- Aidanas Praleika
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Netrukus startuos Lenkijos prezidento rinkimų kampanija, kurioje bus du aiškūs favoritai – liberalias ir kairiąsias jėgas atstovaujantis Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis ir dešiniųjų kandidatas Karolis Nawrockis.
Priklausomai nuo to, kuris kandidatas pasieks pergalę, veikiausiai keisis Lenkijos užsienio politikos orientyrai. R. Trzaskowskis aiškiai labiau linkęs į Briuselį ir didžiąsias Europos sostines, o K. Nawrockis, tikėtina, teiktų prioritetą ryšiams su Donaldo Trumpo administracija.
Dabartinių Lietuvos ir Lenkijos vadovų santykiai yra tiesiogine žodžio prasme puikūs ir pradedamas užduoti klausimas, ar jie liks tokiais po šių rinkimų? Įžvalgomis su Kauno diena.lt dalijosi Kauno Vytauto Didžiojo universiteto politologo Andžejus Pukšto.
– Valdantieji surengė vidinius rinkimus, kuriuose rinkosi tarp „kieto“ Radoslawo Sikorskio ir charizmatiško R. Trzaskowskio. Kodėl išrinktas pastarasis?
– Šie kandidatai pelno skirtingų rinkėjų simpatijas. Jei R. Sikorskis labiau „dengia“ dešinįjį elektoratą ir net galėtų atiminėti balsus iš „Teisės ir teisingumo“ (PiS) stovyklos, tai R. Trzaskowskis „dengia“ kairįjį sparną, ypač tas rinkėjų grupes, kurioms rūpi žmogaus teisių, seksualinių mažumų klausimai ir panašiai. Faktiškai jis „užgriebia“ visą kairį spektrą iki pat radikalų. Donaldo Tusko politika jau kurį laiką krypsta į kairiąją auditoriją, todėl R. Trzaskowskio pasirinkimas valdantiesiems yra visai natūralus.
– K. Nawrockis pristatomas kaip nepartinis kandidatas. Jis iš tiesų „nepriklausomas“ kandidatas ar nepartinis tik formaliai?
– De jure nėra PiS narys ir tiek. Visiškai toks pat atvejis, kaip Ingrida Šimonytė ir TS-LKD. Lenkijoje mažai kam kils klausimų dėl jo politinės orientacijos. Jo užduotis – konsoliduoti dešinįjį elektoratą nuo nuosaikios dešinės, galbūt šiek tiek „užgriebiant“ centrą, iki ultradešiniųjų. Pastarieji, beje, kurį laiką „kolekcionuoja“ balsus sėkmingiau, nei jų kolegos kairiojo sparno pakraštyje.
Tai, kad K. Nawrockis iki šiol nedalyvavo politiniame gyvenime, kaip tik yra privalumas, nes paskui jį nesivelka „nuodėmių“ šleifas.
– R. Trzaskowskis daug žinomesnis kandidatas, o K. Nawrockis pirmą kartą pasirodo politikoje, o tai lyg ir vertintina kaip trūkumas. Pirmosios apklausos taip pat rodo, kad R. Trzaskowskis pirmauja su dideliu atotrūkiu. Ar dešinieji čia nepadarė techninės klaidos?
– Nemanau, nes lenktynės tik prasideda ir viskas priklausys nuo artimiausių šešių mėnesių. Pirmoji jo kalba įvertinta kaip intelektuali ir sėkminga – jis dar telks dabar jo nežinančius rinkėjus. „Išsukti“ nežinoma kandidatą – įprasta PiS taktika. Tas pats buvo daroma ir su Andrzejumi Duda. Rinkimų kampanijos pradžioje jis buvo niekam nežinomas Jogailaičių universiteto teisės profesorius, o galiausiai laimėjo dvejus rinkimus.
Tai, kad K. Nawrockis iki šiol nedalyvavo politiniame gyvenime, kaip tik yra privalumas, nes paskui jį nesivelka nuodėmių šleifas. Be to, Lenkijos rinkėjai yra labai poliarizuoti ir PiS rinkėjas praktiškai niekada nebalsuos už D. Tusko kandidatą ir atvirkščiai. Svyruojančių rinkėjų skaičius yra labai mažas – ne daugiau penkių procentų.
Andžejus Pukšto. / Asmeninio archyvo nuotr.
– Tokiu atveju maža prasmės svarstyti, ką kuris kandidatas žada lenkams vidaus politikoje – ir kairė, ir dešinė stovyklos puikiai žino, ko iš jų tikėtis?
– Taip ir yra, ir švytuoklė Lenkijoje labiau pakrypusi į dešiniųjų pusę.
– Kokios abiejų kandidatų preferencijos orientuojantis į tarptautinius galios centrus?
– Tos pačios, kokias matėme ir Seimo rinkimuose. R. Trzaskowskis, kaip ir visa D. Tusko koalicija, orientuosis į glaudžius ryšius su Briuseliu ir Berlynu. Daugeliui lenkų tai visiškai priimtina ir nesunku suprasti, kodėl. D. Tuskas giriasi gerais santykiais su Ursula von der Leyen, o ši neslepia savo simpatijų dabartiniams valdantiesiems. Tikėtina, kad mėgins stiprinti ryšius ir Varšuvos – Berlyno – Paryžiaus (Romos) ašyje. Žinoma, jei bus išrinktas, R. Trzaskowskis ieškos sąlyčio taškų ir su D. Trumpu.
– Kairė labiau linkusi kalbėtis su D. Trumpu, kaip vieningo europinio bloko dalis, o dešinieji labiau linkę atskirti santykius su Briuseliu nuo santykių su Vašingtonu?
– Tai dar švelniai pasakyta. Labai tikėtina, kad K. Nawrockis rinkimų kampanijos metu ne tik atskirs šias užsienio politikos kryptis, bet net mėgins pozicionuoti save kaip D. Trumpo sąjungininką priešpriešoje su Briuseliu.
K. Nawrockis greičiausiai tęstų A. Dudos politiką ir pozicionuosis kaip mažesnių valstybių draugas ir telkėjas.
– Su kuriuo prezidentu būtų lengviau susikalbėti mums, lietuviams?
– Sunku pasakyti. D. Tusko kampanija seniai pasižymėjo didesne arogancija mažų valstybių atžvilgiu. Nematau priežasčių, kodėl R. Trzaskowskis turėtų būti kitoks. Iš pusantros R. Trzaskowskio kadencijos Varšuvos mero poste nesigauna nieko pasakyti apie jo santykį su Lietuva. Antra vertus toks „vakuumas“ taip pat yra indikatorius. Jis nė karto nesilankė Vilniuje, teikdamas pirmenybę didžiosioms Europos sostinėms. Nors teisybės dėlei reikia pripažinti, kad tiek dabartinis Vilniaus meras, tiek jo pirmtakas elgėsi panašiai, – iš pažiūros atrodo, kad jiems taip pat „ne lygis“ bendrauti su kuo mažesniu nei Londonas ar Paryžius. Žodžiu, dar neaišku, kieno arogancija čia labiau „sužaidė“.
– K. Nawrockis megs artimesnius ryšius su D. Trumpu, kuris reikalauja europiečius užsiimti gynybos stiprinimu, kas savo ruožtu labai svarbu Lietuvai. Be to, lenkų dešinieji tradiciškai palaikė geresnius santykius su Vilniumi. Skamba taip, lyg K. Nawrockis mums būtų „mielesnis“ kandidatas?
– K. Nawrockis greičiausiai tęstų A. Dudos politiką ir pozicionuosis kaip mažesnių valstybių draugas ir telkėjas. A. Duda labai pagerino dvišalius santykius Dalios Grybauskaitės kadencijos metu ir žinia, dabar A. Dudą ir Gitaną Nausėdą sieja ne šiaip geri, o tiesiog bičiuliški santykiai. Matysime, kaip bus toliau.
Kalbant apie ryšius su D. Trumpu, tai gali būti mums naudinga, bet didele dalimi priklauso ir asmeniškai nuo išrinktojo JAV prezidento – kiek jam įdomu prasidėti su mažomis mūsų regiono šalimis? Be to, mūsų prioritetas – vokiečių brigados dislokavimas Lietuvoje ir čia jau užduodame klausimą sau patiems: gal bendradarbiavimas su Berlynu mums vertingesnis? Klausimas už milijoną.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Liksite sužavėti: įdomūs faktai apie būsimą karalienę Kate Middleton1
Vos prieš kelias dienas Velso princesė Kate Middleton šventė 43-iąjį gimtadienį. Ta proga – keletas įdomių faktų apie būsimą karalienę. ...
-
Žiemos audra JAV pietuose sutrikdė tūkstančius skrydžių
Dėl žiemos audros pietinėje JAV dalyje buvo atšaukta daugiau kaip 3 tūkst. skrydžių, o dar tūkstančiai vėlavo, pranešė oro linijų bendrovė ir skrydžių stebėjimo svetainė „FlightAware“. ...
-
Bidenas: po naujų sankcijų Putinas atsidūrė sudėtingoje padėtyje15
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį pareiškė, kad Vašingtonui įvedus plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas atsidūrė sudėtingoje pad...
-
Sausio 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 11-oji, šeštadienis, 2 savaitė. Dangaus kūnai: saulė teka 8.38 val., leidžiasi 16.15 val. Dienos ilgumas 7.37 val. Mėnulis (priešpilnis) leidžiasi 7.10 val., teka 12.58 val. Vardadieniai: Marcijonas, Stefanija, Audrius, Vi...
-
ES: Venesuelos prezidentas Maduro neturi jokio demokratinio teisėtumo9
Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), penktadienį prisaikdintas trečiajai kadencijai po ginčijamų rinkimų, kurių rezultatų blokas nepripažįsta, nėra teisėtas prezidentas. ...
-
Rusija ES perspėjimus dėl skrydžių pavadino absurdiškais
Rusijos aviacijos agentūra „Rosaviacija“ penktadienį pavadino absurdiškais Europos Sąjungos (ES) perspėjimą, kad skrydžiai virš Rusijos kelia didelį pavojų civiliams orlaiviams. ...
-
Zelenskis: JAV turi jėgų spausti Rusiją, kad Putinas ar jo įpėdiniai negrįžtų į Ukrainą su karu
JAV galybė gali padėti suteikti saugumo garantijas Ukrainai ir visai Europai nuo naujo Rusijos puolimo. ...
-
JK paskelbė sankcijas dviem Rusijos naftos milžinėms, įskaitant „Gazprom Neft“
Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė penktadienį paskelbė sankcijas Rusijos naftos milžinėms „Gazprom Neft“ ir „Surgutneftegaz“, pareiškusi, kad jų pelnas „pildo [Vladimiro] Putino karo skrynią ir padeda tęsti kar...
-
Venesuelos prezidentas Maduro per inauguraciją paskelbė „demokratijos pergalę“
Trečiajai šešerių metų kadencijai penktadienį prisaikdintas Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro (Nikolas Maduras), sulaukęs tarptautinio pasmerkimo dėl numanomo rinkimų klastojimo ir represijų, pareiškė iškovojęs „...
-
Zelenskis: naujos JAV sankcijos yra didelis smūgis Rusijai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pagyrė Jungtines Valstijas už įvestas plataus masto sankcijas Rusijos energetikos sektoriui, pareiškęs, kad tai yra didelis smūgis Maskvos karo mašinai. ...