asmeninių turtų saugumą. Kadangi jie negyvena Rusijoje ir tiesiogiai nesikiša į politiką, tikimybė, kad Kremlius bandys su jais susidoroti, yra minimali.
Užuot konfliktavę su Kremliumi, Rusijos turtuoliai Didžiojoje Britanijoje aiškinasi santykius tarpusavyje. Britų žiniasklaida rašė, kad 60 proc. Londono aukštojo teismo nagrinėjamų bylų sudaro išeivių iš Rusijos ir Rytų Europos ieškiniai.
Turtingi rusai yra aukso gysla britų advokatams, taip pat nekilnojamojo turto agentams.
"Jie yra pagrindiniai šios rinkos varikliai", – laikraščiui "The Financial Times" pripažino nekilnojamojo turto bendrovės "Savills" filialo Sent Džordžes Hile vadovas Simonas Ashwellas. 100 iš 430 namų šiame vadinamajame britiškajame Beverli Hilse Sario grafystėje priklauso rusams.
Rusų antplūdis padeda klestėti vietos verslui, nes jiems reikia gausybės aptarnaujančio personalo – nuo virėjų ir namų tvarkytojų iki vairuotojų ir asmeninių asistentų. Virtinė Rusijos piliečių mirčių neaiškiomis aplinkybėmis ir baimė tapti nusikaltėlių aukomis taip pat sukūrė didelį saugumo verslą, kuriame dažnai darbuojasi buvę Didžiosios Britanijos ginkluotųjų pajėgų kariai.
Naujausi komentarai