A. Lukašenka: belaisvių neimsime

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka penktadienį nurodė savo saugumo vadovams imtis griežtų veiksmų prieš protestuotojus ir „nieko neimti į nelaisvę“, skelbdamas kol kas grėsmingiausią perspėjimą nuo demonstracijų pradžios po rugpjūtį įvykusių ginčijamų valstybės vadovo rinkimų.

Demonstracijos Baltarusijoje vyksta nuo rugpjūčio 9 dienos rinkimų, kuriuose pergalę oficialiai iškovojo 66 metų autoritarinis šalies lyderis. Opozicija ir Vakarai tvirtina, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

Rusijos palaikymo padrąsintas A. Lukašenka atsisako atsistatydinti, nepaisant nuolatinių jo atsistatydinimo ir naujų rinkimų reikalaujančių baltarusių protesto akcijų.

Susitikime su naujaisiais saugumo vadovais po išvakarėse atliktos pertvarkos A. Lukašenka sakė, kad atėjo laikas griežtai tvarkytis su protestuotojais.

„Mes į nelaisvę nieko neimsime. Jeigu kas nors palies pareigūną – jau kalbėjausi su generolais – jis turėtų likti mažų mažiausiai be rankų“, – pareiškė autoritarinis lyderis.

„Štai taip. Mes neturime kur trauktis ir neketiname trauktis“, – patikino jis.

„Mes kentėme. Iš karto nurodžiau: esama raudonų linijų. Ir, neduok dieve, kas nors jas peržengs. Jie [demonstrantai] jas peržengė daugeliu krypčių... Todėl tie, kas šiandien išeina ant geležinkelių, kas kabina fašistines vėliavas ant elektros tinklų laidų – žodžiu, tie, kas šiandien bando sugriauti, destabilizuoti valstybės infrastruktūrą, privalo žinoti: nuo šios dienos, ypač piliečių butuose, kur jie slepiasi, mes nieko į nelaisvę neimsime“, – perspėjo A. Lukašenka.

Tris mėnesius nesiliaujant protestams kiekvieną savaitgalį į gatves protestuoti išeina tūkstančiai žmonių. Kita demonstracija yra numatyta sekmadienį.

Po pirmųjų jėgos struktūrų susidorojimų su protestuotojais, per kuriuos buvo sulaikyta tūkstančiai žmonių, buvo pranešama apie sulaikytųjų kankinimus sulaikymo vietose, šį mėnesį Baltarusijos valdžia pagrasino prieš protestuotojus naudoji kovinius šaudmenis.

A. Lukašenka padidino spaudimą savo kritikams po to, kai jo varžovė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja paskelbė jam ultimatumą iki rugpjūčio 25 dienos atsistatydinti, nutraukti smurtą prieš protestuotojus ir paleisti politinius kalinius.

„Jūsų sapnuose!“

A. Lukašenka ignoravo jam paskelbtą ultimatumą ir pradėjo pertvarkymą saugumo struktūrose, pareikšdamas, kad atsistatydins „jūsų sapnuose!“

„Prezidentas niekada niekur nebėgo ir neplanuoja bėgti“, – sakėj jis.

Ketvirtadienį A. Lukašenka paskyrė naują vidaus reikalų ministrą ir apribojo įvažiavimą per sienos perėjas iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir Ukrainos, savo sprendimą motyvuodamas koronaviruso pandemija.

Penktadienį autoritarinis prezidentas taip pat paskyrė naują Minsko milicijos viršininką.

45 metų I. Kubrakovas ministro poste pakeitė Juryjų Karajevą, vadovavusį brutaliems jėgos struktūrų veiksmams prieš protestuotojus. Malšinant protestus žuvo keli žmonės, tūkstančiai buvo areštuoti.

J. Karajevas ir du iš saugumo atėję pareigūnai buvo paskirti prezidento padėjėjais šalies dalyse, kurias A. Lukašenka pavadino „ypatingai pavojingomis“.

Jie siunčiami į sostinę Minską, vakarinį Gardino ir pietvakarinį Bresto miestus. Tuose miestuose pastarosiomis savaitėmis vyko didžiausi protestai.

A. Lukašenka taip pat pasiūlė iš buvusių kariškių suformuoti savanorių būrius tvarkai užtikrinti ir aprūpinti juos ginklais.

„Jie gali labai mums padėti“, – pareiškė jis.

Ketvirtadienį buvusi A. Lukašenkos varžovė rinkimuose S. Cichanouskaja – politikos naujokė, įsitraukusi į rinkimų kovą po to, kai jos vyrui, populiariam tinklaraštininkui buvo uždrausta užregistruoti savo kandidatūrą ir jis buvo suimtas, pareiškė, jog pertvarka rodo, kad A. Lukašenkos „valdžia silpnėja“.

„Jis daro šiuos nenuoseklius sprendimus, nes yra apimtas panikos“, – šiuo metu Lietuvoje esanti S. Cichanouskaja parašė savo „Telegram“ kanale.

Dešimtys tūkstančių baltarusių kiekvieną sekmadienį išeina į gatves protestuoti prieš A. Lukašenkos valdymą.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Pirmadienį opozicijai paskelbus streiką, valdžia sulaikė beveik 600 žmonių.

Prie streiko prisijungė ir studentai, rengę sėdimuosius protestus savo universitetuose. S. Cichanouskaja penktadienį sakė, kad daugiau nei 300 studentų gresia būti pašalintiems iš aukštųjų mokyklų.

Vakarų šalys A. Lukašenkos bendražygiams įvedė sankcijas dėl rinkimų klastojimo ir smurto prieš protestuotojus.

ES ambasadoriai gali susitarti dėl sankcijų A. Lukašenkai

ES nuolatinių atstovų komitetas (COREPER) ateinančią savaitę gali susitarti dėl naujų sankcijų baltarusių pareigūnams, įskaitant autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką.

„ES ambasadoriai trečiadienį uždegs žalią šviesą turto įšaldymui ir vizų išdavimo uždraudimui Lukašenkai ir dar 14 baltarusių“, – socialiniame tinkle parašė „Laisvosios Europos radijo/Laisvės radijo“ (Radio Free Europe/Radio Liberty, RFE/RL) žurnalistas Rikardas Jozwiakas (Rikardas Jozviakas).

Jis pridūrė, kad Briuselis šias priemones turėtų patvirtinti lapkričio 6 dieną.

Trečiadienį vyksiančio Nuolatinių atstovų komiteto susitikimo darbotvarkė kol kas nepaskelbta.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

Dėdė

Dėdė portretas
Baltarusiai irgi neims į nelaisvę budelių: pykšt pokšt ir basta.

Skaitytojas

Skaitytojas portretas
Smetona buvo demokratas, neišmanėli...

O galėtų imti

O galėtų imti portretas
O galėtų imti.Pamenate ką darė "patriotų"numylėtas Lietuvos Prezidentas Smetona.Jis net koncentracijos stovyklą buvo įkūręs ir ten talpindavo savo priešininkus.Arba tiesiog sušaudydavo,kaip Požėlą ir jo bendražygius.Prieš jį net sapnuoti nebuvo galima.Kodėl apie tai tyli mūsų propagandistai?
VISI KOMENTARAI 23
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių