- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusų gynybos ministras Sergejus Šoigu ir baltarusių gynybos ministras Viktaras Chreninas pasirašė dokumentus dėl Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimo Baltarusijoje.
Apie tai ketvirtadienį platformoje „Telegram“ pranešė Baltarusijos gynybos ministerija.
Ministrai susitiko Minske ir aptarė karinę ir politinę padėtį bei karinio ir techninio bendradarbiavimo klausimus, sakoma pranešime.
Jame pažymima, kad susitikimo metu S. Šoigu ir V. Chreninas pasirašė dokumentus, kuriais apibrėžiama Rusijos nestrateginių branduolinių ginklų laikymo specialioje saugykloje Baltarusijoje tvarka.
Anksčiau šiais metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva planuoja dalį savo taktinių branduolinių ginklų dislokuoti Baltarusijoje. Tai buvo dar vienas Kremliaus šeimininko bandymas pasitelkti branduolinius grasinimus, kad atgrasytų Vakarus nuo paramos Ukrainai.
Rusija su Baltarusija yra sudariusi „sąjunginės valstybės“ susitarimą, kuriame numatyti glaudūs politiniai, ekonominiai ir kariniai ryšiai. Pernai vasarį Rusijos kariai pasinaudojo ir Baltarusijos teritorija, kad įžengtų į Ukrainą iš šiaurės. Jų ir toliau tebėra Baltarusijoje.
Balandžio viduryje Baltarusijos karinių oro pajėgų įgulos baigė taktinių branduolinių ginklų naudojimo mokymus pagal Rusijos planą dislokuoti šiuos ginklus savo sąjungininkės Baltarusijos teritorijoje, tęsiantis karui kaimyninėje Ukrainoje.
Rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimas Baltarusijoje priartintų juos prie potencialių taikinių Ukrainoje ir NATO narių Rytų ir Vidurio Europoje. Baltarusija turi 1 250 km sieną su NATO narėmis Latvija, Lietuva ir Lenkija.
Tokie ginklai skirti naikinti priešo karius mūšio lauke. Jų veikimo nuotolis palyginti nedidelis, o galia daug mažesnė, palyginti su branduolinėmis galvutėmis, kokias gali nešti tolimojo nuotolio strateginės raketos, galinčios sunaikinti ištisus miestus.
„Atsakas nedraugiškoms šalims“
„Nestrateginių branduolinių ginklų dislokavimas yra veiksmingas atsakas į agresyvią mums nedraugiškų šalių politiką“, – sakė V. Chreninas per susitikimą su S. Šoigu.
„Itin didelio grėsmių prie Rusijos ir Baltarusijos vakarinių sienų paaštrėjimo kontekste priimtas sprendimas imtis atsakomųjų priemonių karinėje branduolinėje sferoje“, – pridūrė S. Šoigu.
Kada minimi ginklai bus dislokuoti Baltarusijoje, neskelbiama.
V. Putinas yra sakęs, kad taktinių branduolinių ginklų saugyklos Baltarusijoje bus baigtos statyti iki liepos 1 dienos. Rusija taip pat padėjo modernizuoti Baltarusijos karinius lėktuvus, kad jie būtų pritaikyti gabenti branduolinius ginklus, ir aprūpino šalį trumpojo nuotolio raketomis „Iskander“, kurios gali nešti branduolinę galvutę.
V. Putinas pabrėžė, kad Rusija ir toliau kontroliuos bet kokius Baltarusijoje dislokuotus branduolinius ginklus, kaip JAV kontroliuoja savo taktinius branduolinius ginklus NATO sąjungininkių teritorijoje.
Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka užsiminė, kad dalis Rusijos strateginių branduolinių ginklų kartu su dalimi Maskvos taktinio branduolinio arsenalo gali būti dislokuoti Baltarusijoje.
V. Chreninas taip pat paskelbė planus „sukurti Rusijos ir Baltarusijos karių regioninės grupuotės kovinį potencialą“, įskaitant raketų sistemos „Iskander-M“ ir priešlėktuvinės raketų sistemos S-400 perdavimą Minskui.
„Pakenks Ukrainos ir Europos saugumui“
Lietuvoje gyvenanti baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pasmerkė Maskvos ir Minsko susitarimą.
„Privalome viską padaryti, kad sutrukdytume Putino planui dislokuoti Baltarusijoje branduolinių ginklų, nes tai užtikrins Rusijos kontrolę Baltarusijoje daugeliui metų, – naujienų agentūrai AP sakė S. Cichanouskaja. – Tai dar labiau pakenks Ukrainos ir visos Europos saugumui.“
Nepriklausomas baltarusių karinis analitikas Aliaksandras Alesinas sakė, kad Šaltojo karo laikais Baltarusijoje buvo laikoma maždaug du trečdaliai Rusijos vidutinio nuotolio raketų su branduolinėmis galvutėmis arsenalo. Pasak jo, Baltarusijoje yra dešimtys sovietinių laikų saugyklų, kur vis dar galima laikyti tokius ginklus.
Sovietų branduoliniai ginklai, kurie buvo dislokuoti Baltarusijoje, Ukrainoje ir Kazachstane, 1991 metais subyrėjus Sovietų Sąjungai pagal susitarimą, kuriam tarpininkavo JAV, buvo perkelti į Rusiją.
„Dokumentai dėl branduolinių ginklų sugrąžinimo Minske įžūliai pasirašyti kaip tik tuo metu, kai Ukraina paskelbė apie kontrpuolimą, o Vakarų šalys perduoda ginklų Kyjivui“, – AP sakė A. Alesinas.
„Šis baltarusių branduolinis balkonas turėtų sugadinti nuotaiką politikams Vakaruose, nes branduolinės raketos gali aprėpti Ukrainą, visą Lenkiją, Baltijos valstybes ir Vokietijos dalis“, – sakė jis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Baltieji rūmai: J. Bidenas pasirašė įstatymo projektą dėl skolos „lubų“
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) šeštadienį pasirašė įstatymo projektą dėl šalies skolos „lubų“ padidinimo, kurį Kongresas priėmė po kelias savaites trukusių ginčų, ir taip išvengė katastro...
-
Kirgizijos prezidentas teigia, kad yra pasirengęs bendradarbiauti su Europos Sąjunga2
Kirgizijos prezidentas šeštadienį pareiškė, kad jo šalis yra pasirengusi bendradarbiauti su Europos Sąjunga, kuri tikisi užmegzti glaudesnius ryšius su regionu, kurį Rusija laiko savo įtakos sfera. ...
-
175 šalys nusprendė iki metų pabaigos visuomenei pristatyti kovos su plastiko tarša planą1
Prancūzijos sostinėje susirinkusių 175 valstybių atstovai po penkias dienas trukusių įtemptų derybų nusprendė, kad iki lapkričio pabaigos pasaulis turėtų susipažinti su pirmuoju labai lauktos ir reikalingos tarptautinės sutarties dėl kovos su pl...
-
JAV: derybos su Kinija yra būtinos siekiant sumažinti konflikto tikimybę3
Jungtinių Valstijų ir Kinijos dialogas yra labai svarbus, kad būtų išvengta nesusipratimų, galinčių sukelti konfliktą, šeštadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) po to, kai Pekinas atmet...
-
J. Bidenas ketina pasirašyti įstatymo projektą dėl JAV skolos „lubų“5
JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė, kad šeštadienį pasirašys įstatymo projektą, kuriuo šalies skolinimosi įgaliojimai pratęsiami iki 2024-ųjų. ...
-
Britų karalius Charlesas III atvyko į Rumuniją pirmojo vizito po karūnavimo1
Rumunijos prezidento rūmuose Bukarešte su karinėmis iškilmėmis penktadienį buvo priimtas Didžiosios Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III), kuris pradėjo savo asmeninį vizitą šioje Rytų Europos šalyje. ...
-
Sunkūs laikai suartino Rusiją ir Kubą1
Dėl invazijos į Ukrainą Maskvai tampant vis labiau izoliuotai pasaulinėje arenoje, Rusija pirmą kartą nuo Sovietų Sąjungos griūties pradėjo rodyti didelį dėmesį Kubai. ...
-
Naujasis Latvijos prezidentas: diplomatas, nebijantis aštrių žodžių14
Naujuoju Latvijos prezidentu išrinktas Edgaras Rinkevičius žada padaryti viską, kas nuo jo priklauso, kad Latvija klestėtų ir būtų saugi. ...
-
Lenkijos prezidentas A. Duda siūlo skubius įstatymo dėl Rusijos įtakos pakeitimus4
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) penktadienį pasiūlė skubius įstatymo, kuriuo būtų sukurta nauja institucija, tirianti Rusijos įtaką Lenkijoje, pakeitimus. ...
-
A. Blinkenas: karas Ukrainoje – strateginė nesėkmė Rusijai
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) penktadienį invaziją į Ukrainą pavadino strategine nesėkme Rusijai ir atkreipė dėmesį į Vakarų vienybę bei Maskvos praradimus. ...