"Lehman Brothers" agonija tęsiasi Pereiti į pagrindinį turinį

"Lehman Brothers" agonija tęsiasi

2010-09-16 23:59
Nesėkmė: bankrutuodamas bankas "Lehman Brothers" turėjo aktyvų, vertų 639 mlrd. dolerių, bet didžioji dalis šių pinigų buvo sukišta į rizikingus sandorius, bankrutavusias bendroves ir...
Nesėkmė: bankrutuodamas bankas "Lehman Brothers" turėjo aktyvų, vertų 639 mlrd. dolerių, bet didžioji dalis šių pinigų buvo sukišta į rizikingus sandorius, bankrutavusias bendroves ir... / AFP nuotr.

Praėjus dvejiems metams po finansų imperijos "Lehman Brothers" bankroto, paženklinusio pasaulio ekonomikos krizės pradžią, šimtai ekspertų vis dar narplioja painius šio banko sandorius.

Perkūnas iš giedro dangaus

Prieš dvejus metus Tony Lomasas su šeima mėgavosi kinų maistu mėgstamame Esekso restorane, kai išgirdo telefono skambutį, kuris pakeitė jo gyvenimą. Vienas geriausių Didžiojoje Britanijoje bankroto ekspertų jau buvo beveik baigęs pietauti, kai išgirdo prašymą ruoštis galimam "Lehman Brothers" žlugimui.

Audito ir mokesčių konsultacijų bendrovės "PricewaterhouseCoopers" (PwC) partneris T.Lomasas yra vienas Londono ekspertų, kurie užkulisiuose kruopščiai ruošiasi galimam atvejui, apie kurį niekas nenori net galvoti.

Prieš dvejus metus, rugsėjo 15-ąją, JAV investicijų bankas "Lehman Brothers" žlugo. Jo sukelta banga nuvilnijo per visą pasaulį. Vertybiniai popieriai nusirito žemyn, o investuotojai pradėjo būgštauti, kad kapitalizmas atsidūrė prie bedugnės krašto. Valstybės, pamačiusios, kad padariniai gali būti pražūtingi, ryžosi mokesčių mokėtojų pinigais gelbėti tokius finansų milžinus kaip "Royal Bank of Scotland", HBOS ir "Lloyds TSB".

Pradanginti milijardai

Praėjus dvejiems metams, T.Lomasas vis dar yra komandos narys. Vien Didžiojoje Britanijoje 800 žmonių kasdien dirba prie "Lehman Brothers" bankroto bylos ir bando sugrąžinti prarastus milijardus banko klientams. Reikalavimai iš klientų ateina iki šiol.

Bankroto administratoriai bando iškapstyti menkiausius "Lehman Brothers" turto likučius – ar tai būtų įmonių akcijos, ar meno kūriniai. Rugsėjo 29 d. aukcione bus parduodami paveikslai, už kuriuos tikimasi gauti 2 mln. svarų sterlingų (apie 8,2 mln. litų).

Išmokos bankroto administratoriams ir teisininkams auga lyg ant mielių. Europoje jos pasiekė 900 mln. dolerių (2,43 mlrd. litų), o Jungtinėse Valstijose šį mėnesį perkops 1 mlrd. dolerių (2,7 mlrd. litų).

Bet ekspertai teigia, kad ši suma nėra didelė, atsižvelgiant į banko aktyvus, turėtus, kai jis bankrutavo, – 639 mlrd. dolerių (1725,3 mlrd. litų). Didžioji dalis šių pinigų buvo sukišta į rizikingus sandorius, bankrutavusias bendroves ir kitą turtą, kuris dabar tapo niekam nereikalingas.

Nežinomybės laikai

Kol bankroto administratoriai kovoja su didžiuliu iššūkiu, rinkos, prieš dvejus metus ištiktos panikos, pamažu pamiršta, dėl ko buvo kilęs sąmyšis. Akcijų indeksai "FTSE 100" ir "Dow Jones" vėl pasiekė prieškrizinį lygį.

Tačiau aukso kainos, šią savaitę pasiekusios naują 1270 dolerių už unciją rekordą, pasakoja kiek kitokią istoriją. Investuotojai ieško saugaus prieglobsčio šiais nežinomybės laikais, kai gilėja valstybės skolų krizė ir sklinda būgštavimai, kad išsivysčiusios ekonomikos šalis užgrius antra krizės banga.


Pasaulį sužlugdė godumas

"Lehman Brothers" turi dvi istorijas: apie migrantų šeimą, sugebėjusią įgyvendinti amerikietiškąją svajonę, ir apie Volstrito verteivas, kurie ją sužlugdė. Didžiosios Britanijos laikraštis "The Financial Times" rašo, kad po šios liūdnos istorijos pasaulis turėtų išmokti jos pamokas.

Broliai Lehmanai atvyko į JAV iš Bavarijos XIX a. viduryje. Iš pradžių jie pardavinėjo buitines prekes pakelėse, o vėliau įsikūrė Alabamos valstijoje ir tapo medvilnės makleriais. Artėjant JAV pilietiniam karui, jie persikėlė į Niujorką, kur įsteigė banką. 2008 m. rugsėjį paskutinis "Lehman Brothers" vadovas Dickas Fuldas neturėjo kur trauktis ir galėjo tik bejėgiškai laukti artėjančios pabaigos.

"Lehman Brothers" naudojosi prezidentų prielankumu, pradedant Teddy Rooseveltu ir baigiant Richardu Nixonu. Bet praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, kai bankui pradėjo vadovauti į D.Fuldą panašūs obligacijų prekybininkai, bankas prarado tokius ryšius. Naujieji vadovai labiau mėgo greitus sandorius nei ilgalaikius santykius. Pavyzdžiui, "Goldman Sachs" veikė priešingai ir nuo 1930-ųjų palaikė stiprius ryšius su valdžia. Kai JAV prezidento George'o W.Busho administracijos iždo sekretorius ir buvęs "Goldman Sachs" vadovas Hankas Paulsonas po 2008 m. krizės pradėjo dalyti finansinę pagalbą, jo buvęs bankas gavo riebų kąsnelį, o "Lehman Brothers" žlugo.

Herbertas Lehmanas niekada nebūtų leidęs, kad taip įvyktų. Pramonininkas, bankininkas ir "Lehman Brothers" partneris buvo Niujorko gubernatorius, kuris su prezidentu Franklinu D. Rooseveltu ketvirtajame dešimtmetyje sukūrė vadinamąją naująją tvarką. Jis tikėjo, kad būtent dėl bankų nesėkmių 1929 m. krizė virto Didžiąja depresija, todėl nenuolaidžiavo savo šeimos ir kitiems bankams, o įvedė griežtą reguliavimą ir taip juos išgelbėjo. "Grobstymas ir godumas gali tęstis kurį laiką, bet vieną dieną būtinai ateina lūžio akimirka", – šiuos H.Lehmano žodžius, ištartus prieš pusę amžiaus, turėtų įsisąmoninti šiuolaikiniai bankininkai, susižeriantys milžiniškas premijas.

Pete'as Petersonas, vadovavęs "Lehman Brothers" dešimt metų iki 1984-ųjų, anksčiau dirbo komercijos sekretoriumi prezidento R.Nixono administracijoje ir buvo patyręs derybininkas, norėjęs plėtoti ryšius su Europa ir Japonija. Tačiau verteivos laikė jį senu tauškaliumi ir jo atsikratė. Bet netrukus jie prarado banką, jį perėmė ir visą dešimtmetį valdė "American Express". Dabar P.Petersonas yra milijardierius, įžengęs į devintą dešimtį, ir kalba apie tai, kaip amoralu yra mažinti mokesčius tokiems "storiems katinams" kaip jis pats.

Robertas Lehmanas, 40 metų dirbęs banko vyriausiuoju partneriu iki mirties 1969-aisiais, apie savo investavimo filosofiją sakė: "Aš lažinuosi už žmogų." O D.Fuldas lažinosi už formulę, kuri sako, kad paslaptingos finansinės priemonės, paremtos didesnės rizikos būsto paskolomis, yra labai patikimos.

"Lehman Brothers" pasiekė klestėjimo viršūnę šeštajame dešimtmetyje, prezidento Dwighto Eisenhowerio laikais, kai viešojo ir privačiojo sektoriaus partnerystė buvo ekonomikos aksioma. Bankas žlugo tais laikais, kai privatusis sektorius panaikino reguliavimą, sakydamas, kad jis žino geriau. Deja, jis nežinojo.

Kapitalizmas šiais laikais daro pinigus lažindamasis ne už sėkmę, o už nesėkmę. "The Financial Times" praėjusią savaitę rašė, kad rizikos draudimo fondų valdytojai George'as Sorosas ir Johnas Paulsonas uždirba daugiau nei lėktuvų gamintojas "Boeing". Jiems nebūtų pavykę to padaryti, jeigu jie nebūtų lažinęsi prieš jau minėtas finansines priemones. Senasis "Lehman Brothers" prekiavo turtu, kuris turėjo realią vertę. Šiuolaikinis "Lehman Brothers" žlugo dėl to, kad platino finansinį šlamštą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų