Nors Dušanbėje (Tadžikijos sostinė) kaip tik skamba kvietimas maldai, ši moteris nereaguoja. Jai terūpi tik jos rankų darbas – kauburėlis baltų miltelių. Gryną heroiną iš Afganistano reikia padalyti į dvi dalis. Viena, sumaišyta su vandenyje tirpiomis medžiagomis (aspirinu, pieno milteliais, fentanilu), skirta vietos vartotojams. Kita, kur kas didesnė, kurios 90 proc. – grynas heroinas, keliaus į Rusiją, o vingiuoto ir sunkaus kelio pabaiga bus Londonas, Paryžius ar Vilnius.
Po dviejų dienų ši 42 metų moteris sės į lėktuvą, kuris nusileis Maskvos Domodedovo oro uoste, rašo britų dienraštis "The Daily Mail".
Pinigai verti rizikos
Ji tvarkingai perlaužia vienkartinį švirkštą pusiau ir turi du plastikinius indelius. Tuomet suberia į jas gryną heroiną, o galus užlydo žiebtuvėlio liepsna. Vėliau indelius ji praryja – bent porą dešimčių. Pasiekusi kelionės tikslą – vieną apleistą Maskvos butą, moteris išgers butelį pigaus alkoholio ir prarytus kvaišalus išvems.
Ji tai daro jau penkerius metus – du sykius per mėnesį. Šitaip gali išlaikyti butą ir išmaitinti šeimą. Kadaise pati vartojo narkotikus, bet metė, kad gautų šį darbą.
Į kelionę išsiruošia kaip tekstilės eksporto atstovė. Netgi audinių pavyzdžius vežasi.
Per kiekvieną skrydį jos skrandis – kaip uždelsto veikimo heroino bomba. Jei per tas keturias valandas ką nors suvalgytų ar išgertų, pasekmės būtų katastrofiškos. Nors plastikiniai švirkštai skrandyje apsaugo heroiną ir neleidžia ištikti baisiai mirčiai, kaip kad būna plyšus prezervatyvui su milteliais, šie rezervuarai tiesiogine to žodžio prasme stringa gerklėje. Be to, jei neatrytų visų, švirkštą prakiurdytų skrandžio rūgštis.
Už pervežtą 100 g heroino moteriai moka 200 JAV dolerių (per 500 litų). Didžiausias kiekis, kurį ji vežė, buvo kilogramas. Tai buvo siaubinga – ji visą kelionę jautėsi taip, tarsi numirs čia pat, lėktuve. Atrodė, kad skrandis plyš iš vidaus. Normali jos "dozė" – 600 g padalyta į 20–25 plastikinius indelius. Gabendama tiek jaučiasi patogiai ir nugabena sėkmingai.
Tiesa, sykį ją buvo sugavę ir pasodinę dvejiems metams. Tada ji heroiną slėpė makštyje – 200 g trijuose prezervatyvuose. Sugavo tikrindami – kelis atsitiktinius keleivius išrengę nuogai. Bet šitaip kvaišalus ir toliau gabena nėščios moterys. Ir dar dėvinčios čadras.
Klestintis verslas
Buvusios Sovietų Sąjungos respublikos Tadžikistano ir Afganistano siena – beveik 1000 km. Vidutinė dirbančio vyro mėnesio alga Dušanbėje – 25 doleriai (mažiau nei 70 litų), pusę tiek keliolikos metų berniukas gauna už keletą valandų – vesdamas kvaišalus nešantį mulą per kalnų perėją iš Afganistano į Tadžikiją.
Taigi nenuostabu, kad opijaus žaliava ir – vis dažniau – jau perdirbta į heroiną tapo tikru šios šalies, kurioje gyvena 7,2 mln. žmonių, maitintoja. Interpolo manymu, trys ketvirtadaliai Afganistano heroino Europą pasiekia per Tadžikiją. Kelią palengvina korumpuoti, prastai paruošti ir menkai apmokami vietos pareigūnai.
Buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos darbuotojas pasakojo, kad kilogramas heroino, Afganistane parduotas už 500–600 dolerių (1,3–1,6 tūkst. litų), pasiekęs Dušanbę jau kainuoja 1000–1200 dolerių (2,7–3,2 tūkst. litų). Kirgizijoje kaina jau siekia 6 tūkst. dolerių (16 tūkst. litų), o Maskvoje didmeninė kilogramo kaina 20–30 tūkst. dolerių (53,6–80 tūkst. litų), mažmeninė – 70 tūkst. dolerių (187,6 tūkst. litų).
Jungtinių Tautų turimais duomenimis, rusų mafija 2007 m. gavo 4,2 mlrd. dolerių (11,26 mlrd. litų) pelno gabendama narkotikus.
Kovos recepto nėra
Vienintelė priemonė užkirsti tam kelią – sustabdyti gabenimą. Bet netgi patys uoliausi Maskvos milicininkai nežino, nuo ko pradėti.
Senas, bet vis dar veiksmingas triukas – sudėti opijaus žaliavą ar jau paruoštą heroiną į didžiulius žalumynų ir kitokios ūkininkų produkcijos ryšulius. Netgi kvaišalų paieškai ištreniruoti šunys pasijunta bejėgiai šalia aromatingų krapų, petražolių ar aitriųjų paprikų kalnų. Heroiną sudeda ir į šaldytus krabus, į nuluptas bananų žieves, netgi į tamponų vidų.
Tačiau labiausiai padėtį sunkina "rijikai" – visa armija gabentojų, slepiančių kvaišalus savo skrandžiuose. Tikėtis griežtesnės kontrolės šalyje, iš kurios jie vyksta, – Tadžikijoje – bergždžias reikalas. "Rijikai" ir toliau plūsta į Maskvą lėktuvais, traukiniais, automobiliais...
Naujausi komentarai