Dar vienas bandymas
Šiaurės Korėja, kaip teigiama, neseniai išbandė branduolinę kovinę galvutę, kurią galima įtaisyti raketoje. Bandymas buvo atliktas Pungjė kalne įrengtame branduolinių bandymų poligone: anot Pietų Korėjos ir JAV pareigūnų, įvykęs sprogimas, kuris yra jau penktas, buvo pats galingiausias, siekęs maždaug 10 kilotonų.
"Sprogimas buvo mažesnis nei Hirošimoje ar Nagasakyje, bet vis tiek pajėgtų išplėšti širdį iš miesto", – pažymėjo Karlas Dewey, saugumo analitikas.
Jeigu Pchenjanas gali pasigaminti tokio dydžio branduolinį užtaisą, kurį gali nešti raketos, ir pagerinti savo raketų skriejimo nuotolį bei tikslumą, jis gali pasiekti savo tikslą – gebėti smogti į taikinius JAV. Nors kol kas jo ankstesni pranešimai apie pasiektą tikslą nepasitvirtino.
Siekia pripažinimo
Šiaurės Korėjos žiniasklaida nurodė, kad bandymas patvirtino šalies siekį įtaisyti miniatiūrinę kovos galvutę raketoje.
"Mūsų branduolinės fizikos mokslininkai įvykdė bandomąjį branduolinį sprogdinimą ir išbandė naujai sukurtą branduolinę kovinę galvutę", – nurodė valstybinė televizija.
Šiaurės Korėjos gyventojai naująjį bandymą taip pat įvertino palankiai.
"JAV niekšai gali sakyti ką nori, tačiau mes nieko nebijome, nes mūsų karinė galia toliau didėja", – pareiškė viena moteris. Neįvardytas Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos negali toliau ignoruoti fakto, kad jo šalis – branduolinė valstybė.
"Barackas Obama labai stengiasi neigti Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos (Šiaurės Korėjos) strateginę poziciją kaip teisėtos branduolinį ginklą turinčios valstybės, bet tai toks pats kvailas aktas kaip bandymas užtemdyti saulę delnu", – aiškino tas atstovas.
Griežtai pasmerkė
Pietų Korėjos prezidentė Park Geun-hye griežtai pasmerkė įvykdytą naujausią branduolinio užtaiso bandymą ir sakė, kad tai yra savinaikos veiksmas, dar padidinsiantis komunistinės šalies izoliaciją tarptautinėje arenoje.
"Šis bandymas tik įrodo K.Jong-Uno maniakišką neatsakingumą ir jo nenumaldomą siekį, ignoruojant tarptautinės bendrijos kritiką, pasigaminti galingą branduolinių ginklų arsenalą", – piktinosi Park Geun-hye.
"Atlikęs branduolinį bandymą K.Jong-Uno režimas tik užsitrauks daugiau sankcijų ir taps dar labiau izoliuotas. Toks kurstymas dar paspartins jo judėjimą į susinaikinimą", – pridūrė ji.
JAV prezidentas B.Obama perspėjo Šiaurės Korėją dėl rimtų padarinių. Negana to, jis pareiškė, kad Pchenjanui turi būti išplėstos tarptautinės sankcijos, o JAV ir toliau garantuos savo sąjungininkių Ramiojo vandenyno regione saugumą.
Netrukus po Šiaurės Korėjos bandymo du JAV strateginiai bombonešiai "B-1B Lancers" praskrido virš Pietų Korėjos.
Pietų Korėja šių metų liepą paskelbė leisianti dislokuoti modernią JAV priešraketinės gynybos sistemą THAAD, turinčią tapti atsvara didėjančiai grėsmei, keliamai Šiaurės Korėjos branduolinio ir raketų arsenalo.
Kinija, tvirtinanti, kad šios sistemos radaras gali taip pat būti naudojamas sekti jos gynybos objektams, griežtai tam prieštarauja. Be to, THAAD dislokavimui smarkiai priešinasi pietinės Songdžu apygardos, kur planuojama įkurdinti šią sistemą, gyventojai. Jie bijo, kad taps Šiaurės Korėjos taikiniu.
Stumia į karą?
Atsakydama į JAV bombonešių skrydžius Šiaurės Korėja pareiškė, kad Vašingtonas taip tik stumia Korėjos pusiasalį prie "sprogimo taško".
"Akivaizdu, kad JAV ieško preteksto surengti prevencinę branduolinę ataką, – teigė valstybinė Pchenjano žiniasklaida. – Šios JAV imperialistinių karo kurstytojų itin beatodairiškos provokacijos valanda po valandos stumia padėtį pusiasalyje prie sprogimo taško."
Pranešime perspėjama, kad Šiaurės Korėjos armija – "visiškai apginkluota visomis karinio atoveikio priemonėmis ir pajėgi suduoti vieningą smūgį po bet kokios priešo atakos".
Pietų Korėjoje yra 28 tūkst. JAV karių. Abi Korėjos pusiasalio valstybės formaliai tebekariauja, nes 1950–1953 m. karas baigėsi tik paliaubomis, o ne taikos sutartimi.
Kinijos balsas
Per pastarąją savaitę Šiaurės Korėjos įvykdyti balistinių raketų paleidimai ir branduolinis bandymas tapo nauju iššūkiu Kinijai, spaudžiamai sutramdyti savo agresyviąją kaimynę. Pekinas griežtai pasmerkė sprogdinimą, bet jo veiksmų laisvė – ribota. Kinija stengiasi išvengti Pchenjano valdančiojo režimo griūties, nes tokiu atveju prie jos sienų kiltų pavojinga krizė, o galios pusiausvyra Korėjos pusiasalyje gali pakrypti JAV naudai.
JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris paragino toliau spausti Šiaurės Korėją, bet tvirtino, kad Kinijai tenka didžiausia atsakomybė, kad ši problema būtų išspręsta.
"Kinijai tenka svarbi atsakomybė už šią padėtį – ir jai tenka svarbi atsakomybė, kad padėtis būtų pakeista", – pabrėžė Pentagono vadovas.
Sprogimą užfiksavo ir Lietuvoje
Sprogimo generuotus seisminius signalus užregistravo ir Lietuvos teritorijoje įrengtos seisminių stebėjimų stotys. Iš Šiaurės Korėjos atsklidusios pirmosios seisminės bangos Baltijos jūros regioną pasiekė maždaug per 10 min. Kaip sakė Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Jonas Satkūnas, šio seisminio įvykio stiprumas ir nedidelis hipocentro gylis, palyginti su kitais Kinijos-Šiaurės Korėjos regiono seisminiais įvykiais ir geologine-tektonine sandara, leidžia manyti, kad tai buvo žmogaus sukeltas galingas sprogimas.
Šiaurės Korėjos raketų arsenalas
Ar gali Šiaurės Korėja suduoti smūgį JAV žemyninei daliai? Daugelis tuo abejoja, tačiau per pastaruosius kelis dešimtmečius Pchenjanas kaip reikiant ištobulino savo raketines pajėgas.
– Pirmąsias taktines balistines raketas Šiaurės Korėja gavo iš SSRS: tai įvyko maždaug 1969 m., o 1976 m. "Scud" tipo raketų korėjiečiai atsigabeno iš Egipto. 1984 m. korėjiečiai jau pristatė pirmą savo pagamintą taktinę balistinę raketą, kurią pavadino "Hwasong-5".
– Po "Hwasong-5" buvo pagaminta "Hwasong-6" – kur kas didesnė ir ilgesnio nuotolio raketa. Galiausiai – "Nodong", kuri buvo maždaug 50 proc. didesnė nei jos pirmtakė "Hwasong-6" ir ilgesnio nuotolio nei abi pirmtakės drauge sudėjus.
– Netrukus buvo sukurtos ir balistinės raketos "Taepodong". Šios jau žymėjo naują Šiaurės Korėjos raketinės programos raidos etapą. 1998 m. rugpjūtį Šiaurės Korėja virš Japonijos paleido trijų pakopų raketą "Taepodong-1": Pchenjanas tokiu būdu pademonstravo, kad ši raketa, kurios skriejimo nuotolis yra apie 1 tūkst. km, gali pasiekti svarbius miestus, įskaitant sostinę Tokiją.
– JAV ekspertai teigė turį duomenų apie "Taepodong-2" raketą, kuri, pasak jų, galėtų pasiekti jei ne Kaliforniją, tai bent jau šiaurinę Amerikos Aliaskos valstiją. Vis dėlto "Taepodong-2" oficialaus bandymo teko palaukti: jis įvyko tik 2006 m., tačiau nebuvo sėkmingas. Vėliau – 2009 ir 2012 m. – įvyko dar du šios trijų pakopų raketos bandymai, tačiau ir jie baigėsi nesėkme.
– 2012 m. gruodį, netrukus po nepavykusio "Taepodong-2" bandymo, korėjiečiai paleido labai panašią į ją raketą. Ir ji, pasak amerikiečių, sėkmingai pakėlė į kosmosą kažkokį objektą. Kadangi nebuvo aišku, ar Pchenjanas paleido į orbitą palydovą, ar tik imitavo tai, tarptautinė bendruomenė įvardijo šį raketos paleidimą šiurkščiu tarptautinių sankcijų pažeidimu.
Kokį pavojų kelia Šiaurės Korėjos turimos raketos?
Raketų Šiaurės Korėja turi labai įvairių. Kurios jų ir kam kelia pavojų?
– "KN-02" yra trumpojo nuotolio raketa, galinti nuskrieti apie 120 km. Ja Šiaurės Korėja galėtų atakuoti kaimyninę Pietų Korėją. "Hwasong-5" ir "Hwasong-6" raketų skrydžio nuotolis – atitinkamai apie 300 ir 500 km. Be to, šios raketos gali būti užtaisytos tiek konvenciniu, tiek biologiniu, cheminiu ar branduoliniu ginklu. Ekspertai yra tikri, kad "Hwasong-5" ir "Hwasong-6" raketos yra ne sykį išbandytos ir parengtos mūšiui. Šis arsenalas kelia daug nerimo Pietų Korėjai: Seulas rimtai bijo, kad raketos gali būti panaudotos.
– Be "Hwasong-5" ir "Hwasong-6", Šiaurės Korėja dar turi ir gerokai pranašesnę "Nodong" raketą. Ši raketa galėtų nuskrieti iki 1 000 km. Tai jau kelia nerimą ne tik Seului, bet ir Tokijui bei Vašingtonui. "Nodong" yra 50 proc. didesnė ir turi gerokai galingesnį variklį nei "Hwasong-5" ir "Hwasong-6". Vis dėlto mažai žinoma apie "Nodong" raketos programos vystymą, jos gamybą ar dislokavimą.
– Viena vertus, amerikiečiai bijo, kad tokia raketa galėtų smūgiuoti jų kariniams įtvirtinimams Ramiajame vandenyne, pavyzdžiui, Japonijoje esančiai Okinavos karinei bazei. Kita vertus, raketų specialistų teigimu, "Nodong" nėra labai tiksli, t.y. jos pataikymo tikslumas gali svyruoti nuo 2 iki 4 km. Vis dėlto, jeigu "Nodong" būtų nutaikyta į tankiai gyvenamas Japonijos teritorijas, pavyzdžiui, Tokijo ir Jokahamos aglomeraciją, aukų galėtų būti tūkstančiai.
– Galiausiai "Musudan" (arba "Nodong-B" / "Taepodong-X") – tai dar viena vidutinio nuotolio Šiaurės Korėjos sukurta ir turima raketa. Jos taikiniais potencialiai gali būti ta pati Okinavos bazė Japonijoje, taip pat kitos amerikiečių karinės bazės Ramiajame vandenyne. "Musudan" skriejimo nuotolis – gerokai didesnis nei jos pirmtakės "Nodong". Izraelio žvalgyba tvirtina, kad "Musudan" gali nuskrieti iki 2,5 tūkst. km. JAV ekspertai mano, kad nuotolis gali būti dar didesnis – apie 3,2 tūkst. km. Nepriklausomi šaltiniai šneka net apie 4 tūkst. km. Problema, kad "Musudan" raketa niekuomet nebuvo viešai
Naujausi komentarai